Milyen spórolási technikákat ismertek a konyhában?
Egészen kicsi és durván nagy dolgok is szóba jöhetnek.
Mindenkinek van egy trükkje.
Osszuk meg az okosságokat. Lehet főzés közbeni, vagy a mosogatásnál, vagy ami eszetekbe jut. Negatívot most ne osztogass.
- Gondolok itt olyanra, hogy a húsleves gőze fölé fedő helyett egy másik lábast teszek és abban a tojásos nokedlihez elkészítem a tojást.
- Vagy a hámozott burgonya főzővizéből levest készítesz. Ezt én még sosem próbáltam.
Szerintem nagyon sok trükk van. alapanyaggal való spórolásra is lehetnek jó ötletek.
"Gondolok itt olyanra, hogy a húsleves gőze fölé fedő helyett egy másik lábast teszek és abban a tojásos nokedlihez elkészítem a tojást."
Ez nem spórolás, hanem egy marhaság.
a legjobb trükk a fényevés, tök sokat lehet spórolni :)
Ne menj éhesen bevásárolni.
van direkt ilyen edényrendszer, hogy egymás fölé tesznek többet, szóval ez teljesen jó.
a ne dobj ki semmit a legjobb, de ésszel, ha megromlott, dobd ki, de ne vegyél sokat, ne főzz, ne olvassz ki sokat, ha sok van, tedd hűtőbe, fagyaszd le, stb.
amit ki akarsz olvasztani és nem sürgős, ne a konyhapultra tedd, hanem a sima hűtőbe, lassabban olvad ki, de a hideget a hűtőben lévő dolgoknak adja, így kevesebbet kapcsol be a hűtő.
héjában főtt krumpli: egészségesebb, hamarabb megfő, vékonyabb a héja amit kidobsz.
ha kész az étel nyisd ki a sütőajtót, fűtöd a konyhát.
mézeskalács sütésnél: víz helyett hideg teát tegyél bele, különleges íze lesz (karácsonyi teát, fahéjasat, stb)
sütőtök magját ne dobd ki, kevés vízzel turmixold össze és használd fel például fasirtba, nokedlihez, szószba.
#4
Ugyan nem a 3-as vagyok, de a húslevest nem fedővel, vagy bármivel lefedve készítjük, hanem lassú lángon éppen csak gyöngyözve. Így a teóriád a zubogva forró húslevesről, aminek a gőzében még egy ételt elkészíthetsz, valóban butaság.
#8-as
Lássuk a tudományt és a számokat.
A tiszta víz 100 fokon forr 1 atmoszféra nyomáson.
A szennyezett víz ennél magasabb hőmérsékleten. (a húsleves szennyezett víznek számít)
A nyomás növelésével növekszik a víz forráspontja is. (Lásd alacsony nyomáson , például magas hegycsúcson nem lehet bizonyos ételeket főzni, mert 70 fokon forr a víz.)
Nyomást növelni már egy fedő, vagy újabb lábas ráhelyezésével is lehet legegyszerűbben, persze ez csak nagyon kicsi emelkedés.
Na de számoljunk a gyöngyöző húsleveseddel.
A gyöngy voltaképp az alulról feltörő gőzbuborék.
A gőz hőmérsékletét vegyünk mondjuk 120 fokosnak.
Ez a 120 fokos gőz eléri a felette elhelyezett lábast, amiben majd a tojást fogjuk elkészíteni. Lehűl 90-100 fokra miután átadta a hőjét a lábasnak.
A tojásos nokedlihez való tojás akkor jó, ha enyhén híg állapotú marad. Sosem szabad kiszárítani a tojást ehhez az ételhez.
A tojásban esetleg előforduló szalmonella baktérium 60 fokos hőmérsékleten 6 perc alatt pusztul el.
Ennél magasabb hőmérsékleten rövidebb idő alatt is elhalálozik szegény.
Miért nem emeljük a hőmérsékletet ?
És itt jön képbe a tojás , aminek a sárgája 65 fokon kezd szilárdulni.
Nem kell hozzá Einsteinnek lenni, hogy lassan kell a tojást "gőzölni", hogy szalmonella se legyen és száraz se legyen a tojás. Láttam egyszer , hogy Gordon Ramsay 3 Michelin csillagos séf is így készítette az omlettet.
Abban a "szerencsés" helyzetben vagyok, hogy van lézeres hőmérőm, amivel kitűnően lehet ellenőrizni az étel hőmérsékletét. Minden konyhába kellene egy ilyen, valamint egy magkőmérő a húsokhoz és egy sütőbe tehető hőmérő.
Ja és visszatérve a húslevesre.
Én csak akkor vacakolok vele többet, ha éppen vendégek jönnek. A hétköznapi főzéskor 30 perc főzéssel elintézem a csirkéből készülő levest. Gondolhatod, hogy nem gyöngyözöm, hanem adok neki amit tudok.
- Olyat már csináltam, hogy a pároló edénybe beraktam a párolandó zöldségeket, az alatta forrásban levő vízben közben megfőtt a tojás, vagy hajában a krumpli.
- A rántani való zöldséget ha sós vízben előtte megfuttatom, ugyanaz a víz utána még jó krumplit, céklát, hasonlót főzni.
- Pl. a fehér káposztát felszeled, megpárolod az összesen egy nekifutásból, és egyik fele jó lesz káposztás tésztához, a másik fele sültek mellé párolt káposztaként. Egy idő, egy gázfogyasztás, itt is spóroltál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!