Mitől zavaros a színe egy minőségi vörös bornak?
Védett eredetű, nem.drága, de minőségi Egri Bikavérről van szó. Színe zavaros a pohárban, mint a must, íze is hagy kívánnivalót maga után.
Nem vagyok szakértö, inkább csak fogyasztó, és ismereteim szerint ennek nem kellene enyhén sem dohos izűnek lenni.
Tudtok tanácsot adni? Egyet magamnak vettem, a másik üveget egy összejövetelre, de ha az is ilyen, akkor kényelmetlenül fogom érezni magam.
Kérnék szépen tanácsot!
Köszönöm!
Az összes bikavér oltalom alatt álló eredetmegjelölésű (nem pedig védett eredetű), ez nem jelent semmit - ettől még lehet bármilyen penetránsan rossz sajnos.
A dohos íz TCA-fertőzésre utal. Ez egy triklóranizolnak nevű vegyület, amit a parafadugó szemölcseiben megülő gombák termelnek. Mivel ez a dugó fertőzöttségéből adódik, másik palacknál nem biztos, hogy jelen lesz. (Ha csavarzáras a bor, akkor persze nem ez a megfejtés, bár nagyon hasonló TBA fertőzöttség azoknál is kialakulhat.)
A zavarosság gyanús, hogy irányítatlan, kedvezőtlen, rossz irányba elment tejsavas erjedés eredménye. Ez viszont a másik palacknál is ugyanilyen lesz. Ilyen-olyan fehérjekicsapódás is lehet, ha szűretlen, derítetlen a bor. Mostanság divat ilyeneket palackozni, ezek pedig lutrik. Ez esetben lehet a másik palack jó. (Mondjuk a derítetlen borok inkább magasabb árkategóriában jellemzőek.)
Nagyon köszönöm a választ.
A boron az áll: védett eredetű klasszikus vörösbor
Egy hologramos matrica, melyen a következő sorszám áll: 7736035035
Palackozza: H-0077
ITAL Magyarország kft.
Mást nemigen látok rajta.
Ahogy kivettem a dugót, ez nem is parafának tűnt, hanem mint a műgyanta.
Az általad említett fertőzés valami gomba?
Férfi vagyok, a padlizsán nekem nem szín, hanem valami növény, amit megeszünk :D Ez lilást akarna jelenteni?
Ha védett eredetű, akkor 2009 előtti. Évjáratmegjelölést nem látsz? A színt is az öregedés megállapítása miatt kérdeztem. Az elöregedő vörösborok először téglavörös, majd barnás színt vesznek fel, és emellett bizony előfordul opálosodás is.
A TCA-t gombák termelik, igen, többféle gombafaj is. De ha nem parafa a dugó, de dohos a bor, akkor nem TCA-ra kell gyanakodni, hanem TBA-ra, azaz tribrómanizolra. Ezt nem a dugótól kapja a bor, hanem a szűrés, vagy tárolás során. Nem 100%, hogy a másik is olyan lesz, de esélyes. Én nem vinném el összejövetelre, az biztos.
Nagyon köszönöm!
Én sem viszem el, úgy döntöttem, nem merem :)
Ez a fertőzöttség rejt magábam valami eü kockázatot?
Amúgy én nő vagyok, szóval a padlizsán oéyan feketés-lila :)
@9: Sem a TBA, sem a TCA, sem a fehérjekiválás*, sem a rossz irányba elment tejsavas erjedés nem jelent egészségügyi kockázatot. Viszont nem kéne feketésnek lennie a bornak. Ha zavaros, és kékes-feketés, az feketetörés lesz. Személyesen soha nem láttam még ilyen borhibát, pedig cca 2-3 ezer kóstolt boron túlvagyok már. Ezért fel sem merült bennem, de ha kékes-feketés, akkor elég egyértelműen az. Fémmel -pontosabbam vassal - érintkezett a bor, és a csersavval reagálva képezi a jellegzetes színű, a bort zavarossá tevő csapadékot. És a legjobb, hogy fogalmam sincs, hogy káros-e az egészségre. A vas nehézfém, irreverzibilisen denaturálja a fehérjéket, de hogy a csersavval képzett valamilyen vegyülete is megtartja-e ezt a tulajdonságát, azt nem tudom. Egyáltalán nem feltétlenül. De sajnos passz.
* = azért ezek bomlásakor biogén aminok szabadulhatnak fel, amik nem az egészség csúcsai, de a borban előforduló mennyiségben nem okoznak gondot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!