Kezdőoldal » Ételek, italok » Sütés, főzés » Hogyan lehet lágy csapvízből...

Hogyan lehet lágy csapvízből kemény vizet készíteni?

Figyelt kérdés
Nálunk nagyon lágy a csapvíz, nincs is probléma a mosással... viszont a tésztakészítéshez állítólag a kemény víz lenne az ideális. De hogyan lehet ezt elérni ott, ahol nem ez folyik a csapból?

2021. márc. 17. 12:29
 1/10 anonim ***** válasza:
86%

Lágy vízből kemény vizet nem tudsz készíteni, mert a víz javarészt azért kemény, ami ásványi anyagok benne vannak. A vízlágyítók, és vízszűrők csinálják azt, hogy ezeket az anyagokat feloldják benne. Viszont szívesen cserélnék veled, mert észak-keleten meg az a baj, hogy nagyon kemény a víz :D

Egyébként a víz milyensége nagyjából teljesen mindegy ilyen esetben. Ha okoz is bármi különbséget a tésztában, az nem lesz észrevehető.

2021. márc. 17. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
25%
Ha felraksz vizet főni, és elkezd gőzölögni, akkor abból tiszta víz fog távozni (ha ez a gőz le lenne csapatva, akkor lenne belőle desztvíz), tehát a "szennyezés" megmarad a lábosban. Minél tovább párolog, annál inkább kevesebb víz lesz benne, tehát annál több más marad benne arányosan. Ezáltal keményedik, gondolom.
2021. márc. 17. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
83%
Ilyet nem tudom melyik olasz szakértőtől hallottál, de gondolom arról is meggyőzött, hogy szerezz tengervízet Szicíliából, és abban főzd a tökéletes "an dante" spagettit. Félre a tréfával, mindent azért nem kell ennyire komolyan venni, nincs is olyan ember a Földön, aki lágy vízben való főzéstől óvna.
2021. márc. 17. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
38%

#2: ezt az okfejtést nem igazán értem :D

Tehát elmondásod szerint a lágy vízből úgy lesz kemény víz, hogy a lágy vizet felforralod, majd a lecsapódó gőzt kivezeted, és a lábosban maradt "szennyezéssel" összekevered? o.O

Azzal gyakorlatilag a lágy vízből csináltál egy desztillált vizet, amit összekevertél a korábban kioldott ásványi anyagokkal, és megkaptad ugyanazt a lágy vizet, amiből kiindultál, csak kicsit maszatosabban :D

2021. márc. 17. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
31%
#4: Nem, a gőzt nem csapatom le, hagyom hogy elpárologjon a lábosból.
2021. márc. 17. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
29%
#5: jaaaa, így már értem. Jogos amúgy, logikusnak is hangzik, de a kémia máshogy működik :) Ami a víz keménységét okozza, az a forralás során részben elpárolog/oldódik. Tehát ha felforralsz egy kemény vizet, az teljesértékű desztillálás nélkül is lágyabb lesz, mint mielőtt elkezdted forralni.
2021. márc. 17. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
34%
#6: Lehet, passz. Én kémiaórán azt tanultam, hogy a nyomelem nem párolognak el, ergo keményebb lesz. Mondjuk ez már vagy 20 éve volt, azóta lehet más lett a víz, vagy rájöttek hogy hülyeséget tanítottak.
2021. márc. 17. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
90%
A legegyszerűbb, ha beszerzel egy kevés gipszet vagy szénsavas meszet (borászati, kertészeti szaküzletben is lehet) és kb. 1 liter vízhez adsz belőle 1 késhegynyit (ahogy ez a konyhatechnikában szokásos adagolás) és jól elkevered. A vizet csak másnap használod fel, addig párszor megkevered. Ha vegyészi alaposságot akarsz, akkor felhasználás előtt óvatosan leöntöd a leülepedett szilárd anyag feletti vizet és azt használod fel. A gipsz és a szénsavas mész is egészen picit oldódik vízben (a szénsavas mész elsősorban a vízben már eleve oldott szén-dioxid hatására). Aztán, ha sikeres lesz a főzésed, akkor még finomíthatsz a dolgon.
2021. márc. 17. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

8-as nagyon köszönöm! Ki fogom próbálni és összehasonlítom. Arra is gondoltam, hogy a különféle bolti vizekkel is másként készülhet el a tészta pusztán a víz eltérő ásványi összetétele és keménysége miatt.


A Keményfi féle cukrászkönyv írta.

Délkelet Magyarország, Békés-megye :)

2021. márc. 17. 15:05
 10/10 A kérdező kommentje:

[link]

Keményffi Gábor - Tóth Illés: Cukrászkönyv


VI. fejezet, Tésztakészítés, lazítás


"Tésztakészítéshez célszerűbb kemény vizet használni, mint lágyat, mert a kemény víz a tészta duzzadását elősegíti, a sikért és ezáltal a tésztát merevebbé teszi. A kész sütemény tésztája is finomabb likacsú, rugalmasabb lesz. Igen rossz hatású az alkalikus, tehát nátriumhidrogénkarbonátot tartalmazó víz."

2021. márc. 17. 15:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!