Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » Ha egy gyerek öngyilkos lesz...

Ha egy gyerek öngyilkos lesz az iskolai zaklatások miatt, a pedagógust mennyire vonják felelősségre?

Figyelt kérdés
Annyi ilyet hallani mostanában és olyan nehéz elhinni, hogy több, diplomás szakember felügyelete alatt egy gyermek eljuthat idáig. Már az általános iskolákban is. Én nem rendelkezem semmilyen gyerekekkel kapcsolatos végzettséggel, de még én is tudom, mennyire könnyű észrevenni, ha egy gyerek kiközösített. Elég arra kérni az osztályt, hogy üljenek körbe, és máris kirajzolódik, mi a helyzet. Akik közeli barátok, egymáshoz közel ülnek. Ha elég nagy a terem, akkor a kör megszakadozik, a klikkek kicsit elhatárolódnak. Aki meg kirekesztett, az egyedül ül, mindkét oldalán van egy kicsi foghíja a körnek, esetleg a kör szélén kívül ül, és csak egy ablakon tekint be.(Ezt a módszert eljátszották a mi osztályunkkal és meg is magyarázták nekünk, amikor már körbeültünk) Egy osztályfőnök, aki sokat van együtt az osztályközösséggel, nehogy ne tudja már, melyik gyerek lóg ki, és az is nyilvánvaló, hogy a kiközösítések a legtöbb esetben együtt járnak a zaklatással, bántalmazással. Annyi nagyokos módszer van már arra, hogy ezt kezeljék, miért fordulhat mégis elő még mindig, viszonylag gyakran? Hogy engedjen így a szülő nyugodt szívvel iskolába egy esetleg testileg gyengébb gyereket? Rögtön áldozat lesz!
2018. febr. 21. 21:20
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
29%

Miért kéne a tanárt felelősségre vonni? Nem ő az anyja meg az apja a gyereknek.

A tanárok kezéből már elvettek mindent amivel kordában tudnák tartani a gyerekeket. Már csak ajnározni és pátyolgatni lehet őket, azért ilyen idegbajos debilek.

Engem éveken át kiközösítettek az iskolában, látta egy csomó tanár - mit tehettek volna? A gyerekek nagy része bunkó, neveletlen. Nevelje meg őket a hülye anyjuk helyett?

A tanár feladata, hogy átadja a tudást. Viselkedni otthon kell megtanulni.

Nekem pokol volt az általános mégsem haltam meg, felnőttem.

Sosem vártam volna külön védelmet a tanáraimtól.

Akit zaklatnak az iskolában az mondja el a szüleinek, és menjenek el a zaklató gyerekhez és vegyék elő. A tanár mikor/miért foglalkozzon ilyesmivel?

2018. febr. 21. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
31%
A kirekesztés és a kirekesztettség kétoldalú dolog, jelentős szerepe van benne az érintettnek.
2018. febr. 21. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
Talán (tényleg csak agyalok) mert a kiközösített gyerekkel általában nincsenek magatartásbeli problémák, csendes, visszahúzódó, nem vonja magára a figyelmet. Valszeg van a pedagógusoknak elég baja a többivel, pont arra figyeljen, akivel nincs probléma?
2018. febr. 21. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:

Első válaszoló, tartok tőle, hogy nem értettél meg! Amíg a gyerek az iskolában van, a szülő nem tud rá vigyázni. A nap 24 órájából 8-at ott tölt, és ha nem kap ezalatt felnőtt védelmet, akkor bármi történhet vele! Hiába szól a szülőnek, a szülő is csak a tanárhoz fordulhat, hogy a gyermeke védelmet kapjon az iskolai idő alatt. És ha a tanár nem képes erre, akkor a szülő kiveszi az iskolából, elmegy vele máshová, és addig megy amíg nem talál a gyermekének egy biztonságos helyet. Ha talál.


Nem minden esetben igaz, hogy az érintettnek is köze van a dologhoz! Persze könnyű őket hibáztatni, mert akkor nem kell a problémával foglalkozni. Néhány példát leírok, hátha valakiben tudok egy kis megértést ébreszteni:


- Tévesen iskolaérettnek nyilvánított gyerek. Sajnos sokszor előfordul, hogy az óvodapedagógusok abba az álomba ringatják a szülőt, hogy a gyerek már iskolaérett. Az, hogy mikor éri el az idegrendszer ezt a szintet, illetve mikor válik testileg is alkalmasnak rá, hogy bírja az iskolai játékokat, tornaórákat, csupán genetika. Senki sem lesz abnormális plusz egy év óvodától! Viszont ha előbb küldik iskolába, mint kellene, simán áldozat lesz. És erről nem ő tehet! Plusz mivel gyengébb a társainál, eszköze sincs arra, hogy tegyen ellene!


- Kisebb testi fogyatékkal élő gyerek.

A gyerekek még nem igazán ismerik az empátiát. Nagyon meg tudnak haragudni ha egy társuk engedményeket kap, vagy különleges bánásmódban részesül a tanároktól. Mindamellett, hogy ezekre szükség van, azonnal piszkálni kezdik miatta.


- Gyengébb szellemi képességű gyerek.

Van, aki csak kicsit gyengébb, és azt mondják, jobb neki a rendes iskola, mert a kisegítőben csak még inkább leépülne. Ezeknek a határeset gyerekeknek lenne a leginkább szükségük arra, hogy az iskola egy jó környezet legyen számukra, de ők is hamar lesznek áldozatok. És mit tehetnek róla?

2018. febr. 21. 21:51
 5/19 anonim ***** válasza:
62%

az óvodapedagógus és a pedagógus 20+ gyerekre vigyáz napi szinten. nem tudnak 100%os figyelmet szentelni egy gyereknek sem.

ami meg az iskolaérettséget illeti: a szülőnek ismernie kéne a saját gyerekét. nyilván az óvónéni látja őt napi szinten közösségben és ő vezeti a fejlesztő játékokat, feladatokat, de nem istenség, hogy minden szava szent és igaz. ő tesz egy ajánlást, amit a szülő vagy elfogad vagy nem. felénk sok gyereket visszatart a szülő plusz 1 évre az oviban.

2018. febr. 21. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
92%
Az azért erős túlzás, hogy nem veszik észre, ha valamelyik gyerekkel baj van. Én hallottam a saját tanáraimat kibeszélni engem a hátam mögött, szó szerint azt mondták: "Nem az osztály közösíti ki őt, hanem ő az osztályt". Ideáig tartott a szakértelem, lett miről pletykálni. Az már egyiknek sem jutott a túliskolázott eszébe, hogy elküldjenek az iskolapszichológushoz. Talán nem tíz évvel a kialakulása után derült volna fény az egyébként elég nyilvánvaló mentális betegségemre.
2018. febr. 21. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:
Nem tudom, mit tanítanak a tanát/ tanító képző egyetemeken, de elvileg arra vannak kiképezve, hogy erre a 20+ gyerekre úgy tudjanak vigyázni, hogy azok testi/lelki sérülések nélkül menjenek haza. Én értem, hogy ez egy nagyon nehéz szakma, és sok mindennel fel lehet menteni őket, ha akarjuk, de még mindig ott marad a kérdés: a szülő hogy engedje nyugodtan hozzájuk a gyerekét, ha bármi megtörténhet, és ők felmenthetőek szinte bármivel? Ha a gyereket verik a társai, ha tönkreteszik a cuccait, ha minden szünetben csúfolják, és a tanárnak elég annyit mondania, hogy "sok gyerekre vigyázok, éppen nem láttam", akkor hogyan bízzunk bennük szülőként? Azt is tudom, hogy ekkora felelősséget sokkal jobban meg kéne fizetni, de ne a gyerekeinken csattanjon már ez a dolog!
2018. febr. 21. 22:19
 8/19 anonim ***** válasza:
91%

Tapasztalatom szerint pont leszarják a tanárok, sőt esetemben még a bántalmazókkal együtt röhögtek, néha ők maguk bántalmaztak.

Az egyik általános iskolai osztályfőnököm azt mondta amikor eltörtem a lábam és beraktak egy fém merevítőt hogy: “legalább van benned valami értékes”. Ezt sosem felejtem el, de még volt bőven megalázó szövege. A baj itt igazából az volt hogy más voltam mint a többiek. Az osztályban mindenki kitűnő volt, én meg nem szerettem tanulni ezért piszkáltak. Persze lelkileg ők is tönkrementek, állandóan véresre volt rágva a kezük a megfelelési kényszer miatt.

Középsikolában sajnos rossz osztályba kerültem, mindenki rosszfiú volt akiket az utca nevelt (LoL) én meg egy finom, agressziókerülő gyerek voltam. Már akkor is utáltam a prolikat, így onnan is ki lettem utálva. Maradandó sérülést nem okozott, bàr az embereket nem nagyon szeretem.

Ami még durva hogy én egy jóképű és izmos gyereknek számítottam mindig is, lehet ez piszkálta a csőrüket.

2018. febr. 21. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ, hibás-e a pedagógus. Nem kell azonnal ítélkezni. A tanár se lát bele mindenkinek a fejébe. Ha viszont észreveszi, hogy valakit bántalmaznak, kötelessége intézkedni. A szaktanár max. annyit tehet, hogy szól az osztályfőnöknek + nem engedi hogy az ő óráján bántsák a gyereket. Osztályfőnök már többmindent tehet. Osztfői órán beszél a gyerekeknek a zaklatás következményeiről, behívja a zaklató gyerekek szüleit, stb. Ha ezt elmulasztja, akkor felelős csak. Ha önhibáján kívül mulasztja el persze.
2018. febr. 21. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem az elsődleges felelősök a gyerekért a szülők. Nekik kell ezt látni, érezni, elvégre a saját gyerekük. Ha nagy a baj, kiveszik a suliból és kész, nem kell a tanárokra várni. Vagy maguk is megoldhatják. Alsóban engem is piszkáltak, édesanyám bement a suliba, és elbeszélgetett a gyerekekkel. Nem leszidta őket, hanem elmagyarázta, hogy ez miért nem jó, és megkérdezte miért csinálják. Többeknél kibukott, hogy otthoni gondok miatt piszkálódtak. Szerintem a tanárokat nem lehet hibáztatni. Ők is nevelik a gyereket, de az elsődleges, alap értékeket és mintákat a szülőktől kell átvenniük. És nekik is kell észrevenniük ha baj van.
2018. febr. 22. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!