Kezdőoldal » Ételek, italok » Élelmiszerek » A cukorrépából készült cukor...

A cukorrépából készült cukor édesebb, mint a nádból készült?

Figyelt kérdés
Erdélyből írok. Fontos számomra, hogy hazai termékeket vásároljak. Romániában elvileg 2 cukorgyár maradt, a bodfalusi és a ludasi (ezt is talán bezárják), amik cukorrépából állítanak elő cukrot. Ezek viszont jó 20-30 %-al drágábbak, mint a kereskedelemben kapható különböző fantázianevekkel ellátott többi cukor, amiknek se a származása, se az, hogy miből készült, nincs feltüntetve a csomagoláson. Az köztudatban elterjedt, hogy ezek bizony cukornádból készülnek, és az édesítő erejük jóval alulmarad a répacukrokhoz képest. A színe mindkettőnek hófehér, nem sárgás, mint amilyennek a nádcukornak lennie kéne. Mi az igazság akkor? Érdemes hazai gyártású cukrot vásárolni, azzal a tudattal, hogy ha drágább is, mint a többi, de magasabb édesítő erővel rendelkezik vagy cukor egyik is, cukor a másik is?

2022. febr. 12. 17:11
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
94%
Nem, de ha magában ennéd picit más utóízt éreznél. Főzésnél ez semmit sem számít, az árkülönbözet abból jön, hogy a két haldokló cukorgyár nem tud olyan méretgazdaságosan termelni, mint a kontinenseket ellátni képes, dollárszázmilliókat érő brazil megagyárak.
2022. febr. 12. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
95%
Illetve eleve nehezebben/drágábban/rosszabbul hasznosítható a répa a nádnál. Mi azért termeljük, mert ez terem, de egyébként technológiai szempontból a cukornád éri meg a legjobban.
2022. febr. 12. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim válasza:
30%

Te most kajak azon problémázol, melyik az édesebb és melyiknek nagyobb az "édesító ereje"???

Te magasságos... Akkor esetleg raksz bele még egy kanállal??


Egyébként meg nem igazán egészséges a túl édes és cukros ételek fogyasztása, nem pedig az édesítő erőn aggódni...


De elmondom neked, hogy ez nem igaz. Azért drágább a román, mert "hazai" és drágább az előállítása, mint az olcsó import cukornak. Nálunk is a Koronás cukor a legdrágább, pont ezért, mert itthon csinálják az egyetlen cukorgyárban.

2022. febr. 12. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
84%
Cukornádból készült cukrot nem sok helyen árulnak, mert Európában nem terem, ahol meg kapható, ott érthetö módon jóval drágább, mint a répacukor.
2022. febr. 12. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Nem azon problémázom, hanem az elárusító szerint, ahonnan a répacukrot szoktam venni, mindig mondogatja, hogy ezzel jobban jár, mint az olcsóbbikkal, mert ez "édesebb", és így kevesebbet kell használni, és végső soron kevesebbet kell költsek cukorra. Ezek szerint csak marketing duma.
2022. febr. 12. 18:44
 6/12 anonim ***** válasza:
92%
Kémiailag ugyanaz a nádcukor, mint a répacukor (szacharóz). A szín az a tisztítottsági foktól függ, de a tisztítottság foka a benne maradt egyéb (szennyező) anyagok miatt befolyásolhatja az édesítő hatást.
2022. febr. 12. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
92%

Évekig éltem nádccukron -trópusokon- nem találtam különbséget közte. Az előállítása jóval olcsóbb elsősorban az olcsó munkaerő miatt.


Az sem számít, hogy az új cukornád telepítések miatt irtják/felégetik az őserdőket. Szumátrán ezért tiltakoztak a helybeliek -lecsukták őket.

2022. febr. 12. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
31%

Nem érdemes semmilyen cukrot vásárolni, viszont érdemes elolvasni William Dufty: Cukor blues c. könyvét.

Ebből idézek most néhány mondatot:

A finomított cukor halálos az emberi szervezetre, mert a táplálkozástudósok értékelése szerint csak „üres kalóriák”-at tartalmaz. Ráadásul a cukor fogyasztása rosszabb, mintha semmit sem ennénk, mert megemésztéséhez, méregtelenítéséhez és kiválasztásához a szervezettől értékes vitaminokat és ásványi anyagokat von el.

[…]

A napi rendszerességgel fogyasztott cukor a vér állandó savas eltolódását eredményezi. Ennek ellensúlyozására a szervezet tartalékaiból egyre több ásványi anyagot mobilizál. A sav-bázis egyensúly megóvása érdekében annyi kalcium kerül ki a csontokból és a fogakból, hogy az belső szerkezetük gyengüléséhez vezet.

A túlzott cukorfogyasztás előbb vagy utóbb minden szervre kihat. Eredetileg a máj tárolja a cukrot glükóz (glikogén) formájában. Mivel azonban a máj kapacitása véges, a – szükséges természetes cukormennyiségen felül eső – finomított cukor bevitele egy idő után úgy felfújja a májat, mint egy léggömböt. Amikor a máj eléri befogadóképességének felső határát, a felesleges glikogén zsírsavak formájában visszaáramlik a vérbe, a vér pedig elszállítja a kevésbé aktív területekre: a hasba, a tomporba, a mellekbe és a combokba.

Amikor ezek a viszonylag ártalmatlan területek teljesen feltöltődnek, a zsírsavak olyan aktív szervekben raktározódnak tovább, mint a szív és a vese. Ezek működése lassulni kezd, szöveteik elfajulnak. Csökkent működőképességük kihat az egész szervezetre, és felborul a vérnyomás. A finomított cukorban nincsenek természetes ásványi anyagok (amelyek viszont megvannak a cukorrépában vagy a cukornádban). Paraszimpatikus idegrendszerünk is érintetté válik, és az általa irányított szervek – például a kisagy – működése részben vagy teljesen leáll. Elárasztódik a keringési és nyirokrendszer, és elkezd megváltozni a vörösvértestek minősége. Elszaporodnak a fehérvérsejtek, és lelassul a szövettermelődés.

Csökken szervezetünk toleranciája és immunitása, ezért nem tudunk megfelelően válaszolni az olyan szélsőséges hatásokra, mint a hideg, a meleg, a szúnyogok vagy a mikrobák. A cukorfelesleg nagyon rossz hatással van az agyműködésre. Az agy normális működésének kulcsa a glutaminsav, amely életfontosságú anyag számos zöldségben megtalálható. A B-vitaminok döntő szerepet játszanak a glutaminsav lebontásában olyan vegyületekre, amelyek „folyamatelindító” vagy „folyamatszabályzó” működésre serkentik az agyat. B-vitaminokat termelnek a bélflórában velünk szimbiózisban élő baktériumok is. A naponta fogyasztott finomított cukor következményeként ezek a baktériumok elsorvadnak és elpusztulnak, és B-vitamin fedezetünk erősen megcsappan. A túl sok cukortól elálmosodunk, számoló- és emlékezőképességünk romlik.

[…]

„Természetes összetevőkből készült” – szajkózzák a tévében számos termékükre. A -ből ragot nem hangsúlyozzák a képernyőn. Pedig kellene. Még a finomított cukor is természetes összetevőkből készül. A természetes összetevő a cukornád vagy a cukorrépa. De ez a rövidke -ből toldalék nem érzékelteti, hogy a cukornád és a cukorrépa 90%-át eltávolították. A heroint is reklámozhatnák úgy, hogy természetes összetevőkből készült. A mák éppen úgy természetes, mint a cukorrépa. A kérdés csak az, hogy mi lesz belőle, ha az ember hozzányúl.

2022. febr. 13. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Répa cukor tényleg édesebb ,mint nádcukor ,van itthon rendes cukor meg nádcukor próbáltam öket és normál cukor édesebb

Jelenleg Németországban élek és itt Pl nincs 1 euró sem rendes cukor ára amit itt Németországban készítenek míg nádcukor ára itt 2 euró vagy több .

2022. febr. 13. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
17%
A nádcukor néven árult cukor nem cukornádból készül, hanem kukoricacsutkából.A répából készült jobb.
2022. febr. 13. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!