Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » Hogyan lehetne mindenkinek...

Hogyan lehetne mindenkinek megfelelni az esküvőn, ha sok az olyan vendég, aki speciális diéta szerint eszik?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Nemsokára tartjuk az esküvőnket a párommal, a családi és baráti körben pedig sok olyan ember van, akinek speciális diéta szerint kellene étel majd a lagziban. Mi a párommal pl. nem eszünk húst, de van a családban cukorbeteg, laktózérzékeny, gluténérzékeny, paleo diétát követő, az egyik legjobb barátnőm párja muszlim, meg aztán persze vannak azok, akiknek a legjobban a hagyományos ételek tetszenének és el sem tudnak képzelni egy esküvőt húsleves, rántott hús és töltött káposzta nélkül.


Tudom, nekem mennyire jól esett volna, ha esetleg valamelyik esküvőn, amire vendégként mentem megkérdezik, hogy van-e ételallergiám vagy bármi kívánságom az ételt illetően. Nem akarom túlspilázni, de szerintem a mai világban ez fontos dolog. Nyilván nem a kajáról szól egy esküvő, de nagyon rosszul érezném magam, ha valaki úgy távozna, hogy azt érzi, nem figyeltünk eléggé rá.


Arra gondoltam, egy rövidke étlapot állítanék össze, pl. 5 féle leves/előétel, 5 féle főétel, 5 féle köret/saláta, így mindenki összeállíthatja a saját kis menüjét az igényeinek megfelelően. Természetesen úgy állítanám össze, hogy mindeninek minden kategóriában legyen legalább egy fogás, amit meg tud enni. Sütiből is rendelünk több félét, kitesszük majd csinos kis tálalókba, én meg csinálnék hozzájuk kis címkéket a sütik nevével és hogy milyen diétának megfelelőek, van-e benne tej, cukor stb.


Szerintetek ez milyen megoldás? Azt is megmondhatjátok, ha béna :) Lennének egyéb ötleteitek? Minden tanácsot köszönök!


Annak külön örülök, ha esetleg valaki tapasztalatból ír, akár arról, hogy a saját esküvőjén hogy oldották ezt meg, vagy ha ő volt speciális diétát tartóként más esküvőjén.


(Akik csak valami olyat írnának, hogy legyen sültestál oszt' jóvan, az inkább spóroljon magának időt és le se írja ezt, köszi!)


2017. márc. 17. 09:07
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
67%
Nem tudom, eleve így tervezted-e, de szerintem egyszerűbb, ha a meghívóhoz csatolod az étlapot azzal a kéréssel, hogy jelezzen vissza a vendég, melyik kaját szeretné. Így már eleve úgy szerveznétek a vacsorát, hogy előre tudjátok, melyik fogásból hány adagot kell készíttetni. Egyszerűbb, mint ott helyben válogatni.
2017. márc. 17. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
53%

6-os: elég nagy hianyosságaid vannak egyes területeketn:


"Mert a muszlim biztosan fog találni szárnyast az étlapon, amelyet nyugodtan megehet."

NEM, neki nem elég, hogy szárnyas, hanem hogy garantáltan nem került össze disznóhússal, mert pl együtt sütik öket, vagy egy kis szalonnával füszerezik, stb.


"A vega egyen párolt/rántott zöldségeket" - ez azért megintcsak elég furcsa, hogy semmi rendeset nem kap, csak valami körítést, és itt is gond, ha hússal együtt van elkészítve (pl a hús után sütik ki ugyanabban a zsiradékban)

2017. márc. 17. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 A kérdező kommentje:

Köszönöm nektek is! Nem tudom, ki pontozta le a válaszokat, sajnálom! Mindjárt felpontozok mindenkit, nekem minde vélemény hasznos :)


Nagyon jó ötlet, hogy esetleg kapja meg mindenki előre az étlapot, és mivel nem lesz nagy esküvő, szerintem visszajelezne mindenki, akinek elküldjük. Csak olyat hívtunk meg, aki közel áll hozzánk és fontos, hogy ott legyen - 47 főről beszélünk, nem nagy a társaság.


Az nekem is nagyon fontos, hogy pl. a húst-zöldséget ne egymás után rántsák ki, már ha lesz ilyen, vagy ha gluténmentes étel készül, akkor ne álljon fent annak a veszélye, hogy főzőeszköz vagy edény miatt mégis glutén kerül az ételbe... főztem már én is gluténérzékeny kisgyerekre, teljesen külön készült neki minden.

A muszlimok valóban nem ehetnek meg bármilyen szárnyast, sajnos nem tudom garantálni, hogy halal vágású legyen a felszolgált csirke vagy pulyka, ezért gondoltam minimum egy halas ételt, abból tudtommal bármilyet ehetnek, de még megkérdezem a barátnőm párját, nyilván ebben ő a járatos :)

2017. márc. 17. 11:51
 14/25 anonim ***** válasza:
73%

Muszlimoknak, akik nem csak nem esznek disznót, de halal étkezésűek, halat szoktak adni és zöldségből készült ételeket. A zöldség nem csak saláta vagy párolt zöldség lehet. Én már nagyon sok mindent ettem, ami kifejezetten ízletes volt. Pl. lasagne, fasírt. Természetesen csakis zöldségekből. És ezt lehet úgy is készíteni, hogy glutén és laktózmentes is legyen.

Halételeket pedig ők is ehetnek.

2017. márc. 17. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
100%
Nyugi, aki szakképzett szakács, konyhai dolgozó, az ezeket mindet magától is tudja, teljesen evidens. Nincs szakács végzettségem, de dolgoztam már konyhán. A hagyományos kenyérből még egy morzsának se szabad hozzáérnie a gluténmentes kenyérhez. Külön deszka, külön kés, sütőből is a másikat kapcsoltuk be külön 2 szelet gluténmentes kenyérért, mikor volt egy gluténérzékeny vendégünk. Ugyanígy a vegetáriánus kajánál is alapszabály, hogy nem szabad olyan edényben készíteni, amiben máskor húsételt szoktak csinálni. Muszlim ételekkel nincs tapasztalatom, de a konyhai dolgozók vagy tudják, vagy utánanéznek, ha megrendelitek.
2017. márc. 17. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 A kérdező kommentje:
Utolsó, most az esküvői kajától függetlenül (is) nagyon bíztató, amit írsz! Nem tudtam, hogy alap követelmény egy konyhai dolgozónál, hogy ezekkel a dolgokkal tisztában legyen, én pont amiatt félek sokszor étteremben enni, hogy pl. húsos késsel vágják majd fel a zöldségeket, amiket később nekem felszolgálnak vegetáriánus étel részeként, vagy hússal együtt sütik az olajban, stb. Ezek szerint - elvileg - nem kell ettől félni normálisabb helyen :)
2017. márc. 17. 12:46
 17/25 anonim ***** válasza:
100%
Azt azért a biztonság kedvéért hozzáteszem, hogy az én tapasztalatom egy ötcsillagos szálloda étterméből származik. Egy Mekiben vagy hasonló színvonalú helyen lehet, hogy más a helyzet. De szerintem minimum a gluténérzékenységgel tisztában kell lenniük, mert ha a beteg vendég az ő gondatlanságuk miatt lesz rosszul (valakinek tényleg elég hozzá pár morzsa is), akkor simán perelhető az étterem.
2017. márc. 17. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
70%
(Ahhoz, hogy valóban teljesen gluten/laktoz/cukor/akármi mentes legyen, hivatalosan külön ilyen "mentes" konyhákban kellene elkesziteni mindent)
2017. márc. 17. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
86%

Amit eddig írtál, kérdező, az jól hangzik :) Az én laikus szememmel úgy tűnik, gondolsz kb. mindenre.

Ha nincs vegán, az lehet, hogy egyszerűsít, bár szerintem jó, ha van egy szinte mindenmentes étel, persze valami rendes főétel, nem párolt zöldség és kész. Vegaként belefutottam abba, hogy egyesek szerint én 5 deka zöldséggel jóllakom. 2 kilóval sem, ha már itt tartunk. S mennyire egyszerű már egy jó vega ételt készíteni, amit csak a legnagyobb húsimádók nem esznek meg szívesen? Ja igen, abba is belefutottam, hogy felették a vega ételt mások és éhes maradtam. Szóval egy szimpatikus vega ételre könnyen rárepülhetnek mások is, ne legyen kevés.


A sütiknél sem árt figyelembe venni a speciális igényeket, elvégre egy átlagos süti sem a paleósnak, sem a cukorbetegnek, sem a gluténérzékenynek nem jó. A gluténérzékeny legalább nem külön csoport olyan szempontból, hogy jó neki a paleós étel.

Azt megértem, ha nem lesz speckó süti, habár manapság már könnyen szerezhető paleo süti is, ami a többi speciális csoportnak is jó lehet (laktóz, glutén és tömény cukor tuti nincs benne), de minimum valami gyümölcsszeletet (olajos mag, aszalt gyümölcsök) adnék. Én nagy édesszájú vagyok s szomorú lenne, ha nem ehetnék sütit (á, ennék, aztán rosszul lennék másnap is. nekem megéri, de azért ez nem helyes).


Minden csoportnak árthat a kilengés, a paleót sem lehet nagy ívben hanyagolni, mert konkrétan rosszul lehet tőle az ember. Főleg a laktóztól tud elszokni valaki, de a hirtelen cukorlöket is büntet. Viszont egy kisebb kilengés náluk jobban belefér s nem vallás vagy szent elv a legtöbb esetben. A gluténérzékenynek ugyebár nincs opciója, s igazából a vegának sem, mert ezt azért a legtöbben komolyan gondolják, remélem.


Szóval tetszik, amiket írsz, kérdező, gratulálok, igazán figyelmes vagy.

Változatos többféle étel, némelyik legyen alkalmas a legtöbb csoportnak s szerintem elégedett lesz a vendégsereg.

2017. márc. 17. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
30%

A meghívóra írjad rá:

"Ha jöttök, lesztek, ha hoztok, esztek!"

Lagziról beszélsz, vagy csak valami összröffencsről?

Úgysem tudod mindenki igényét kielégíteni - és nem is a nagy zabáról szól a műsor...

2017. márc. 17. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!