Melyik szőlőből van a legdrágább, legelegánsabb vörösbor?
nem szölö függö ,hogy jó bort találj. Mondjuk nem a 2-300ft boroknál keresném.
Ittam már Olasz, Afrikai, Osztrák, stb... Bort is Magyart is mindegyikböl van jó meg rossz is. De egy k..a drága bor is lehet rossz ha hibás a tárolás meg stb.... erröl regényt lehetne írni. Meg attól függ mihez iszod. Mert egy Marha pörihez nem jó ha aszut iszol meg ihatod csak rohatul nem passzol.
ha kostolsz 3 ugyan abból a szölöböl készült bort egy évjáratból de más pincészetböl még azoknak is más az izük. Vagy ugyan az a szölö ajta ugyan az az pincészet de más düllö akkor is más talaj is meghatározo.
2014. Legjobb Magyar vörösborok.
2HA Tabunello 2012 16 pont
Gróf Buttler Nagyeged Bikavér 2008 16 pont
Ráspi Gneisz 2011 15 pont
Heimann Franciscus 2009 15 pont
Kreinbacher Syrah 2011 15 pont
Szentesi Velence Cuvée 2011 15 pont
Figula Balatonszőlős Öreghegy 2011 15 pont
Karner Boróka 2009 15 pont
Vida Hidaspetre 2011 15 pont
Kiss Gábor Code 2012
Amiböl nem készül: A termelés célja szerint megkülönböztetjük az étkezési célra termelt csemegeszőlőket és mazsolaszőlőket, valamint a borszőlőket.
Jelenleg mintegy 8–10 000 fajta borszőlőt termesztenek szerte a világon. Ezeket többféleképpen csoportosítjuk: egyrészt megkülönböztetjük az oltványról nevelt szőlőket a direkt termő fajtáktól, másrészt vörös, illetve rozéborokat adó, lila héjú gyümölcsöket termő fajtákat a fehérborokat adó, zöld, illetve sárga héjú változatoktól.
A mazsolaszőlő[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
A mazsolaszőlőket kimondottan azért termesztik, hogy termésüket mazsolává aszalják. A mazsola minőségét rontja, ha mag marad benne, ezért külön erre a célra az i. e. 3. – 2. évezred óta kinemesített magtalan, illetve legfeljebb egymagvú változatok a legalkalmasabbak. A legismertebb ilyen fajták:
Sultanina,
Kishmish,
Korinthusi (a másik kettőnél apróbb bogyójú fajta).
Festőszőlők[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
Bíborkadarka
Tícián
Turán
Csemegeszőlők[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
A legfontosabb csemegeszőlő-fajták Magyarországon:
Afuz Ali
Attila
Cardinal
Csabagyöngye (vegyes hasznosítású, csemege- és borszőlő)
Favorit
Itália kincse
Kozma Pálné muskotály
Mathiász Jánosné muskotály
Narancsízű
Néró
Pannónia kincse
Szőlőskertek királynője
Saszla (Chasselas)
plussz 1-2
Úgy látom mindenki félreértette a kérdést. Nem arra vagyok kiváncsi, hogy mely fajtákból nem készül, és nem is arra, hogy ilyen-olyan hazai szervezetek mely magyar borokat értékelik a legjobbra.
Hanem arra, hogy világviszonylatban _jellemzően_ mely fajta/fajták azok, amelyekből a legdrágább vörösbor készül.
Bár egyetértek az első választolóval abban, hogy a "legjobb"-ra nem lehet válaszolni, felhívnám a figyelmet arra, hogy azért más kérdés a legelegánsabbat keresni (és jobban vizsgálható kérdés), mint a "legjobbat" - a legjobbnál erősebb a szubjektivitás kérdése, mert lehet valaki a rusztikus borokat tartja a legjobbnak, az elegánsokkal szemben.
A legdrágább viszont egy viszonylag könnyen vizsgálható kérdés.
Ha a kettőt összevetjük, nekem elég egyértelműen egy szőlőfajta körvonalazódik a fejemben: Pinot noir.
A Pinot noir egy tanninokban, antocianinokban vizsonylag szegény fajta, nem arról híres, hogy nagy, vastag, testes borokat tudjon adni. Mégis, a vörösborok királynője. Rendkívül kifinomult, hosszan szálazható, baromi elegáns bort képes adni -nagyon jó feltételek, hatalmas odafigyelés és még hatalmasabb szakértelem mellett. Kevés szőlőfajta van, ami annyira igényli a jó területi adottságokat (mikor- mezo- és makroklíma, valamint talaj, annak minden aspektusával). Viszont szakértő kezekben fantasztikus eredményt tud felmutatni. Pont ez az a bor, ami nem a koncentrációval hódít, hanem az eleganciával. És még idehaza is könnyedén találhatsz vastagon 100 ezer feletti palackokat a fajtából. Külföldön meg aztán...
Amúgy a legdrágább, "legnagyobb" borok többsége küvé, nem pedig fajtabor, azaz nem egy szőlőfajtából készítik, hanem többől. Ebben is ki kell emelnem a Pinot noir-t, amit tipikusan fajtaborként készítenek, főleg a legdrágább kategóriákban.
Szóval nekem erre elég egyértelműen ez a válaszom. Persze, más szőlőből is lehet elegáns borokat készíteni, nagyon drágán, és persze, Pinot noir-ból is lehet mindenféle eleganciát nélkülözőt (ó, de még mennyire - a magyar Pinot noir-ok 99%-a kapásból ilyen sajnos), de ha olyan szőlőt keresel, amit fajtaborként, a legdrágább kategóriában is megtalálni, és abban a kategóriában egyértelműen az eleganciával hódít, akkor ez lesz a te szőlőd. Ja igen, nem kezdőknek való - pont, mert nem az intenzitás, töménység, vastagság a fő erénye, és a legtöbb kezdő, vagy "középhaladó" borszerető embert egy töményebb, arcbamászóbb anyaggal lehet eleinte megfogni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!