Hogyan kell megsütni a padlizsánt?
Csőben sült padlizsán
Hozzávalók: 1 kg közepes padlizsán, só, 1 kg paradicsom, 1 kis csokor bazsalikom, 3 gerezd fokhagyma, 1 csapott mokkáskanál , őrölt bors, 5-6 evőkanál olívaolaj, 30 dkg mozzarella sajt, 10 dkg frissen reszelt , parmezán
Elkészítés: A padlizsánt megmossuk, kocsányát levágjuk, törzsét fél centi vastagon fölszeleteljük. Egy kiskanálnyi sóval összekeverjük, 1 órán át állni hagyjuk. Ezalatt a paradicsomot meghámozzuk, apróra vágjuk, serpenyőbe dobjuk. A fölaprított bazsalikommal és zúzott fokhagymával ízesítjük, megborsozzuk, kissé megsózzuk. Lefedve, kis lángon 10 percig pároljuk, majd hűlni hagyjuk. A besózott padlizsánt hideg vízben megmossuk, jól leszárogatjuk. A padlizsándarabokat forró olívaolajban mindkét oldalukon 2 percig sütjük, majd tűzálló tálba vagy tepsibe rakjuk, és a maradék fölaprított bazsalikommal behintjük. Erre kerül a felszeletelt vagy kockákra vágott mozzarella, amelyre ráöntjük a paradicsomos mártást. Egy kevés parmezánnal megszórjuk és előmelegített sütőben, közepes lángon kb. 35 percig sütjük. Ekkor a maradék parmezánt is rászórjuk, és további 10 perig sütjük.
Rántott padlizsán - a bulik kedvence
Hozzávalók: 4 db kisebb padlizsán, 2 db tojás, zsemlemorzsa, liszt, só, olaj a sütéshez
Elkészítés: A padlizsánokat meghámozzuk, felszeleteljük, megsózzuk, és egy tálba állítva 30 percig pihentetjük. Ezután jól kinyomkodjuk a levét. A padlizsánszeleteket a lisztbe, tojásba és a zsemlemorzsába forgatjuk. Közepesen forró olajban szép aranybarnára sütjük. Papírszalvétára szedjük ki, hogy a felesleges olajat felszívja. Kínálhatunk hozzá majonézt és hasábburgonyát.
Padlizsánkrém -saját recept, még nem vallott kudarcot
Hozzávalók: 3 közepes padlizsán, egy közepes fej vöröshagyma, egy gerezd fokhagyma, ízlés szerint só, bors, salátafűszer, majonéz, olaj, ecet
Elkészítés: Sütőben vagy gázláng fölött megsütöm a padlizsánt. Akkor jó, ha a héja már repedezik. A forró padlizsánt hideg víz alá teszem, lehúzom a héját és műanyag szűrőben lecsepegtetem, majd pépesítem. Ebbe a pépbe keverem bele az apróra vágott vöröshagymát, a zúzott fokhagymát, és ízesítem sóval, borssal, salátafűszer-keverékkel, majonézzel, olajjal. A végén egy kicsi ecetet is adok hozzá. Barátaim pirítóssal imádják.
Rakott padlizsán -pont mint a nyelvtanulás, rétegről rétegre
A kisebb, uborka vastagságú padlizsánt meghámozzuk, megmossuk és ujjnyi vastag szeletekre vágjuk. Ugyanígy előkészítjük a hámozott paradicsomot, s mindezeket felhasználásig félretesszük. Előkészítünk finomra vágott vöröshagymát és kaprot, fokhagymapépet, sót, tejfölt, morzsát.
A padlizsánt sózzuk, borsozzuk, egy kevés olajban szép pirosra sütjük, felhasználásig rácsra tesszük. Ekkor a hagymát aranysárgára pirítjuk, hozzátesszük a darált húst, fűszerezzük és átpirítjuk. Majd hozzátesszük a rizst, felöntjük vízzel, puhára pároljuk. A tűzről levéve tesszük bele a fokhagymapépet. A tepsit kiolajozzuk, meghintjük morzsával és az aljára egy réteg sült padlizsánt teszünk. Ezen egyenletesen elosztjuk a húsragut. Végül befedjük a paradicsomszeletekkel és a még megmaradt sült padlizsánnal. Megöntözzük tejföllel, meghintjük kaporral, s végül sütőben készre sütjük.
Padlizsán előételként
Vágjon félbe 3 padlizsánt; kaparja ki a közepüket (a héjukat tegye félre). Vágja kockára a padlizsán húsát, 2 cukkinit és 4 szilvaparadicsomot.
Süsse 10 percig 1 evőkanál olívaolajban, adjon hozzá 1 gerezd apróra vágott fokhagymát és friss fűszereket. Töltse a keveréket a padlizsán héjába, és tegye 180 °C-os sütőbe 15 percre vagy elektromos serpenyőbe.
Padlizsán köretként
Öntsön 1 evőkanál olívaolajat egy serpenyőbe. Adjon hozzá 1 ek. gyömbért, 1 teáskanál fokhagymát, 2 ek. koriandert, 2 felkockázott padlizsánt, és 1 felszeletelt vöröshagymát. Süsse 15 percig. Adjon hozzá 1 teáskanál szezámolajat, és 2 ek. szójaszószt. Főzze 2-3 percig. Tálalja grillezett garnélarákkal.
A padlizsán héját sütés-főzés előtt nem mindig kell eltávolítani, a kocsányát azonban mindig egyujjnyi gyümölccsel együtt vágjuk le. Ha a magja barna - a padlizsán túlérett -, kesernyés ízét úgy csökkenthetjük, hogy a felszeletelt padlizsánt besózzuk és ferdére állítva a szeleteket rácsra, vagy deszkára helyezzük, esetleg nehezéket helyezünk rájuk és legalább fél óráig hagyjuk állni, hogy a kesernyés leve lecsurogjon.
Nálunk a padlizsán elkészítésének legismertebb módja a rántott vagy palacsintatésztában, esetleg csak lisztben kisütött (natúr) padlizsán.
Előkészítése mindhárom esetben azonos, a padlizsánt vékonyan megtisztítjuk, fél cm-es szeletekre vágjuk - ha kisebb, hosszában, ha nagyobb, keresztben - és 15-20 percig célszerű tejben áztatni, így még ízesebb lesz. A tejből kivéve lecsepegtetjük, tiszta ruhával leitatjuk, megsózzuk, esetleg borsozzuk. Ha natúr padlizsánt készítünk, akkor mindkét oldalát lisztbe forgatjuk és serpenyőben, kevés forró olajon, nyílt láng felett, mindkét oldalán, hirtelen, szép pirosra sütjük. Liszt nélkül is megsüthetjük, sőt a zsiradékot is elhagyhatjuk - esetleg a padlizsánt vékonyan bekenjük olajjal -, ha roston vagy teflon serpenyőben kerül sor a sütésre. A natúr padlizsánt általában köretként vagy összetett ételek alkotórészeként fogyaszthatjuk.
A rántott vagy palacsintatésztában kisütött padlizsán hasonló módon készül, de mindkét esetben bő, forró zsiradékban (olajban) süssük ki a szeleteket. További variációk erre a témára, ha lisztbe, felvert tojásba forgatva, esetleg reszelt sajttal, vagy áttört friss paradicsommal kiegészítve bundázzuk. Ezeket a változatokat körettel - burgonyapüré, petrezselymes burgonya, rizs stb. - vagy salátával önálló fogásként adhatjuk.
Hát szerintem itt a legtöbben félreértették! :)
Gondolom olyan receptet kaptál, ahol meg kell előtte sütni a padlizsánt, hogy meghámozzad stb... (pl. padlizsánkrém)
Én úgy szoktam, hogy van egy teflonos tepsim és abba beleteszem a padlizsánokat, és kb.180-200 fokos sütőbe tolom és fél óránként forgatom, hogy minden oldala megsüljön. Nem kell alá semmi zsiradék vagy folyadék!
Ezután hagyom kicsit kihűlni és utána szépen meg lehet hámozni. Nyáron a legjobb, ha mind ezt faszén felett csinálod!
Köszönöm! :-) A recepteket is, de igazából az utolsó válasz volt válasz a kérdésemre! :-)
de azért tényleg köszi a recepteket! :-))))))))
én a gázrózsára teszem és addig sütöm feketére, míg mindenhol puha ha megnyomom - húsfogó csipesszel szoktam forgatni
általában csak 1 max 2 db padlizsánt sütök úgyhogy nincs kedvem azért begyújtani a sütőt
ha megsült akkor egy tál hideg vízbe teszem, és úgy már nem forró, szépen le lehet hámozni a fekete részt róla
ha kereszbe vágod és nagyok a magok, akkor azt egy kiskanállal ki kell kaparni belőle
ezért szoktam inkább kisebb padlizsánokat venni a boltban, mert azokat nem kell kimagozni, és nem dobom ki a magokkal majd a felét, mint a nagyoknál
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!