Kezdőoldal » Ételek, italok » Sütés, főzés » Amit kérdezek, biztos hogy...

Amit kérdezek, biztos hogy ciki és gáz! 22 éves lány vagyok, és még nem tudok sokmindent megfőzni, Ti hogy kezdtétek el, szakácskönyvből?

Figyelt kérdés

Egyszerűbb ételeket,mint paprikás krumpli meg tudok csinálni,főzelékekkel van probléma,hogy sose tudom,mennyi habarás kellene bele (igazából ezeket még el sem kezdtem,még könyvből sem).Húsféléket honnan tudom megállapítani,hogy jó-e már,pl pörkölt?

És az olyan levesekkel,amibe 3-4 féle fűszer kell,és ízlés alapján kellene fűszerezni,és ha még nem jó,akkor honnan tudhatom,hogy melyikből kell még bele?


2014. aug. 15. 21:03
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
100%

nem ciki. Ajanlom a Szakácskönyv kétbalkezeseknek cimu konyvet, ami nagyon az alapokat es humorosan leirja es a receptek is konnyuek. Szerintem kezdetnek hasonlo konyvet keress.

caak hajra (tobbire majd valaszolnak haziasszonyok, nalam jobbak)

2014. aug. 15. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 TappancsMancs ***** válasza:
82%

Tündér vagy 22L! A ciki nem az ha kérdezünk hanem ha valaki sosem kérdez! :D Úgyhogy hajrá.

Az emberiség szó szerint több ezer éves szakácstudományát nem lehet kitalálni. A kérdezés a tanulás alapja, ezt megsúgom mindannyian tanuljuk egymástól.


Másik hogy nézd mindig kitől tanulod és ha találsz jobb receptet használd azt. A keringő recipek sokfélék. ;)


A kóstolás is alap. Másik a recept pontos betartása. Elsőre kevesebbet tegyél keverd-főzd akármi és kóstolj. Eleinte próbáld kimérni vagy pontosan az adagokat, később úgy is belejössz és érzed látod mennyi kell.


Aztán vannak úgynevezett praktikák hogy mi mitől lesz ilyenebb vagy olyanabb. Sorrendek stb.


A könyv is jó, de neten ma már szinte mindent megtalálsz írva és youtube. Keress rá angolul is ha nem tudnál angolul egy recepthez elég a guglifordító is. ;)


A kóstoláshoz az egészet kóstold ahogy van és érezni fogod mennyire savanyú, mennyire sós, vagy túlzottan kiérződik egy fűszer. A fűszerezés lényege, hogy nem sok kell belőle hanem egybeolvadjon az egész étellel. Ha érződik szinte csak 'valali' és úgy kell felfedezni milyen fűszer az jó. Szóval nem kell annyi fűszer általában semmibe sem hogy az nagyon érződjön. Ezt jól meg tudod tapasztalni ha veszel egy-két citromot és csinálsz limonádét. Víz cukor citromlé és mégis van egy klasszikus arány ami ízletes. Ezt bár egyszerűen hangzik de valóban próbáld ki. Érezni fogod majd mikor mi sok benne, ha nagyon kiérződik hogy elnyomja az ízét akkor az sok. Csinálj egy limonádét hogy az arányokat megtanuld belőle. Amúgy is finom. Ha beleteszed még a citrom rostjait is még klasszabb lesz. ;) Olyan igazi.

2014. aug. 15. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
39%

Pörköltnél ha már egy órája főzöd (kevergetve időnként hogy ne égjen le - az egy óra akkortól számít mikor beleraktad a paprikát húst vizet stb), akkor már jó lesz. A kész pörköltnek ekkor már illata van.


Habarásnak a neten utána tudsz nézni, mert azt nem tudok.


Ajánlott fűszerek sós ételhez: Pirospaprika, só, Feketebors (por), kakukkfű, bazsalikom, rozmaring, majoranna, oregano. Vegeta nem kell. Csipetnyi elég belőlük.


Nem mindegyik fűszer kell a legtöbb esetben. Pörkölt lecsó paprikás dolgokhoz pirospaprika. Bors, kakukkfű, bazsalikom minden sós ételbe jó. A többi ízlés szerint.


Tipp a fűszerezéshez: Szagold meg a főztöd, majd szagold meg mit adnál hozzá. Ha stimmel belerakod.

2014. aug. 15. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 TappancsMancs ***** válasza:
82%
A főzés-sütés idők nagyjából pontosak a recepteknél. A húsnál addig kell főzni sütni hogy egy kanállal szinte el tudd vágni tányéron. Omlósra. Kóstolni is kell, érezni fogod ha kész. Ha kész nem kell neki több! Keményedhet.
2014. aug. 15. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 TappancsMancs ***** válasza:
Első körben vegyél is kb 20 féle fűszert. ;) Na nincs otthon nem tudjuk használni sem. A nevük alapján ahogy ismerősebbek nyugodtan válogathatsz belőlük.
2014. aug. 15. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 TappancsMancs ***** válasza:
A fűszerhez - ha őrölt abból kis csomagokat vegyél mert az illóolajok kipárolognak belőle. A friss őrlés mindig jobb és teljesebb frissebb ízt ad fűszereknél. Ha őrölt fűszert veszel sose vegyél nagyon nagy tasakot. Kávénál is a friss őrlés mindig zamatosabb.
2014. aug. 15. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:

A habarás mennyiségét ki kell tapasztalni. Ahogy a fűszereket is. Kóstolj, próbálkozz. Sok megy majd a kukába, de bele fogsz jönni a dologba :)

Próbálkozz a zacskós alapokkal (bolognai, milánói, stb), majd próbáld elkészíteni alap nélkül fűszerekkel.

2014. aug. 15. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 TappancsMancs ***** válasza:
Szerintem ne is próbálkozz zacskós alapokkal. Az nem étel nem főzés.
2014. aug. 15. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
67%

A zacskós szerintem sem főzés, sőt nekem nem is étel. Nagy ívben kerülöm a nátrium-glutamátot, ezért is veszek ritkán fűszerkeveréket is, szinte mindben van, ahogy néztem a zacskókat.


Dehogy ciki, sokan egész életükben nem tanulnak meg főzni. Sajna egy részük teszi...


A fűszereknél azt se tudom, mibe mi kell (bár nincs olyan, hogy kell), pár klasszikust kivéve. Hangulat, próbálkozás... Bár valahogy mostanában nem is igénylek sokféle fűszert, elég finomak az alapanyagok anélkül is. A legtöbb ételemben csak só van. A lecsóba sokan nem tesznek pirospaprikát, én sem. A zöldséglevesekbe jók a zöldfűszerek, de hogy melyek, az attól függ s ahogy már írtam, ízlés dolga. De pl. a babérlevél a savanykásabb ételekhez illik, nekem a tárkony és a bazsalikom is. Anyám szinte mindenbe petrezselymet tett, na az elég sokoldalú...

Én tőle tanultam főzni. Készítettem egy kis füzetet és megkérdeztem, hogyan kell megfőzni ezt s azt, majd nekiálltam. Én sosem dobtam ki semmit, csak ha elfeledkeztem róla és elégettem (az később is sikerült gázon. nem győzök örülni az indukciós tűzhelynek), plusz sütit. Jól, ösztönösen főztem, de sütni nem ment semmi gyerekkoromban, jó ideig kerültem is a dolgot. Ma már se gond, ha arra van szükség. De ha valaki ront is az elején, akkor is belejön később.

2014. aug. 15. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 TappancsMancs ***** válasza:

Van ez a könyv 'Szakácskönyv kétbalkezeseknek ' címmel. Csak hozzáteszem mert túl jellegzetes momentum. A konyhában nem kell félni meg ilyenek. Minek? A hozzáállásod alapján jó a kezdés ezért ezt csak úgy hozzátenném. Én ilyen címmel meg se vennék szakácskönyvet ami kétbalkezesnek titulálja a kezdő kúkingokat. Szóval nem is jó úgy tanulni főzni sütni hogy kétbalkezesek lennénk esetleg. A kezdő nem azonos a kétbalkezessel, szerintem nem egy jó pont egy ilyen kifejezés még ha vicces sem. Egy szakácskönyvnek meg nem kell viccesnek lennie. Talán hozzászólnék egy hsz-hez is, hogy úgy is sok megy majd a kukába az elején. Miért is menne? Aki odafigyel hogy a recept szerint csinálja az már nem fog a kukába menni. Szóval ne is álljunk úgy hozzá még kezdőként sem, hogy majd biztos elrontok sokat meg úgysem mindig sikerül. Majd ha néha tényleg valamire nem figyeltünk úgy is kiderül, de sose tanuljunk semmit úgy hogy úgyse megy de majd fog... Rossz hozzáállás. (érdekes ez az utplsó szavunk :D három dupla betű)


Olyanokra ne sajnáld az időt és figyelmet az elején, hogy egy burgonyát vagy rizst jól tudj megfőzni. Ne legyen se szétfőzve de főként ne legyen még kicsit kemény és főtlen. Leveseknél meg a víz és betétek aránya legyen megfelelő, se túl híg se túl sűrű. A túlfőtt rizs nagyon ragacsos és masszaszerű lehet pl. Ha már az elején veszel sokféle fűszert az jobb indítás mintha csak egy egy ételhez vásároljuk. Más lesz a hozzáállásod is tőle.

2014. aug. 16. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!