Létezik paradicsom pálinka?
Próbáltam keresni a google-n, de nem vezetett nagy eredményre. Valaki esetleg ivott már?
(ha egyáltalán létezik)
A törvény elfogadná pálinkának (minden cukortartalmú termésből és áltermésből lehet pálinka, ami itthon termett és magában ki tud forrni), és az otthonfőzők is próbálkoztak már vele, bár általában nem voltak elragadtatva tőle.
Ezen a fórumon írd be a bal oldali keresőbe, hogy paradicsom.
A jog nem tesz különbséget a konyhában gyümölcsnek és „nemgyümölcsnek” tartott termések között. Ami valaminek a termése, abból a megfelelő cukortartalommal lehet gyümölcspárlat, így pálinka is.
„Párlat” mint külön kategória egyébként nem létezik, az az otthon és bérfőzdében engedélyezett párlattípusok gyűjtőneve (a magánfőzésről szóló törvényben), és ebben az értelemben „párlat” csakis gyümölcsből készülhet, mert azt engedélyezi a törvény.
A medvehagymának nem a terméséből főznek, így az nem is lehet pálinka. A spárgánál ugyanez. Tökpálinka viszont van (pl. Szicsek Prémium Sütőtök pálinka), mert az termésből készül. A paradicsomnál ugyanez.
A „medvehagyma párlatra” (bár ezt egybe kellene írni) az a magyarázat, hogy a gyümölcspárlatok közé tartozik. (A mezei gyümölcspárlatnál az egyszerűbb kategorizálás miatt van ilyen kanyar, hogy nem csak termésből, hanem más ehető növényi részből is készülhet). Namost a „gyümölcspárlat” megnevezésben a „gyümölcs” helyettesíthető az alapanyaggal, így lesz medvehagymapárlat. De simán csak „párlat” néven nem lehetne forgalmazni, mert olyan magában nincsen.
Ezt a kérdést se mostanába írták ki.
Az idén úgy néz ki, nem fogom győzni az ivólé / paradicsom levesnek való befőzést.
Jelenleg a " sok " eső miatt " repedezik is, mire odaérek a leszüretéléséhez.
Jelenleg is 2 főzés közt keresem az infót....
Nem beszélve arról hogy zöld is rengeteg van még.
Szóval ez zöldségféle, de lédús, és némelyik édes is rendesen. Főleg a sárga paradicsom.
Itt kérdezném : Lehet főzni ebből is valamilyen alkohol tartalmú italt?
U.i Nem akarok az indexre benézni, mert gyanítom rengeteg oldalt kellene átolvasni. Arra meg nincs időm.
Köszönöm a választ aki ír.
( persze legalább kb 1 hónapon belül. mert azután már nem lesz aktuális a kérdés. mivel addigra totál leérik )
#7 voltam..
Találtam valamit.
Brill paradicsom PárlatGyártó:
Brill pálinkaház
Íz / gyümölcs / alapanyag: Paradicsom
Kiszerelés: 0,1 l
Alkoholtartalom: 43%
Visszafogott illatú, érett édes-fűszeres paradicsomot idéző párlat, mediterrán jegyekkel, mégis finom, hűvös eleganciával. Íze ételekben - levesben, tésztákon - még jobban kidomborodik, érdemes felhasználni mind a konyhában ízesítőként, mind pedig ételkísérőként egy vacsoránál!
Nem minden párlat pálinka, de minden pálinka párlat. Pálinka ugyanis csak Magyarországon termett, Magyarországon termelt – és aztán persze Magyarországon cefrézett és főzött – gyümölcsből készülhet. És semmi másból. Az ananászból, banánból, narancsból, gránátalmából, esetlegesen zöldségekből, zellerből, medvehagymából, paradicsomból készült párlatok, habár ugyanazzal az eljárással készülnek, mint a gyümölcspálinkák, azonban – mivel nem itthon termett gyümölcsből, illetve itthon termelt, de nem gyümölcsből, hanem zöldségből készültek – ezeket nem nevezhetjük pálinkának, csupán párlatnak. Tehát a magyar gyümölcspárlatok pálinkák, a nem hazánkban termelt/termett gyümölcsből készült párlatok és a zöldségpárlatok csak párlatok lehetnek. Ennek ellenére, ha nem is helyesen, de gyakran használjuk az ananászpálinka, banánpálinka, narancspálinka, céklapálinka, medvehagyma pálinka, zellerpálinka, paradicsompálinka, spárgapálinka, sütőtök pálinka kifejezést.
A jó hír az, hogy győri pálinkaüzletünkben a prémium pálinkák mellett zöldségpárlatokat, ananászpárlatot, banánpárlatot, gránátalma párlatot, narancspárlatot, sütőtök párlatot illetve sárgadinnye pálinkát és görögdinnye pálinkát is tartunk, amelyeket rendelés esetén Magyarország egész területén kiszállítunk.
Pálinkarendelés Magyarország!
Akkor felhasználható ezek szerint.
De vajon hozzáadott cukrot tartalmaz?
Illetve pl 10 literenként mennyi cukrot tesznek / lehet beletenni?
Mert hogy forrjon, valami be kell hogy índítsa!!
ma 08:43
A gyümölcspárlat/zöldségpárlat cefréjét ugyanúgy tilos cefrézni, mint a pálinkáét. Tulajdonképpen nincs is olyan szabályozott párlatfajta, aminek cukrozni szabadna a cefréjét, talán a tequila az egyetlen kivétel. Ha bármi más cukrozott cefréből készül, annak a termékmegnevezése egyszerűen szeszesital lesz.
„Mert hogy forrjon, valami be kell hogy índítsa!!”
Az csak ilyen erdei/házi szokás, hogy amiből nem tudunk szeszt főzni, abból cukorcefrét csinálunk. De az csak cukorcefre.
Akármilyen alacsony cukortartalmat is ki lehet erjeszteni, hogyha közben megvédik a cefrét a rothadástól, ecetesedéstől. Ha nincs benne mit erjeszteni, akkor a szakmában nem főznek „belőle” szeszt. Ha az íze miatt mégis főzni akarnak vele, akkor erjesztés helyett tisztaszeszt öntenek hozzá, és ha jól összekeveredett, lefőzik. Ezt normálisan geistnak nevezik (pl. paradicsomgeist). Lehet, hogy itthon az ilyet is eladják „paradicsompárlat” címén, bár ez nem szabályos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!