A véleményetekre vagyok kíváncsi, lehet az alábbi módon házilag sonkát készíteni?
Ilyesmiről még nem is hallottam. A beletett víztől nem lehet jó. Nem járta át a só a sonkát, a víztől nemcsak ízetlen,de hamar meg is fog romlani.A hűtőben tárolás miatt már lehet,hogy belül most is romlott már. Olyan,mintha nyers húst tárolt volna egy hétig. Sonkának pedig 6 nap füstölés nagyon kevés,és még hosszabb füstölés sem fogja eltarthatóvá tenni.
Mi 3 hétig tartjuk a sóban. Néhány napig hideg kamrában szikkasztjuk,majd lassú füstön minimum két hétig füstöljük.
Természetesen rendelésre szoktam parasztsonkát is készíteni, bár nem szívesen, elég macerás, veszélyes mutatvány.
A leírt páclé beinjektálás az ipari gyártásban bevett módszer, term. szigorú technológiai szabályok mellett.
Így tehető néhány nap alatt "fogyaszthatóvá" a gyorspácolt
sonka, csülök, stb. Azonban ennek a szavatossága két hét körül van, íze pedig.... mondjuk szépen, hogy semmi köze a sonkához. Én így készítem:
A szép kerekre formázott sonkából, (comb, vagy lapocka)
érdemes a combcsontot kivenni(nem kötelező), egyrészt a későbbi könnyebb szeletelhetőség miatt, másrészt így a belsejéhez hamarabb jut a só, nem lesz "fáradt" a hús.
Ha nem rendelkezünk gyakorlattal, ezt a munkát hagyjuk szakemberre, aki három vágással elvégzi a műveletet.
Ezután kizárólag konyhasóval, abból is a durva szemű asztali JÓD MENTESSEL (kék csomagolás!) vastagon besózom a húst egy alkalmas edényben. Néhány napig 18 fok körüli helyen tartom, hogy a só olvadjon. Az elolvadt sót mindig pótolom a húson. Ha jó a hőmérséklet, és az alapanyag, 3 nap alatt a sólé szinte ellepi a sonkát. 10 fok alatti helyen, naponta megforgatva, meglocsolva a sólével, 4 hétig érlelem. Ha a sonka nagyon nagy, a 6 hét sem szentségtörés.
Az idő elteltével a sóléből kivéve, lemosva, 24 órára 6%-os fedőpácba kerül, majd leszikkasztom. A fedőpác szükséges, hogy a sonka külső, és belső sókoncentrációja kiegyenlítődjön. Itt is csak konyhasót használok.
A füstölés hideg(20 fok alatti) füstön történik, ám legelőször a húst meg kell melegíteni a forró füsttel, mert másként nem lesz szép a színe. Miután egyszer csöpögésig melegedett, a tüzet külső tűztérbe réve engedjük rá a hideg füstöt. Nappal füstöl éjszakára kialszik, másnap újra begyújtás, addig amíg a sonka tapintása száraz nem lesz. Ez általában 3-4 nap. Alkalmas az akác, tölgy, bükk, illetve ezek fűrészpora. Ha alkalmanként a fűrészpor közé maréknyi kukoricadarát dobunk, még szebb színt kapunk.
Hát csak tessék bátran kísérletezni!
A sonkát azért kell besózni, hogy kiszáritsa a húst, mert nedves állapotban nagyon gyorsan romlik a hús - ezért nem lehet napokig tárolni a frisset. Az összes tartósitó módszer lényege, hogy aránylag gyorsan minél több vizet kivonjanak belöle, akár soban pácolás, akár levegön száritás. Ha ehelyett az ismerös még külön vizet nyomkod bele, akkor ezzel a rohadást gyorsitja, és igy kimopndottan veszélyes fogyasztani.
(A nagyipar gyorsérlelés szigorú hümérsékleti körülmények között történik gyakorlatilag steril körülmények között - ezt házilag nem lehet megoldani. Ezen kivül az ilyen "sonkát" CSAK fözve vagy sütve szabad fogysztani, és úgy is csak rövid ideig.)
Utolsó megadta a szakszerű, korrekt választ.
Miért kell siettetni? Én sem vállalnám füstölni.
Ne vállald, mert azt sem tudjátok mennyi nitrát-nitrit van benne, az injekciózás meg szigorú gépi technológia.
Kerek perec mondjátok meg neki, vigye a retekbe a botulinos sonkáját.
Mutassátok meh neki ezt az oldalt, és több ember véleménye van itt aki már látott sonkát.
A kajával, föleg tartósítással NEM SZABAD kísérletezni, mert életveszélyes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!