Minden levesem főzelék lesz és minden főzelékem leves, másnál is gyakori ez?
Szeretem a sűrű, tartalmas leveseket, így aztán sokszor megáll benne a kanál is, ahogy mondják, de ez nem zavar.
A főzelék sűrítése előtt, a főzővíz felét félreteszem, és csak annyit használok fel belőle amennyi szükséges a megfelelő állag eléréséhez.
Nálam nem.
1. A levesekbe nem teszek lisztet vagy más sürítöanyagot, mert fölölseges, ha netán így is sürü, akkor kevés vizet (+sót,füszereket) adok hozzá, hogy megfelelö állagú legyen.
2. A fözelékeket csak annyi folyadékkal fözöm, ami alig hogy lepi el öket (nem "úsznak"!), és a sürítésnék csak kevés folyadékot használok. Kicsit higítani, ha túl sürü, még mindig egyszerübb.
Egyáltalán nem gyakori. De ha egyébként finom, akkor nevezd át őket. A levesre mond azt, hogy főzelék, a főzelékre, hogy leves.
Sokféleképpen el lehet rontani az ételeket, neked mi a technikád? Milyen levesekről, főzelékekről van szó?
Túl híg lehet az étel, ha az összetevőkhöz képest túl sok vizet használsz, s az nem forr el, mire az alapanyagok megpuhulnak.
Leves besűrűsödhet attól is, ha szétfőzöl benne mindent.
Zöldségek sokat veszítenek az értékükből, ha szinte krémesek. Nem kell roppannia, de ha addig főzöd, hogy amikor ráharapsz, lágyan szétomlik, akkor már mindent kifőztél belőle. Nem jó úgy. Ehető persze, de nem az igazi.
Ha rántás vagy habarás kerül bele, akkor a főzelékbe túl vastagot készítesz, a főzelékbe vékonyat.
Leves csak kevés lisztből készült rántás kell, ami éppen csak egy kis színt kap, leheletnyi fűszerpaprika bele, s lehet felönteni vízzel. (Hőkiegyenlítésre figyelni kell, hogy ne csomósodjon össze. Ha mégis megtörténik, akkor szűrőn át kerüljön az ételbe).
A főzelékbe lehet kicsivel több liszt, s egy árnyalatnyival pirosabb lehet a liszt is.
Nem macerásabb, de egészségesebb az önmagával sűrítés, ami azt jelenti, hogy a zöldségek egy részét kiveszed, mixerrel krémesíted, s visszateszed a levesbe/főzelékbe.
Ha nem is mindennél, de nálam is gyakori jelenség. :-D
A minap pl. frankfurti levest kért a férjem, de már látszott a folyamatnál, hogy inkább pulutyka lesz belőle. Itt az hibádzott, hogy túl sok volt az alapanyag és túl kicsi fazékkal indítottam, gondolkodtam is hogy átöntöm egy nagyobba, de a férjem végül azt mondta jó lesz így.
Valaki írta fentebb, hogy Nem, mert ő tud főzni. Én is tudok főzni, és nagyon ízletesen főzök, de megesik hogy rántással, habarással kicsit mellé nyúlok a mennyiségnél. Ezeket viszont nem nehéz korrigálni mert lehet utólag hígítani, sűríteni ha nem felel meg úgy. Mi nem igazán szoktunk tragédiát csinálni belőle, ha a krumplileves kicsit sűrűbb, vagy a krumplifőzelék kicsit lazább. Ha egy drága alapanyagot elrontanék ,attól biztos ideges lennék, de azt nem szoktam.
A sűrű főzeléket lehet hígítani, a leveseket meg nem kell sűríteni. Ha abban benne van minden belevaló, felesleges berántani.
Ennek a leves rántásnak akkor volt értelme, amikor nem jutott más az asztalra és egy hatalmas karéj kenyérrel, a sűrű levesnek elég kellett lennie a jóllakáshoz.
#8
Megértlek! A "mama főztjével" nehéz konkurálni, akármilyen pocsék!:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!