Kezdőoldal » Ételek, italok » Élelmiszerek » Ha valamiben mondjuk 30% zsír...

Ha valamiben mondjuk 30% zsír van, és ebből csak 12% a telített zsír, akkor az tulajdonképpen egészséges?

Figyelt kérdés
Mert akkor a többi zsír nyilván telítetlen, sőt, van amiben többszörösen telítetlen is van. És az kioltja a telített káros hatását. Kioltja? Pl. a lenmagolajnak is az 1/3 telített zsír, pedig nagyon egészséges... És ez hogy van egyébként, ha tudja valaki, ilyenkor a telített elpusztítja a telítetlent vagy a hatását pusztítja el? Most eszem egy csokit, amiben 30% a zsír, de kevesebb mint a fele telített... Akkor ez tényleg egészséges?

2015. jan. 18. 10:28
 1/8 anonim ***** válasza:

Mindenféle zsírra szüksége van a szervezetnek, a lényeg annyi, hogy ne kizárólag telitettet fogyassz, mert a telitett és a telitetlen között az a külömbség (szerintem), hogy a telített az kicsapódik, keményedik, mivel nincs szabad zsírsav lánca, a telitetlen könnyebben emulgeál, puhább, könnyebben is bomlik le.



A marhafaggyú / juh faggyú, pl teljesen telített zsír.

Mégsem kapnak a tehenek infarktust!


De véleményem szerint aki állandóan szívpörköltet kajál, az könnyebben kaphat, hiszen ha valami egy állatban oda rakódik le, az az emberben is oda fog lerakódni.

2015. jan. 18. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
0%

Egyébként a csoki, sosem egészséges!



Egyél helyette mirelit mangókockákat, nah az tényleg egészséges, és finom is!

2015. jan. 18. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, szerintem te kevered a transzzsírt a telített zsírsavval, pedig a kettő nem ugyanaz. Sőt, a transzzsírok általában telítetlenek!

A transzzsírok mesterséges úton előállított anyagok. Azért variálnak a zsírral a laborban, hogy jobban tárolható, kezelhető legyen. Azonban ez az emberi szervezetre káros, mert nem természetes.

Minden természetes zsír és olaj EGYSZERRE tartalmaz telített és telítetlen zsírokat is. Az olívaolajban is van telített, és a kacsazsírban is van telítetlen. Csak más-más arányban. Nincs olyan, hogy az egyiket ki tudod kerülni. És nem is kell! Érhető?

A lényeg: a szervezetednek mindkettőre szüksége van. Ezek nélkül létfontosságú életfolyamataid nem működnének.

Pár éve a kutatók még azt hitték, hogy a telítetlen zsírsavak összefüggésben állnak a szívbetegségekkel, de mára egyértelműen kiderült, hogy ez nem igaz.

Mindkét zsírtípus galibát okoz, ha TÚL sokat eszel belőlük, és akkor is, ha TÚL keveset.

Tehát ne amiatt aggódj, hogy a zsír, amit eszel, telített avagy telítetlen-e, hanem, hogy a táplálék, amit eszel, mennyire természetes, mennyire van feldolgozva. Pl. a margarinokban, édességekben, chipsekben lévő hidrogénezett növényi olajok, transzzsírok egyértelműen veszélyesek, rákkeltőek, mert olyan kémiai módosításoknak vetették őket alá, amik a természettől idegenek, így az emberi szervezet sem reagál jól rájuk.

2015. jan. 18. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

3. válaszoló vagyok még mindig: javítom az elírásomat bocsi:

"Pár éve a kutatók még azt hitték, hogy a TELÍTETT zsírsavak összefüggésben állnak a szívbetegségekkel, de mára egyértelműen kiderült, hogy ez nem igaz."


Tehát mára elavult álláspont, hogy például a disznózsírtól kapsz szívinfarktust, a tonhaltól meg nem. A helyzet nem ilyen egyszerű.

Az orvosok általában azért javasolják, hogy többet együnk a többszörösen telítetlenekból, mert azt nem képes előállítani a szervezetünk, viszont a telített, és az egyszeresen telítetlen zsírsavakat igen.

2015. jan. 18. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Én erről eddig nem hallottam. Már az is nagyon új dolog, legalábbis nem tudják az emberek, hogy a telített káros. Úgy tudom, nem igazán van szükségünk telítettre, hiszen az rossz, roncsoló hatású, a szervezet nem tud mit kezdeni vele. Vagy csak a felesleggel nem tud? Mert ahhoz nem tud semmi kapcsolódni, nem lehet hatékonyan felhasználni. Számomra a transz és a telített hasonlóan káros.
2015. jan. 25. 11:54
 6/8 A kérdező kommentje:
Ez olyasmi, mint a jó és a rossz koleszterin. Az egyik árt, a másik gyógyít.
2015. jan. 25. 11:55
 7/8 anonim ***** válasza:

Igen tehát amennyire én tudom, a jelenlegi állás szerint (elég sokat foglalkozom dietetikával, külföldi szaklapok útján is), az a roncsoló, káros hatás amit említettél, az csak túlzott mennyiség esetén érvényes. Zsiradék nélkül nem működik a szervezet, legyen az telített vagy telítetlen. Gyengül az immunrendszer, jönnek a hormonzavarok, vitaminhiány.

Mindig a mérték a fontos, a víz is mérgező, ha sokat iszol belőle.

2015. jan. 26. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Viszont nem igazán lehet megmondani a csomagolás alapján, hogy a telített zsírban mennyi a transzzsír, ami az egyik fajtája annak... Pl. csokoládékban meg mindenféle ételben. És már maga a telített zsír is káros hatású, mint a rossz koleszterin. Tehát lehet, hogy semennyit sem kellene fogyasztani belőle. Úgyis elő tudjuk állítani, és a telítetelen is pótolhatja, gondolom. (pl. hal, fehér hús, magvak).

Egyébként vajon ha már beépült a szervezetbe ez a zsír, ami destabilizál, mert nem oda való, és ez az érfalaknak, a szívnek káros, akkor ettől valahogy meg lehet szabadulni később úgy, ahogy pl. a jó koleszterin szépen lebontja a rossz koleszterin okozta károsodásokat, lerakódásokat?

2015. jan. 31. 12:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!