Mi a különbség a márkázott vaj és a teavaj között?
Köszi. De valami egyszerűbb, nem ilyen tudományos válasz nincs? Pl, hogy egyik főzéshez másik kenyérre kenni? De melyik mire?
Én csak azt figyeltem eddig meg a boltban, hogy a teavaj kb fele akkora mint a márkázott. És múltkor vettem egy márkából mindkettőt, de sem az íze sem az összetétele nem tért el. Szóval nem igazán értem mi a különbség...
A link alapján akkor csak a víztartalom? És ez praktikai szempontból mit jelent?
A vajnál az a fontos, mint a tejnél, hány %-os. Mindig rá van írva az összesnek a hátára.
Én a zsírosabbatt szeretem. Ha már bűnözünk, bűnözzünk rendesen :) !
Nem olyan bonyolult ez
A Magyarországon készült vaj neve teavaj. Ez a hivatalos neve.
A Németországból importált vaj elnevezése a márkázott vaj, ami a német Markenbutter magyar fordítása.
Nekem a magyar vaj jobban ízlik, kenni is könnyebb...
Akkor konkrétan, én MIZO vajat vettem, és egyik márkázott-250gr a másik tea-100gr. Mindkettőnek egyforma a zsírtartalma és mindkettő magyar termék embléma alatt fut.
Próbáltam rájönni mi a különbség, de nem találtam, és ezek szerint itt sincs egyértemű válasz.
Akkor mostantól elkönyvelem, hogy a kicsit csak átverésből hívják máshogy, hogy több pénzt gombolhassanak le az emberről, és ezentúl a nagyot veszem mindig, mert gazdaságosabb...
Vagy van még ötlet?
Passz...
Ezt a kérdést is fel lehet rakni a még-meg-nem-válaszolt kérdések közé. (pl. Az eutanéziához miért kell steríl tűt használni?)
Fogyasztóvédők lehet, hogy tudják...
Teavajnak nevezzük a legalább 80% zsírtartalmú vajat: ennek különleges minőségű változata a márkázott vaj.
A szendvicsvaj legalább 70% (a Magyar Élelmiszerkönyv szerint legalább 68%) zsírtartalmú. A különböző vajkrémek általában 40% körüli arányban tartalmaznak tejzsírt, és sok más ízesítő- illetve adalékanyag is megtalálható bennük.
A lényegi eltérés az, hogy pár %-al ( ált 2-3%) nagyobb zsírtartalmú, mint a sima teavaj. A történeti jelentősége pedig az alábbi:
"A márkázott vaj kifejezés eredetileg nem jelent mást, mint hogy a vajat márkajelzéssel látják el. Eredetileg ugyanis a vajat úgy árulták, hogy a termelőtől egyenesen a boltba került, és ott az eladó porciózta ki a szükséges mennyiséget. Később eljött az a korszak, amikor a vaj tejüzemben készült, és az üzem vagy a cég neve alatt került forgalomba. A márkanév egyfajta garanciát jelentett a minőségre."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!