Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » Van otthon kanál, illetve...

Van otthon kanál, illetve bögre mérőkészleted? Vagy azt használod mérésre, ami éppen a kezedbe akad?

Figyelt kérdés

Kérem, senki ne javasolja a mérleget, az érdekel, ha valaki így méri a hozzávalókat, az melyik változatot használja.

(Egy korábbi kérdés alapján jutott eszembe, ahol vita lett az egy evőkanál fogalmából - egyesek szerint azt jelenti, ami az evőeszközök között van, mások meg a hivatalos mérőeszközt tartják csak elfogadhatónak.)



#mérés kanállal, bögrével
2022. márc. 25. 20:47
A kérdező szavazást indított:
mérőkészlet
közönséges kanál, bögre
15 szavazat
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy nagyon jó kérdés és engem is érdekel a válasz.


Igaz a Tisztelt Kérdező mondta, hogy nem említsem a mérleget, de sajnos én nem vagyok ráállva erre a "csésze, kanál, bögre stb." mérésre, ami inkább a nyugati régiókban (Pl. briteknél vagy Amerikában) jellemző:


[link]


Itt az oldal, ahonnan a .pdf származik: [link]


(Angolul nem tudó olvasóknak:) [link]


Továbbá itt egy magyar mértékegység táblázat: [link]


Az az igazság a kérdésre visszatérve, hogy mi, magyarok inkább a "méricskéléshez" és a "szemmértékhez" vagyunk hozzászokva, ergo a legtöbb nálunk fellelhető recept is ezen a formán alapul.


Ellentétben az angolszász területekkel, ahol is az évszázadok alatt ráálltak egy meghatározott mérési rendszerre (grammok helyett csésze, kanál, bögre, pint stb).


Én nem azt mondom hogy nem lehet átállni erre a rendszerre, hanem azt, hogy ez nem lesz egyszerű azoknak, akik megszokták ezt a "méricskélős, szemmértékes" gyakorlatot.


Azt nem tudom, hogy Magyarországon mennyire elterjedt ez a gyakorlat. Azt sem hogy lehet ilyen "mérő edény készletet" vásárolni, minden esetre az internetről beszerezhető különféle mérőkészlet, ami kifejezetten az angolszász mérési formához lett kialakítva: [link]


Náluk ez a bevett gyakorlat, nálunk a megszokás és a szemmérték (esetleg a mérleg).

2022. márc. 25. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
borge merokeszletem van, kanalnyi meresre keszletes kanalakat hasznalok. van amihez az aranyt eleg kimerni, azokra jo a bogre. de van amihez a suly jobb, ahhoz ott van a merleg
2022. márc. 25. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

1-es voltam.


Annyit szeretnék még hozzátenni ami a kérdéssel is kapcsolatos; Nálam az 1 evőkanál, ill. 1 teáskanál adott esetben nem mindig működik úgy, ahogy egy adott receptben le van írva. (Pl. egy púpozott vagy csapott evőkanál liszt vagy ugyanennyi teáskanál só.) Nálam ez igazából tapasztalás szintjén működik. Én méricskélni is ritkán szoktam. Nálam inkább az arányok számítanak (pl. rizsfőzésnél: rizs-víz arány, én ilyenkor egy átlagos bögrét használok a mérésre).

2022. márc. 25. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Nincs ilyesmim, nem szoktam ezek alapján sütni-főzni. Kivéve a kefíres sütit, de ott meg alap, hogy a kefír pohara a mértékegység.

Illetve még van, ahol az arányok számítanak, ahogy fentebb írták, pl. a rizs vagy a chiapuding, na ezeknél meg tényleg olyan mindegy, hogy mit használok, csak ugye egyforma legyen.

2022. márc. 25. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

A legtöbb esetben én is mérleget használok, vagy megszokásból teszem bele az összetevöket, kevés recept van, ahol nem.

Tipikusan ilyen a rizs fözése, ahol nem súly, hanem ürmérték szerint egyszerübb kimérni a megfelelö arányt, vagy van egy császármorzsa-receptem is, ami így van megadva (de nem bögre, hanem dl-ben)

Az angol területekröl származó recepteknél sajnos a legtöbbhöz ez a mércekészlet kellene, ha tényleg jó eredményt akar valaki elérni.

Ha a házi evöeszközöket hasznalja valaki, akkor néha igencsak elmennek az arányok, és a végeredmény nem az lesz, aminek lennie kellene.

A 4-esnek meg csak elvileg van igaza, az arányok csak addig stimmelnek, amíg a receptben nincs tojás, ilyen esetben ugyanis nem mindegy, hogy egy tojáshoz 2 dl-es vag fél literes bögrével teszi a többit az ember. Ha csak mérhetö (folyékony vagy por alakú) összetevöknél azonban tényleg csak az arányok számítanak.

2022. márc. 25. 22:33
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Bogre keszletem van, kanal noncs. Bogreset hasznalom, amugy sima teas vagy wvokanal
2022. márc. 26. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!