Mi miatt beszél mindenki így a 90-es évekröl?
Ja, és még nagyban ment a harmadosztályú kocsmák világa. Cigifüstös-koszos-játékgépes világ. A fiatalokon jobban látszott a lázadási hajlam, mint manapság(holdjáró női cipők, poszterek a szobában, rocker tinik). Sokkal nagyobb volt a szegénység vidéken. Cigarettát mindenhol kaptál, és akkor még sok helyen rá lehetett gyújtani, nem volt ennyire üldözve. Munkanélküliség lett, akinek volt munkája, annak sem volt biztos, mint régen. Megálltak a magánépítkezések kb. 1995 körül, már alig épült utána gombamódra ház. Nem volt ennyi rendelet, szabály, napi életedre ható törvény( dohányzás betiltása sok helyen, avarégetés betiltása, építkezési szabályok szigorítása, dohányárusítás egy kézbe adása, parkolás ellenőrzése). A munkahelyeken a feje tetejére állt a világ, már amelyik megmaradt. Mindenhonnan küldték el az embereket, akik meg ott maradtak, azoknak pedig megváltozott szemlélettel kellett dolgozniuk. Nehéz volt beleszokni: nincs ivászat, nincs cigarettázás, nincs evés csak csengőszóra, csak munkaruhában lehet dolgozni, csak munkaidő végén lehet a szerszámot letenni, ezen az ajtón nem lehet kimenni, ez az ablak mindig zárva kell hogy legyen, miért beszélgetsz... Eléggé elkomorultak az emberek, mert nem szoktak hozzá.
Az utcák, a városok sokkal szemetesebbek voltak, és úthálózat is rosszabb volt. Nem volt kultusza a természetjárásnak, a természetvédelemnek, állatvédelemnek, munkavédelemnek még. Minden településen szokás volt a nagy zöld kukás konténer, amit az IFA vitt a teleülés melletti bányagödörbe, el is volt intézve a dolog. Ez hozzátartozott a 90-es évekhez :D. A fociultrák keményebbek voltak, egy Fradi-Újpest igazi nagy háborúkat hozott. A diszkók még egész jól futottak, néhol robbantgattak. Manapság már szórakozóhely sem nagyon van.
Akkor kezdtek a falusi kis cipőkészítő üzemek, tsz-ek, bányák is bezárni, eléggé letargiába taszítva a vidéket.
Ami most helyrehozott park, kastély, kúria, az a 90-es években mindenhol romos állapotban volt, mivel műemlékvédelem és parkfenntartás nem nagyon létezett. Mindenhol Ikarus buszok jártak, a sofőr általában mackónadrágban is vezethetett, nem volt ekkora protokoll.
Nem volt ennyire mobilizálva és automatizálva az ország. Jóval kevesebb autó volt, fele-fele arányban nyugati és szocialista gyártmányok. Akinek volt is autója, az nem használta annyit, mint manapság, a megyeszékhelyre is néha be-bejártak vele. Akkor még lehetett vagánykodni egy komolyabb nyugati autóval. Sokan emlékezhetnek a falusi diszkókra, általában mindegyiken volt bunyó, főleg, ha a szomszéd faluból is jöttek szórakozni vágyók. Akkor még a lakóhelyem 20 km-es körében volt 10-15 diszkó, ma 0. Rengeteg diszkóbaleset volt. Nagy volt a kultusza a focicsapatok szurkolói magjainak, a youtubon sok videó van arról, mekkora balhék voltak a fővárosban egy Újpest-Fradi meccsen.. Kardlappal, lovas rendőrökkel. Susogós lila és fehér melegítőkben futkároztak az emberek a rendőrök elől. Sokkal nagyobb gond volt a graffiti, manapság mintha kevesebb baj lenne ebből.
A falvakban még szokás volt a húsvéti locsolkodás, gyerektől az idősig mindenki ment, mint pók a falon, ki pénzért, ki alkoholért. :D Májusfaállítás nagy kultusznak örvendett még, általában némi alkohol kíséretében. Cigarettát adtak a gyereknek is, ha annyit mondott, apámnak lesz. Még lehetett talpas Kossuth-ot, Munkást kapni. A népszerűek magyar márkák voltak, Symphonia, Sopianae. A Multifilter már úriasabb cigaretta volt, a Marlboro, Camel pedig a gazdagok cigarettája. Talléros, Balatoni világos, Kőbányai, Pécsi Szalon, Zipfer, Gösser, Amstel, Steffl volt a népszerű sör. A japán AKAI elektronikai márka sok helyen megjelent, manapság eltünedezett. A tv-ben sokkal kulturáltabb kvízműsorok voltak, és kulturáltabb embereket mutogattak, nem volt celeb-világ.
Ha megjött a jó idő, a környékbeliek rögtön megrohamozták a vadvizeket, bányatavakat, amiből minden évben lett tragédia. Manapság már nem divat ez sem, mert mindenki kiépített fürdőbe jár nagyrészt.
Akkoriban még éltek a falusi, városszéli csepelbringás, svájcisapkás bányászok és szocializmusban nevelkedett öregek, akik elbandáztak a kocsmában.
Rendőrautók F Astrák voltak nagyobb részt.
Az urbanizáció akkor állt meg, és még nem volt szuburbanizáció, azaz a városba költözés már nem volt akkora divat, de még a falura kiköltözés sem indult meg. Az aprófalvak lakossága azért csökkent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!