Egy főnöknek mennyi köze legyen a beosztott magánéletéhez?
Vezetőként elhatárolódom a beosztottaim magánéletétől. Facebookon egyik sincs bejelölve ismerősömnek. A magánéletükről nem kérdezek, csak azt tudom amit kérdés nélkül mondanak. Azt se tudom kinek van párja, sokszor/sokáig akkor se ha cégen belüli. Mivel sok közvetlen beosztottam van, nem sokat tudok beszélni egy-egy emberrel. Ha sírna valamelyik, nem mennék oda megkérdezni miért, mert úgy érzem nincs közöm hozzá.
Lehet, hogy ez túlzás?
Nem túl rideg ez így?
Én ember vagyok, ergo ember módra figyelek.
Miért kell ilyen ködös válaszokat adni? Te se tudod mi a jó válasz? Ha igen, mért nem azt írod?
Szerintem a lényeg, hogy ne akarj csak azért belemászni más dolgaiba, és beleszólni a magánéletébe, mert te a főnöke vagy, és fitogtatni akarod, hogy felette állsz. Mert a magánéletben nem állsz felette, csak a munkahelyen, és ami a munkán kívül van, ahhoz ilyen értelemben semmi közöd nincsen. Az az undorító, ha ezt egy főnök nem akarja felfogni.
Minden más esetben szerintem jól esik az embernek, ha emberként viszonyulnak hozzá. Sőt, szerintem az a jó főnök, aki a munkahelyi kérdésekben is emberként viszonyul a beosztottjaihoz, az ilyet sokkal hamarabb fogják tisztelni és elismerni, mint azt, aki csak parancsolgatni tud. Ha érezteted a beosztottjaiddal, hogy tiszteled őket emberként, és nem érezteted azt, hogy te élet és halál ura vagy, csak mert egy nyomorult munkahelyen éppen főnök szerepet játszol el, az a helyes szerintem. Az a jó főnök, aki nem játssza el a birodalmi tulkot, nem hatalmaskodik, de ugyanakkor határozott, tud parancsolni, tudja éreztetni, hogy az ő kezében vannak a dolgok, de ugyanakkor az emberek hozzá is tudnak fordulni, mint emberhez, és ő is meg tudja szólítani az embereket. Ha pl. valaki sír, oda tud hozzá menni, hogy mi a problémája, de nem érezteti, hogy ő most itt a főnök, és majd ő belemászik a beosztottja magánéletébe, mert ő hatalmasabb nála... Ha eléred, hogy ne ezt érezzék, hanem tényleg azt, hogy emberként kérdezed, mert sajnálod, akkor jó főnök vagy.
Jól érzem, hogy a beosztottjaid nem valami komoly előképzettséget (itt diplomát, vagy legalább azzal egyenértékű tudást értek alatta), hanem inkább fizikai munkát végzők?
Szerintem ezek között valószínűleg helyesebb ez a hozzáállás, ahogy te is említed, volt, aki ki is akadt ezen.
Én is egy komplett csapatot vezetek, de szellemi munka, ott általában jobban szóba kerül a magánélet. Kérdezni ritkán kérdezek, de ha valami problémájuk van, megkeresnek, ami nekem (és a cégnek is fontos), mert megbecsült és nehezen pótolható munkaerő esetén sokkal fontosabb, hogy magánéleti problémáik esetén inkább kapjanak pár hónapig némi könnyítést, hogy könnyebben túl legyen a dolgon. Sem nekik, sem nekem nem jó kifacsarni a beosztottaimat, kollégáimat.
Bocs, közben nem láttam, hogy kérdést intéztél felém. Ember módjára: egymásra odafigyelve. Azt értem ez alatt, hogy nem csak elmegyünk a másik mellett, hanem észrevesszük, ha valaki nem úgy viselkedik, ahogy megszoktuk. És igen, ha kell, akkor a lehetőségünkhöz mérten segítünk.
Tudom, sokak szerint manapság ez már nem "divat".
"Jól érzem, hogy a beosztottjaid nem valami komoly előképzettséget..."
Jól. A diplomás/diplomaközeli minimális 10-15 fő.
Egyébként a munkásként dolgozó diplomásokat se faggattam ki hogy miért nem a szakmájukban dolgoznak (pedig érdekelne). Csak annál tudom, aki magától elmondta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!