Nem túlzás a szabálytalan telefon használatért az igazgatói figyelmeztetés, illetve az iskolából való kirúgás?
Kívülállóként kérdezem.
Amikor én középiskolás voltam, ilyen súlyosabb büntetéseket, mint igazgatói figyelmeztetés, fegyelmi tárgyalás, esetleg iskolából való kirúgás, jellemzően a notóriusan rossz diákok kaptak, vagy azok, akik komoly kihágást követtek el, pl. rongálás, károkozás, tűzveszélyes/közbiztonságra veszélyes tárgy behozatala, súlyos bántalmazás, verekedés, mások életének veszélyeztetése.
Ehhez képest az, hogy valaki a tiltás (korlátozás) ellenére telefont használ, azzal önmagában nem okoz se kárt senkinek, se balesetveszélyt, se életveszélyt.
Lehet érintett pl. egy jól szituált kitűnő/jeles tanuló is, aki tanulmányi versenyeket nyer, sokat tesz a közösségért, segítőkész, odafigyel, nem zavarja az órákat, csak amolyan vesszőparipája ez a rendelet, de kizárólag ezt a szabályt szegi meg (azzal, hogy szünetben mobilozik - másokat nem zavarva).
Innentől tehát az ilyen is egy kalap alá kerül a rendszeresen rossz diákokkal.
Nem érződik ebben az esetben a büntetés egy kicsit túlkapásnak?
Ilyen hol történt, illetve mik a pontos részletek?
Szabálytalan telefonhasználat lehet egy kis semmiség vagy akár súlyos bűncselekmény is.
A legtöbb suliban az a legnagyobb gond, hogy egyszerre el kell venni a telefonokat, nap végén meg egyszerre kell visszaadni, ez pedig körülményes, sorállás befelé, sorállás kifelé.
Mondtam a gyereknek, hogy hagyja a francba az egészet, le ne adja a telefonját (ne is vegye persze elő szünetben, órán meg eddig is minden teremben volt egy doboz, abba kellett némítva kipakolni)! Hát nehogy már reggel azért álljon sorba, hogy délután is sorba állhasson!
Amúgy 19 éves, informatikus technikusi évét kezdte. Esetében hogy működne, hogy pl. a telefont csak a szülőnek adják vissza a nap végén? Hát mi közöm van nekem a nagykorú, jogképes gyerekem dolgaihoz?
#5: tehát ahhoz túl idős, hogy a telefonjára Te vigyázz, de ahhoz nem elég idős, hogy eldöntse, leadja? Ezt nem értem.
Meg miért kell egyáltalán magával vinnie?
#6 Hagytem időt, hogy hátha kitálod a saját kérdéseidre a választ, de látom, hogy nem ment.
1. "Mondtam neki, hogy hagyja a francba..." Mit jelent a mondat? Mondtam. Vagy megfogadja, vagy nem. Egy javaslat. Tanács. Azt kezd vele, amit akar.
2. Miért kell magával vinnie?
Neked miért kell magaddal vinni? Egy felnőttnek mi a faxnak telefon? Csak néhány példa, lehet, nem hallottál még róla, de akkor most tanulsz valamit. Buszbérlete rajta van (merthogy szomszéd városban tanul). Bankkártya. Menetrendek. Emailek. Google térkép, ha valahova el kell közlekednie. Általános tájékozódás. Hírek. (igen, 19 évesen is lehet híreket olvasni). Telefonon tartani a kapcsolatot a család többi tagjával. Szinkronizált családi bevásárlólista (igények, beszerzések). Tartani a haverokkal a kapcsolatot. Leolvasni egy QR kódot. Jegyzetelés helyett iratokat, kiírásokat lefotózni.
3. Közöd?
#7
Én nem a 6-os válaszoló vagyok, de úgy éreztem, hogy elmondom a véleményemet az írásoddal kapcsolatban. Szerintem te nem vagy a szülők mintapéldánya.
"Mondtam neki, hogy hagyja a francba..." Miért is? Egy 19 éves csak számilag és testileg felnőtt, azon kívül sehogy máshogy nem! Ezzel, hogy állításod szerint, csak egy javaslatot adtál neki, felajánlottad neki, hogy kibújjon a felelősség, a szabályok alól, hogy használja a kiskaput, amire maga az anyja hívta fel rá a figyelmét! Ez nem volt becsületes és szép dolog tőled.
Az életben, mint gondolom te is tudod, vannak ettől sokkal nagyobb körülmények is, minthogy sorban állsz.
Szülőként kötelességed a helyes irányba terelni a gyerekedet és nem pedig segíteni neki azon, hogy a könnyebbik utat válassza keresve a kiskapukat, amivel majd csak megütheti a bokáját.
És, mint már írtam, ha nem lennének ennyire függők az emberek... Buszbérlet van papíralapon is. Bankkártya van fizikálisan is. Menetrendet tudod fejből is, plusz a pályaudvarokon ki vannak írva. E-mailek, hisz számítógépen tanul, ott meg van internet. Bevásárlólistát lehet írni kézzel is egy darab papírra..stb..
Ti telefonfüggővé tettétek a gyerekedet! Sőt, és még ehhez, az alábbi megjegyzéseddel még asszisztálsz is. "Csodás". A szabály azért van, hogy betartsd! Ilyen egyszerű.
"Mondtam. Vagy megfogadja, vagy nem. Egy javaslat. Tanács. Azt kezd vele, amit akar."
. Ha szülőként abban a stílusban tanácsolsz, ahogyan engem próbálsz verejtékes homlokkal, vöröslő fejjel kioktatni, akkor azért az kicsivel több, mint tanács.
Ha semmi közünk hozzá, ne írd le.
A nyitókérdésre válaszolok.
Alapesetben lehet túlzás, de ha olyan bűncselekményt követ el, amivel súlyos kárt okoz más emberi méltóságában, akkor teljesen jogos.
Pl. WC-ben fölveszi egy osztálytársát, ahogyan a piszoárnál a dolgát végzi, és felrakja az internetre úgy, hogy a srác beazonosítható legyen. Aztán megindulnak a gúnyolódó kommentek, rossz esetben (ha ez már a sokadik szekálás) a szerencsétlen, bully-ingolt gyerek akár öngyilkos is lehet. Ilyen esetben pl. teljesen jogos az iskolából való kirúgás.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!