Miből éltek régen a tudósok, művészek, stb, akik nem álltak senki alkalmazásában és nem adtak el semmit?
csomót hallhattunk, olvashattunk már híres emberekről, akik egész életükben kutattak, alkottak, stb, az egész életüket az adott dolognak áldozták. stb.
na de miből éltek meg?? hogyan volt ez lehetséges, ha semmi olyan munkát nem végeztek közben, mint a normális emberek?? he?
Egyrészt igen, van, aki másodállásban dolgozott. (Mengyelejevről olvastam, hogy bőröndkészítő volt. Bár ez rossz példa, neki nem ez volt a fő bevétele.) Másrészt gyakran volt állásuk, pl. kutatónak egyetemi állás. Néhány országban megengedhetik azt a luxust, hogy a kiváló koponyák olyan területeken is kutatnak, ami nem termel profitot. Ezt az egyetem vagy az állam finanszírozza, gondolom.
A művészeknél más a helyzet, vagy alkalmazásban álltak valakinél, vagy volt állásuk (pl. íróknál újságírás), netán eladták egyes műveiket (folytatásokban megjelent valami újságban). Ha semmi, ami azért nem olyan gyakori dolog, akkor volt egy-két tehetősebb pártfogójuk, ún. mecénásuk, ő finanszírozta a kiadásaikat, amíg bírta (vagy amíg hajlandó volt). Addig a művész szabadon alkothatott, nem kötötte senki a kezét, hogy holnapra a Nyugat két hasábban cikket vár a pesti szövödei női alkalmazottak olvasási szokásairól, hanem írhatott verseket mondjuk a márciusról.
Pl. köztudott, hogy Einstein sokáig a Svájci Szabadalmi Hivatalnál dolgozott, mint szabadalomvizsgáló. De pl. a Prágai Egyetem professzora is volt egy ideig.
Sok művész a művei eladásából próbált megélni és nem kevés olyan művész van a történelemben, aki szegényen, kb. éhezve, nélkülözve halt meg.
Érdemes egy-egy konkrét tudós, művész életrajzát elolvasni, mert mindegyiknek más életútja volt.
Attól függ, mit értesz régen alatt.
Az ókorban például számos híres görög tudós állt egy-egy család alkalmazásában mint nevelő. Sokan építettek hadigépeket, hadifejlesztéseket egy-egy városállam számára.
A középkori és kora újkori Európában a tudósok jelentős része valójában szerzetes volt (Mendel, Albertus Magnus, Ockham). Ahogy írták, sokan dolgoztak gazdag családoknak vagy uralkodóknak (pl Leonardo da Vinci), és sokuk gazdag család sarjaként afféle hobby-tudós volt (pl lord Kelvin). Sokukat felfedezték az akkori egyetemek, és meghívták tanítani, ami nagy presztízsű, jól fizető állás volt (Kepler, Newton). Joule például egy jómódú serfőző családból származott, taníttatták, de dolgozott a "családi vállalkozásban" is.
Remélem segítettem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!