Hogyan lehet még tartósítani a gombát?
A HIDEG SÓZÁS SZÁRAZON
A megtisztított, megmosott, felszeletelt gombát rétegesen helyezzük megfelelő méretű befőttes üvegbe /alul sót, azután váltakozva gombát és sót, legfelül ugyancsak sót/. A különböző szerzők l kg gombára 50-150 g /sőt ennél is több!/ sót ajánlanak. A kevés só nem feltétlenül biztosítja a tartósító hatást, viszont a készítményünk értékesebb, zamatosabb lesz. A sok só természetesen nagyobb tartósító hatást biztosít, de a gomba jobban megpuhul, értékes zamat- és tápanyagai nagymértékben kioldódnak. A fentiek szerint teletöltött üveget celofánnal, celofán alátétes csavaros tetővel /Hungarocap zárás/ fedjük. Mintegy 30-40 napig "érleljük", majd felhasználhatjuk, illetve hosszabb ideig tárolhatjuk. A sózott gomba lassan megbarnul és levet ereszt. A lét a só felszívja. A sós lé gomba ízű, táp- és aromaanyagokat tartalmaz. A sózott gombát felhasználás előtt hideg vízben kiáztatjuk, a hideg vizet a szükséghez képest többször cseréljük. Kóstolással megállapíthatjuk, hogy a gomba csupán kellemesen sós -e. Az étel sózásánal a gombában maradt sóra figyelemmel leszünk. Az így kiáztatott gombából a szokásos módon készíthetünk ételt /levest, pörköltet, svédgombát stb./. Egyes gombafajokat /fehértejű és zöldülőtejű keserűgomba, rizikék/ nem feldarabolva, hanem egész kalapokkal sózzuk. Ezeket kiáztatás után - esetleg lisztben forgatva - süthetjük is. Ezt előételként, feltétként fogyaszthatjuk. A rizikét sütés-főzés nélkül fokhagymás lével leöntve is fogyaszthatjuk. Az először - az áztatás előtt - kapott sós lét gombakivonatként ételek, főleg levesek ízesítésére használhatjuk. Megfelelő nagyságú edényben /hordóban/ a sózás folyamatosan, a friss gomba utántöltésével és újabb réteg sóval is végezhető. Ekkor a gombát keményfafedővel és kővel kell lenyomtatni.
MELEG SÓZÁS
Több módszert választhatnuk, kombinálhatunk. Egyik módszer szerint az üvegeket a megtisztított, megmosott, felaprított gombával és 5-10%-os sós lével feltöltjük /a sós lé lehet hideg vagy forró/, majd légmentesen lezárjuk /patentzárak vagy Hungarocap üvegek a legjobbak/, majd hőkezeljük, azaz legalább egy órán keresztül forró vízben tartjuk és vízzel együtt hagyjuk kihülni. Másnap célszerű kb. 30 percig a hőkezelést megismételni. Legjobb ha a hőkezelést kuktafazékban végezzük. A másik módszer szerint a gombákat előfőzzük 2-3%-os sós vízben, esetleg csipetnyi citromsavat vagy kevés ecetet is töltve az előfőző lébe. Az előfőzött gombát kihűtjük, üvegekbe töltjük, feltöltjük 5-10%-os sós vízzel. Az üvegeket lezárjuk a már említett módon és elvégezzük a már ugyancsak említett kétszeri hőkezelést. Az előfőzés ideje kb. 5-10 perc , a nyersen mérgezőké /gyűrűs tuskógomba/ kb. 20 perc legyen. A leülepedett előfőzőlé megfelelő sópótlás mellett felöntőléként felhasználható. Ezeket a készítményeket is áztatással kell fogyasztásra előkészíteni, hogy a felesleges mennyiségű sót eltávolítsuk. Mindenféle gombás ételt készíthetünk az ilyen módon tartósított készítményből.
SÓS GOMBA ÜVEGBEN ELTÉVE
Akár a 3., akár a 4. pontban írt módszereket alkalmazzuk, lehetséges /ajánlott/ alul és felül fűszerek elhelyezése is az üvegekben, éspedig 1 kg gombára 1 babérlevelet, 1 borókabogyót, 2-3 szegfűszeget, 3-5 szem fekete borsot. A készítményeket ajánlatos száraz, hűvös helyen /kamrában, pincében/ tartani, a legmegfelelőbb a 2-8 Celsius fok. Ügyelni kell, hogy a készítmény fagypont alá ne kerüljön. Felbontás után a készítményt gyorsan fel kell használni, illetve a teljes felhasználásig hűtőszekrényben kell tartani. Egyes szerzők még sózással tartósított készítményekhez is ajánlanak más tartósítószert /1 kg-ra 1 g nátrium-benzoátot/. Ez kétségtelenül fokozza eljárásunk biztonságát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!