A kóla receptjére hogyhogy nem jött rá eddig senki?
Tudom, hogy 1000 lakat alatt őrzik és a legjobban védett ipari titok, de tele van a világ ügyes kémikusokkal, tudósokkal, és ma már olyan gépek vannak, amik a mintából milliomod pontossággal ki tudják mutatni annak összetevőit.
Nem hiszem el, hogy teszem azt a Berkeley egyetem tudósai ne tudnák meghatározni, miből is áll pontosan. Mi olyan nehéz rajta, amikor a levegőből ki tudják mutatni a Japánból ideérkező jódizotópok jelenlétét, vagy az évszázadok óta fagyott sarkvidéki jég összetételét? Sose értettem az olyan kijelentéseket, mint hogy "a teljes recept hétpecsétes titok". Ha egy vizeletmintából kimutatják a drog jelenlétét vagy a vérből a pontos vérképet, akkor erre hogyan nem jönnek rá?
Hogy lehet a mai technológiával, tudással egy ilyen dolog még mindig ismeretlen? Amikor már atomokat ütköztetünk, hogy megismerjük az anyag természetét, amikor olyan szintű tudás áll rendelkezésünkre, mint ami messze nem állt, amikor a kóla receptjét megalkották, hogy lehet ez még mindig titok? Ugyanez van a KFC-s csirkével. A panír pontos összetétele titok. Nem tudom elképzelni, hogy hogy lehet titokban, amikor minden egyes étteremben el kell készíteniük a csirkét.
+
„While the truth of these two men is unknown, it is an actual fact that Coca-Cola does not have a patent on its recipe to ensure that its secret formula remains undisclosed. A patent is a “limited right granted by the government to an inventor.” Thus, for the duration of that patent’s life, which is 20 years, the inventor has the sole right to sell, make, distribute, and license that product. However, after that patent’s time has run, the formula becomes available to the public. In 1893, Coca-Cola patented its original formula, but after the formula changed, it was not patented again.”
[link] – egy jogi egyetem honlapjáról.
20 évig maradhat védett egy recept. A Coca-cola 1893-ban az elsőt levédette, de a módosítottat már nem.
"Az italok receptjét gond nélkül ki lehet deríteni. GC-MS gép kell hozzá, kémikusok, meg az alapanyagokhoz és az adott italfajta előállításához értő szakemberek (főleg élelmiszervegyészek). Az összetevőkből és az arányaikból igenis vissza lehet fejteni az alapanyagot, az arányaikat, a feldolgozás módját. Ugyanis nem léteznek olyan csodamódszerek, amiket csakis a Coca-Cola ismer és használ. Persze ha minden megvan, kísérletezni is kell az arányok finomhangolásával, de azért az már nem lottózás. "
Pontosan erre gondoltam! Azért mondom, ma már akkora tudás összpontosul a világban, kizártnak tartottam, hogy nincs olyan gép, meg olyan szakemberek, akik kísérletekkel ne tudnák kielemezni. Meg én is erre gondoltam, hogy ma már azért a hasonló termékek gyártóinak gondolom elég hasonló technikáik vannak, nem hiszem, hogy az, aki mondjuk eszközöket gyárt a kóla gyártásához, meg alapanyagokat importál neki, ne jönne rá. Vagy valaki, aki azokat lefizeti.
Amúgy én nem az utánzás miatt kérdezem, hanem azért, mert mindenhonnan azt hallani, hogy fú de titkos recept, senki nem tudja, miből áll, és ezért nem teljesen ismertek az egészségügyi kockázatai sem. De most akkor miért ne lehetne országnak-világnak hírül adni, miből is van?
Azért hallani ezt mindenhonnan, mert a gyártó ezt terjeszti (ahogyan a titkosreceptes gyártók általában). Ez a marketing és a PR része. Az italokról megjelenő „független” írások is gyakran PR-cikkek. És mivel az italokkal kapcsolatban majdnem mindenki a gyártókat tekinti forrásnak (elég naív módon), sokszor az is ezt hajtogatja, akinek nem fizettek érte.
(Kicsit távoli példa, de jól szemlélteti a dolgot, hogy még az italszakma nagy része is azt hiszi a Tennessee whiskyről, hogy hivatalosan szabályozott, külön whiskyfajta. És általában még a szakértők sem néznek utána annak a nem létező törvénynek.)
A kóla egészségügyi kockázatai egyébként ismertek (az ellenkezőjét „vér mosnak fel vele a rendőrök”-jellegű baromságokkal együtt terjesztik), mert maga a kémiai összetétel nyilván ismert (ti. hogy mi található a folyadékban), csak az „titok”, hogy hogyan készítik.
A receptet meg pont azért nem teszik közzé, mert így a vásárlók azt hiszik, hogy utánozhatatlan, és az utánzós konkurenciának így szinte semmi esélye nincs elcsábítani a fogyasztókat.
Már rég rájöttek a titkos receptre, tudják jól mi van benne, milyen összetevőkből áll. Sőt a KFC-s panírt is tudják.
Amúgy a Coca-Cola eredetileg gyógyszernek találták fel akként alkalmazták.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!