Hol kaphato (Budapesten) olyan kenyėr, ami el is àll sokàig (a Lipotis 2 nap alatt megromlik, elszineződik)?
Egyszerre több kenyeret érdemes vásárolni (kovászoltat, kevés vagy még inkább nulla Exxx adalék vegyszerrel), de csak ha van a lakhelyeden elég fagyasztótér a tárolására. Kell természetesen egy pirítós-sütő (toaster) is.
Csak felszeletelt kenyeret ajánlatos (érdemes) lefagyasztani. A 2-3 napi fogyasztásra szánt "készenléti, kéznél lévő" mennyiséget (250-500 gramm, azaz az eredetileg 1kg-os kenyérnek negyede-fele) hűtőszekrényben ajánlatos tárolni, de nem konyharuhába göngyölve, hanem 2 db műanyag tasakba zártan. Ha csak egy tasak kerül a kenyérre, a hűtőszekrénybe téve a lezárt zacskó szabad terében maradt levegő páratartalma a tasak kenyér felőli oldalán csapódik le. és ez ideális penészgomba-tenyészeti körülmény. Ha kettőbe teszed, ez a kondenzvíz legfeljebb a két zacskóréteg között keletkezhet, a kenyér továbbra is száraz környezetben "tesped".
Mások a fedeles kenyértartóra esküsznek, de a konyha "légterében" sok a gombaspóra, amiről természetesen a kovászolóknak és az otthoni kenyérsütőknek lehetnek gazdag tapasztalataik.
Rákérdeztél a kenyérsütés kapcsán az alapanyagok mennyiségi arányaira.
Ha otthon akarsz kenyeret sütni, és nincs házi kovászod, kell egy ún. "starter", ami egy kicsit hígabb tésztamassza, mert kevés liszttel készül - ez helyettesíti majd a kovászt, és végzi annak munkáját. A másik, nagyobb rész lisztmennyiséget is ajánlatos alávetni egy kezdeti fermentálásnak, úgy a keményítők alaposabb lebontása következtében a kenyér ízgazdagsága fokozódik a természetes úton felszaporodott cukortartalom miatt - ezt hívom "autolizátum"-nak, ami töményebb, sűrűbb tésztamasszát eredményez.
A két masszát a 45-60 percnyi előfermentálás után összekeverem, összegyúrom, és ekkor, közvetlenül a dagasztás megkezdése előtti stádiumban teszem bele a PONTOSAN, grammra kimért sót (fontos! - tapasztalatot kell szerezni, ha nincs "ötvösmérleg", miszerint fél kiskanál, háromnegyed kiskanál stb.) és a zsiradékot (olivaolaj, sertészsír - más olajat ne használj, túl sok bennük az omega-6).
750g kenyér - "starter": 10g friss élesztőmorzsa vagy 5g száraz élesztő granulátum, 150g kenyérliszt, 120g langyos víz
"autolizátum": 350g kenyérliszt, 210g víz, 13-14g konyhasó, 10g olaj
1000g kenyér - "starter": 15g friss élesztőmorzsa vagy 7g száraz élesztő granulátum, 200g kenyérliszt, 160g langyos víz
"autolizátum": 500g kenyérliszt, 300g víz, 17-18g konyhasó, 15g olaj
A dagasztás, sütés módjait, segédeszközeit, ha ajánlhatom, videók segítségével tanulmányozd.
A továbbit saját tapasztalatból írom: a házi kenyérsütés elsajátítása pofonegyszerű, hamar rutint lehet szerezni, és a becsületes kézi dagasztás, fordítgatás, kelesztési manipulációk elég kemény fizikai munka, de ha sikerül egy gyönyörű, ízletes kenyeret elkészíteni, az nagyon felemelő tud lenni, már-már euforikusan boldogító érzést kölcsönöz, és nagyon rá lehet kapni a rendszeres kenyérsütésre, az embert még a dicsekvési vágy is hajtja. Néhányan már a lisztválasztás rabjaivá is váltak, és még nem is szóltam a pizza-korpusz házi elkészítéséről.
Egyben nagy veszélyt is hordoz magában az otthoni kenyérsütés, erre külön és nyomatékosan fel is hívom a figyelmet: NAGYON EL LEHET HÍZNI TŐLE !! (Csináltam kb. egy évig, de abba kellett hagynom, pont emiatt. Kovászoltam is, de az még macerásabb, nagyon leköti az ember figyelmét és idejét, ráadásul könnyű elrontani, s csak az igazán erős akaratúaknak, a kitartóknak ajánlatos. Ha már sütés, akkor inkább bolti élesztővel - ez egy jó arany-középút. Ennél ésszerűbb megoldás egy jó pékség a közelben, nagy klientúrával, hogy ne legyen az a kenyér egy méregdrága, kirakatba szánt kézműves műremek.)
Nekem nem romlik meg a Lipoti. Bár sokat romlott a minőség a mennyiség miatt.
Nagyok között még mindig elég jók sajnos.
Kisebbet kell keresni vagy kovászos kenyeret.
Utóbbi erősen javasolt! :)
11-es: én mindig egyben/félben fagyasztom a kenyereket (mérettöl függöen, egy zacskóba annyi kerül, ami két nap alatt elfogy), pár órában fogyasztás elött kiteszem a konyhában a pultra, amíg kiolvad.
Nem kell pirítani, teljesen értelmetlen dolog, ugyanúgy ehetö, mintha akkor vetted volna!
DE miért kellene elöre felszeletelni, amikor egyben sokkal jobb állaga marad kiolvasztás után?
Másrészt meg ha csak kicsit pirítod meg, akkor is száraz lesz a vágási felület!
Nem lesz száraz, és azonnal ehető. Rosszul olvastad, nem pirításról, hanem csak melegítésről van szó. De beteheted az alacsony hőfokú sütőbe is, ugyanazt az eredményt kapod. Talán mikróba is, de nekem olyanom nincs, így nem írhatok az afféle tapasztalatokról.
Az egészben (egyben, nagyobb tömbben) lefagyasztottra sokáig kell várni, amíg felenged az egész (belül is teljesen), azután érdemes csak szelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!