Igaz ha otthon csinálom a kenyeret magam jobban megéri mint boltban venni?
11: kéreg és száradás ügyben egyetértünk, ezt én is így tapasztaltam. Azt sem vitatom, hogy grill funkcióval jobb lehet (nekem nincs grilles mikróm, úgyhogy nem tudom kipróbálni).
Ami a kenyér ízét illeti, az a recepttől is függ. A saját receptem úgy kezdődik, hogy viszonylag kevés porélesztőt hosszú ideig (min 1 óra) futtatok fel langyos cukrozott vízben, amihez azonos mennyiségű tejet is adok, majd fehér és teljes kiőrlésű liszttel és sóval gyúrom össze kenyértésztává. Ez nem azonos a bolti kenyér receptjével, ezért nem tudom összehasonlítani.
Én évekig sütöttem burgonyás kenyeret otthon. Ma már azért nem sütöm, mert egyszerűen nem lehet ellenállni a frissen sütött kenyérnek, és így jóval több kenyeret ettünk.
Valóban silány a kínálat mindenhol kenyér ügyileg. A multik kenyerei katasztrófa, talán az Aldis zsíros cipó ehető.
Az albán pékségeket inkább ne is említsük.
A Lipóti túlárazott, és várakozáson aluli.
A helyi kenyérgyár süt ehetőt, de azt meg csak a Coop-okban, piacon lehet kapni. A 750 grammos magos kenyér jött be nekünk leginkább, 650 ft, átlag egy hétre elég. Fagyasztóban tárolom, mindig csak a szükséges mennyiséget veszem ki.
"Valóban silány a kínálat mindenhol kenyér ügyileg. A multik kenyerei katasztrófa, talán az Aldis zsíros cipó ehető."
Erre azt a választ kaptam egy másik kérdésben, hogy ez ügyben a "minielnöknél reklamáljak. 😂
Igen. Sokkal több a variáció is, saját ízlésre alakíthatod és ha van egy kis rutin, akkor időben sem sok.
Nekem van egy megúszós receptem, 70 dkg finomliszt (150 Ft), löttyintésni olaj (70 Ft kb), csomag élesztő (50 Ft), egy óra vaslábasban a sütőben (kb 70 Ft max - edényt nem számítva persze), ez összesen 340 Ft kb. Dagasztani kb 15 perc, kimérni és takarítani 10 perc, bevagdosni és pakolni 2 perc, kivenni is, szóval mondjuk 30 perc alatt mondjuk megvan takarítással együtt, de ezt felemlegetni szerintem olyan, hogy ezzel az erővel azt az időt is beleszámolhatjuk, amíg az ember megírja a listát, elmegy a boltba, vár a sornál stb.
Lehet variálni a liszteket, rakhatsz hozzá krumplit, kaprot, olajos magvakat stb, ettől nyilván nő a az ára, de egy minőségi tk sokmagvas kenyér már inkább 1500/kg, ha nem több.
Én is mostanában szoktam rá a kenyérsütésre és azóta (kb. 2-2,5 hónap) nem is jártam pékségben.
Sokkal tovább elálló, számunkra finomabb, tömörebb (de nem fullasztó),jól szeletelhető kenyerünk van és nem sok idő az elkészítése sem.
(A kenyérsütő gépem elromlott, nem is pótoltam azóta, mert rájöttem, hogy nem igazán hiányzik, sőt…)
Én is a gyorsaság, egyszerűség felé törekszem:
- kb. 60-65 dkg liszt (kövezzetek meg, de nekem a boltinál jobb minőséget ad még a sima, hatósági áras fehér liszt is, ami kb 150 Ft/kg), amiből kb. 20 dkg teljeskiőrlésűt vagy rozslisztet vagy valamilyen magos lisztet használok (tehát egy kb 370-400 Ft/kg-os csomagot 5 sütésre)
- 1-1 kanál natúr mag (lenmag,szezámmag, fekete szezámmag vagy ami épp akad), de ez elhagyható- esetleg néha 1-1 szem krumplit török bele helyette vagy egy kanál libazsírt- így nem mindig ugyanolyan a kenyerünk
- 1 cs élesztő (inkább friss kockaélesztő- a penny vagy lidl sajátmárkás kb 50-60 forintért pont ugyanazt tudja, mint a budafoki 130-ért, de ha csak instant van, azt is felfuttatom egy kis cukros tejben)
- 2-2,5 dl víz
- kis só
Home office-ban reggel, munka előtt felfuttatom az élesztőt, majd összegyúrom a hozzávalókat. 70 fokra melegített sütőben kelesztem pár órát- amikor délelőtt van 5-10 percem, akkor átgyúrom (kb. 5 perc), aztán még egyszer visszateszem 1-2 órára és a sütőt visszamelegítem újra 70 fok körülre (sima beépített elektromos légkeveréses gorenje sütővel ez kb. 2 percen belül megvan, tehát elhanyagolható eddig az áramfelvétel).
- pepcoban vagy KIK-ben vásárolt teflonos bevonatú kisebb, négyzetes ún őzgerinc formában sütöm ki, egy ugyanolyan sütőedényt pedig ráfordítok, így “lezárom”- sütés előtt bevágom, vízzel meglocsolom, 220-230 fokon kb 55 percet sül, az utolsó 10 percet a “fedő”edényrész nélkül
Egyszer kíváncsiságból direkt megnéztem a villanyórát (más gép a hűtőn kívül nem nagyon ment, azt kivontam, max egy kis ledlámpa, de az is elhanyagolható)- az áramköltség max ha 150 Ft lehetett…
Jóval olcsóbban (max. Feleannyiból), jobb (!) minőségű, nem felfújt, nem adalékanyagos, nem 1-2 nap alatt penészedő kenyeret tudok készíteni, nem kell órákig foglalkozni vele, 2x 10 perc a reggeli összeállítás után- a többit a sütő végzi.
…ami ennél is látványosabb, az szerintem a pizza- főleg, ha a sütőd tud 300 fokot (az enyém igen), de 250-nel is megsül, vékony, ropogós tésztás, rendesen feltétekkel megrakott pizza párszáz forint, nem ezrek…
Legutóbb fonott kaláccsal és ilyen “rusztikus” (csavart) baguette-tel próbálkoztam- nagyon finomak, jól sikerültek. Egyedül talán a zsemle nem az igazi, ahhoz tényleg kicsit tömör a tészta, vagy csak megszoktuk a pékségben, hogy nagyon fel vannak fújva…
HO-ban is van ebédidő vagy pisi/kávészünet (nem lustulok, nem lógok!)- annyiba belefér heti 1-2x egy kisebb kockakenyér legyártása.
…pont tegnap poénkodtunk vele, hogy ráadásul a forró sütő olyan mértékben melegít sütés alatt/után, hogy mostanában, amíg még jó idő van, direkt szellőztetni kell- szóval fűtéskiegészítésnek is jól jön, mint a régi világban a kemence :D :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!