Ne szóljunk örüljünk hogy van állásunk - egészséges mentalitás így állni a munkahelyi csalásokhoz?
Ha valaki a munkahelyén csalást visszaélést tapasztal ami az ő kárára-bőrére megy, akkor egészséges mentalitásra vall úgy állni hozzá, hogy „ne szóljunk, ne keressük a konfliktust örüljünk hogy van állásunk“?
Mert nagyon sokan-saját tapasztalat - úgy állnak hozzá hogy hát ez van mit lehet tenni ha szólunk még ki is rúgnak és akkor még ez se lesz.
És ugye hazug lennék ha nem vallanám be hogy ez a hozzáállás nem éppen alaptalan. Én is régebbi munkahelyemen „harcba indultam“ egy jogsértés miatt aminek az lett a vége hogy ellehetetlenítettek és távoznom kelett „önként“-megérte? Ez a kérdés. Amit akartam nem kaptam meg, és még állásom is elbuktam-lehet jobb lett volna csöndben maradni?
" tehát van takargatni valójuk, azaz gyávák és a saját érdekeik is részben egybeesnek a takargatással."
Na most ez egyrészt nem mindig igaz másrészt mi van ha a munkáltató rángat bele engem a csalásba és és semmit se tehetek mert ha szólok kirúgnak?
Két gyakorlati példa!
Szabadságot a munkáltató nem adja ki de kiírja papíron mintha ki lenne adva. És úgy dolgozol hogy közbne szabin vagy és nem is tudsz róla majd csak utólag év végén derül ki hogy te nyáron 1 hetet voltál de 3 hétre voltál kiírva.... mit teszel? Nem is tudtál róla.
Másik, bejelentenek minimálbérre és a többit meg kapod feketén zsebbe. Mit teszel? Kénytelen vagy átvenni így a fekete pénzt ha pénzt akarsz látni a munkádért, ha szólsz kirúgnak. Te csalásod ez? Nem, de a munkáltató belerángat.
Na ugye hogy nem is olyan egyszerű ez.
"de nyíltan kiállni azt nem."
Én nyíltan kiálltam csak ennyi. Eredményét leírtam. Fejjel a falnak.
Figyu, szerintem a hozzáállásodat ahhoz igazítsd, hogy te könnyen találnál-e másik állást, ha innen kirúgnának.
A válság idején tényleg örült az ember, ha volt állása, tehát sok mindent lenyelt, ami jogtalan volt. Most azért más időket élünk. Ha a te vidékeden, a te munkakörödben úgy érzed, hogy könnyen találnál magadnak másik helyet, ill. nehezen találnának a te helyedre másik embert, akkor bátrabb lehetsz.
A két gyakorlati példánál maradva:
A "minimálbér + zsebbe feketén" rendszer néhány alkalmazottas kisvállalkozóknál nagyon elterjedt. Ezt inkább nyeld le, mert ha nem teszed, akkor esetleg mosolyogva közlik, hogy nem kötelező a zsebbe adott pénzt elfogadni. Ezután kapod a minimálbért és semmi többet. A főnök meg a többi kollégával együtt röhög rajtad, hogy ügyesen megszívattad magadat.
Szabadság: az a szabadságos papír csak úgy érvényes, ha veled is aláíratják. Ha aláhamisították a neved, az okirathamisítás.
Én itt a sarkamra állnék, és közölném, hogy ha nekem ebben az évben X nap szabadság jár, akkor én azt ki is fogom venni. Ha a főnök papíron kiírja (netán aláhamisítja a nevem), akkor én elmegyek, amikor helyesnek tartom és közlöm vele, hogy kirúgás esetén munkaügyi per lesz belőle. Ha kényszerít, hogy aláírjam, akkor közlöm vele, hogy a leírt napokon én tényleg nem fogok jönni dolgozni.
Szinte biztos, hogy így is kirúg, tehát ezt csak akkor tenném meg, ha belátható időn belül találnék másik állást. Szerencsére ma könnyebb, és abban bízom, hogy az ilyen gyökér cégek előbb-utóbb nem kapnak tisztességes munkaerőt, csak olyat, aki tökmindegy, hogy szabin van, vagy a munkahelyén, annyira semmit nem ér a munkája. :DDD
Még annyit, hogy azt is megteheti az ember, hogy nem szól semmiért, csak szépen keres egy másik helyet, aztán egyszer csak szól, hogy holnaptól nem jön, tehetnek neki egy szívességet. Persze, ez sem jogszerű, mert felmondási idő van, de az ilyen simlis főnökök nemigen akarnak jogászkodni, perre menni, mert pontosan tudják, hogy ők is ezer helyen vétettek a te jogaid ellen és az is kiderülne a per során.
Szóval, ahol nagy a fluktuáció, ott sok esetben pont arról van szó, hogy törvénytelenségeket művelnek a dolgozók kárára, és mindenki azt lesi, hova léphetne meg onnan.
"Szóval, ahol nagy a fluktuáció,"
Hol nem nagy . Tesóm nagy állami vállalatnál van (posta) és lassan nem lesz érdemes megjegyezni az újak nevét se mert kire megjegyzed ott sincs.
És ott is kőkemény okai vannak a távozásoknak-pedig ez állami hely!
"Ha nem valami piacképtelen képzettséged van, "
És ha meg az van akkor meg tényleg kussoljak és örüljek hogy ez is van?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!