Kezdőoldal » Ételek, italok » Élelmiszerek » Titeket nem irritál a 'burgonya'?

Titeket nem irritál a 'burgonya'?

Figyelt kérdés

Egyszerűen utálom, ha valaki burgonyát mond a krumpli helyett. Leginkább azért, mert az emberek egyszerűen nem használják, kimondottan csak a TV nyelve, hogy szebben (bár nem tudom, hogy miért szebb) ki tudják fejezni, hogy krumpli. A TV-ben is csak akkor használják - már megfigyeltem -, ha figyelnek rá. Ha elfelejtkeznek magukról, mindenkinek krumpli a krumpli.

A paprikás burgonyától meg egyenesen elfutok!



2021. jún. 25. 01:45
1 2 3 4
 21/35 anonim ***** válasza:
100%

20-as: nem kis falukról van szó, hanem pl Ausztriában az Erdapfel a hivatalos megnevezés, illetve Bayern egyes területein is. A Kartoffel a Hochdeutsch szó a burgonyára/krumplira.


Mellesleg a krumpli a mo-i sváboktól terjedt el, a magyarok eredetileg a burgonyát használták (volna), csak ök jóval kevésbé ismerték,a krumplit föleg svábok ették kezdetben, tölük tanlulták el idövel a magyarok.

2021. jún. 25. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/35 anonim ***** válasza:
77%
20: a mondják és írják között nagy különbség van! :) Leírva nem fogod így látni, legfeljebb valami direkt poénos kifigurázásban...
2021. jún. 25. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 anonim ***** válasza:
76%

21 “ nem kis falukról van szó,”


Honnan tudod? A válaszoló csak annyit írt, a munkahelyén.


22 Osztrákoknál meg erdbirne. Bár még sosem hallottam.


[link]


19. Oldal:

“ E. Zeiher übersetzt 1756 ein bereits 1742 in Frankreich veröffentlichtes Werk »Vollständiger Unterricht von Küchengewächsen«:

»Von Erdoffeln. Beschreibung der Erdäpfel.

Die Pflanze ist ursprünglich aus Amerika, aus dem Lande der Topinambous gekommen, daher man auch im Französischen der Pflanze diesen Namen giebt; man nennt sie auch Pomme de terre.«”

2021. jún. 25. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/35 anonim ***** válasza:
79%
23: nem mondod komolyan, hogy most egy 18. századbeli hivatkozással akarsz érvelni.... :-D
2021. jún. 25. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/35 anonim ***** válasza:
53%

Miért akarnék érvelni? Lehet, hogy neked ilyen kényszerképzeted van, attól még nem mindenkinek.

Állítottad, hogy nem írják, én meg találtam ahol igen. Ennyi. Bár nem ismerem a déli nyelvjárásokat, de csodálkoztam volna, ha nem így lett volna, miután a Fríz szigeteken is ugyanazt minden szigeten másképp írják, még ott is ahol gyalog át lehet menni apálykor.

Csodálkoztam volna, ha a déliekkel nem így van.


Nyilván van egy hochdeutsch, meg van amit még az öregek beszélnek. A hozzászóló annyit mondott, hogy náluk így mondják. Nem értem miért kell belekeverni az írásmódot?


A moin mit jelent? Az sem hivatalos?

2021. jún. 25. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/35 anonim ***** válasza:
70%

"

Nyilván van egy hochdeutsch, meg van amit még az öregek beszélnek. "



Pont hogy a nyelvjárásokat beszélik az öregek - a hochdeutsch az az irodalmi német.

2021. jún. 25. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 anonim ***** válasza:
53%
A "moin" az északi tartományokban a köszönés.... D ehogy jön az ide a krumplihoz? :-D
2021. jún. 25. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/35 anonim ***** válasza:
43%

Ezzel nem értem mit akarsz mondani?


“ Pont hogy a nyelvjárásokat beszélik az öregek ”


Állítottam, hogy az idősek nem a dialektusokat beszélik? Lehet skizofrén is vagyok akkor.

2021. jún. 25. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/35 anonim ***** válasza:
68%

Tirolban, pontosabban Mayrhofen-ben mondják így az echte osztrák kollégáim.


De ezen nehogy vitatkozzatok már :)

2021. jún. 25. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/35 anonim ***** válasza:
51%

“ D ehogy jön az ide a krumplihoz? :-D”


Nem tudom. Csak gondoltam megkérdezem, ha már offolunk.

2021. jún. 25. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!