Nyugat-Európai országok mindig is ilyenek voltak mondjuk pl 100-150 éve is vagy mondjuk osztrákoknál németeknél, franicáknál hanyadik generációs arab, török bevándorlók élnek már?
A Római Birodalom összeomlásával a migráció ismét nagyrészt háborús invázióval párosult, nem utolsósorban az úgynevezett népvándorlási időszakban ( germán), a szláv népvándorlások , a Kárpát-medencei magyarok honfoglalása , az iszlám hódítások és a türk terjeszkedés során . Kelet-Európa ( kipcsakok , tatárok , kunok ). Az oszmánok ismét soknemzetiségű birodalmi struktúrát hoztak létre Nyugat-Ázsiában és Délkelet-Európában, de Délkelet-Európában a törökösödés inkább a kulturális asszimilációnak volt köszönhető, mint a tömeges bevándorlásnak. A késő középkorban aA romák Anatólián és a Maghrebin keresztül költöztek Európába.
A kora újkorban jelentős népességmozgások voltak Európán belül , főként a reformáció és az európai vallásháborúk összefüggésében , illetve a második világháború következtében .
A 15. század végétől az 1960-as évek végéig és az 1970-es évek elejéig Görögország, Írország, Olaszország, Németország, Norvégia, [3] Svédország, [4] Dánia, Belgium, Portugália, Spanyolország és az Egyesült Királyság [5] voltak elsősorban a kivándorlás forrásai., amely nagyszámú kivándorlót küld Amerikába, Ausztráliába, Szibériába és Dél-Afrikába. Számos más európai országba is eljutottak (nevezetesen Franciaországba, Svájcba, Németországba és Belgiumba). Ahogy az életszínvonal ezekben az országokban emelkedett, a tendencia megfordult, és vonzották a bevándorlást (leginkább Marokkóból, Szomáliából, Egyiptomból Olaszországba és Görögországba; Marokkóból, Algériából és Latin-Amerikából Spanyolországba és Portugáliába, valamint Írországból, India, Pakisztán, Németország, az Egyesült Államok, Banglades és Jamaica az Egyesült Királyságba).
Míg az európai országokban a legtöbb bevándorló lakosságot más európaiak uralják, sok bevándorló és leszármazottai a kontinensen kívülről származnak. Az egykori gyarmati hatalmak Franciaországban, Nagy-Britanniában, Hollandiában, Belgiumban, Spanyolországban és Portugáliában a legtöbb bevándorló és leszármazottai kapcsolatban állnak egykori afrikai, amerikai és ázsiai gyarmatokkal. Ezenkívül Németország, Ausztria, Svájc, Hollandia és Belgium az 1960-as évektől kezdve toborzott török és marokkói vendégmunkásokat, és ezekben az országokban sok jelenlegi bevándorló kötődik ilyen toborzási programokhoz. [24] [25] [26]
A marokkói bevándorlók az 1980-as években jelentős mértékben kezdtek el vándorolni Spanyolországba és Olaszországba munkalehetőségek miatt. [27] A skandináv országokban, Svédországban, Dániában, Norvégiában és Finnországban a nem nyugati bevándorlók zöme menekült és menedékkérő a Közel-Keletről, Kelet-Afrikából és a világ más régióiból, akik az 1980-as és 1990-es évek óta érkeznek. [ számszerűsíteni ] A fokozódó globalizáció a világ minden tájáról érkező diákokat, szakembereket és munkásokat vonzotta a nagy európai városokba, leginkább Londonba, Párizsba és Frankfurtba. Az EU kékkártya 2009. májusi bevezetése tovább növelte a kontinensen kívülről érkező szakképzett bevándorlók számát. [28] [29]
Az illegális bevándorlás és a menedékkérők a kontinensen kívülről Európába legalább az 1990-es évek óta fordulnak elő. Míg a migránsok száma évekig viszonylag alacsony volt, 2013-ban emelkedni kezdett. 2015-ben az európai migránsválság idején jelentősen megnőtt az Európán kívülről érkező menedékkérők száma (lásd az ütemtervet ) . A 2016 márciusában életbe léptetett EU-Törökország megállapodás azonban drámaian csökkentette ezt a számot, és az olasz kormány 2017-től kezdődő bevándorlásellenes intézkedései tovább csökkentették a földközi-tengeri útvonalról érkező illegális bevándorlást.
Egyes tudósok azt állítják, hogy az 1980-as évektől a bevándorlási áramlások növekedése a szegény és gazdag országok közötti globális egyenlőtlenségeknek köszönhető . [30] 2017-ben körülbelül 825 000 személy szerezte meg az Európai Unió tagállamainak állampolgárságát, szemben a 2016-os 995 000-rel. [31] A legnagyobb csoportok Marokkó , Albánia , India , Törökország és Pakisztán állampolgárai voltak . [32] 2017-ben 2,4 millió EU-n kívüli migráns lépett be az EU-ba. [33] [34] Ezenkívül az olcsóbb szállítás és a fejlettebb technológia tovább segítette a migrációt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!