Tejmentes termékekre miért írják rá, hogy laktózmentes?
Pl. egy csokira úgy van rá írva, hogy "tej- és laktózmentes". Pedig magától értetődő, hogy amiben tej nincs, abban laktóz nem lehet, így nem lenne elég csak annyit ráírniuk, hogy "tejmentes"?
Ugyanúgy nem értem azt sem, hogy pl. felvágottakra (vákuumos csomagoltakra) miért írják rá, hogy gluténmentes, amikor elvileg a szalámiban (pl. turista) eleve nincs/nem kellene lennie lisztnek. Biztos vagyok benne, hogy ezzel sokakat megtévesztenek, hisz így akkor az a csomagolású téliszalámi, aminek a csomagolására nincs ráírva, hogy gluténmentes, háttérbe szorul, mert azon nincs rajta (pedig csak az összetevőket kellene elolvasni például). Ugyanígy pl. sajtokra is ráírják, hogy laktózmentes, pedig a sajt készítése során eleve elveszti a laktóztartalmát.
Miért nem szabályozzák az ilyet valahol, hogy ne lehessen mindenre akármit ráírni? Ennyi erővel a mirelit zöldségekre is ráírhatnák, hogy "vegán", vagy az UHT tejre, hogy gluténmentes. :/
Szabályozzák, nem lehet "mindenre akármit ráírni".
Ezek a feliratok azonban teljesen szabályosak.
Létezik olyan, hogy tejallergia, amikor valaki a tejfehérjére allergiás, és létezik laktóz intolerancia, mikor valaki a tejcukorra érzékeny. A kettő nem ugyanaz, és ezért fontos külön kiemelni, hogy tej- és laktózmentes valaki, tehát megfelel mindkét betegségben szenvedőknek. Ha valami csak laktózmentes (pl tej), azt sokszor a megfelelő enzimmel dúsítják az egészséges emésztés érdekében, tehát ami ilyen értelemben laktózmentes, az nem tejmentes.
A felvágottak és egyebek készülhetnek olyan üzemben, ahol glutént tartalmazó dolgokkal is dolgoznak, itt nem lehet kizárni a tökéletes tisztaságot. Ilyen esetben kerül rá, hogy glutént/egyebet tartalmazHAT, annak ellenére, hogy az összetevők között nem szerepel. Ami megkapja a logót, az olyan üzemben készül, ahol még véletlen sem szennyeződhet.
Mellesleg gyümölcsleven is láttam én már vegán feliratot. ;)
Általánosságban tudomásul kell venni, hogy az iparszerű gyártás egészének szerkezete meglehetősen bonyolult, mert az adott célú gyártás során keletkező melléktermékeket más célú ipari területek nyersanyagként hasznosítanak. Erre ésszerűen is igény van, hiszen a gyártás gazdaságossági oldala nem hagyható figyelmen kívül.
Konkrétan a laktóz (tejcukor) világszerte a gyógyszeripar egyik fontos anyaga, mert a tabletták segédanyagaként használatos (a fő gyógyhatást kifejtő anyag tömege sokszor ennek csak töredéke).
Amit persze ráírnak az egyes termékekre, az nyilvánvaló propaganda, sokszor szinte szándékos félrevezetés, amit jelenleg a "marketingfogás" szóval illetnek.
"Létezik olyan, hogy tejallergia, amikor valaki a tejfehérjére allergiás, és létezik laktóz intolerancia, mikor valaki a tejcukorra érzékeny."
Aha. De azt vágod, hogy ha valamiben nincs tej (=tejfehérje), abban tejcukor (=laktóz) sincs. Ha valami tejmentes
"De azt vágod, hogy ha valamiben nincs tej (=tejfehérje), abban tejcukor (=laktóz) sincs."
Na erre írta az egyik kommentelő a gyógyszert, hogy tej nincs benne, de laktóz van benne.
Vágod ugye?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!