Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » A magas ingatlanárak a munkahe...

A magas ingatlanárak a munkahelyek centralizálása miatt van?

Figyelt kérdés

Én úgy látom, hogy az ingatlanárak elsődleges meghatározója, hogy mennyi és milyen munka van a környéken. Az ország különböző részein rengeteg ház/lakás eladó "fillérekért", 8-20 millió forintért, ami Budapesten 40-100 millió forint is lenne. Egyre több a kihalt falu és haldokló kisváros, ahol tágas, (még) jó állapotú házak sorakoznak lakatlanul, mert a környéken nincs munka.


Ha a munkahelyek jobban szét lennének szorva, akkor nem lennének ekkora különbségek? Miért alakult úgy, hogy mindent is Budapesre helyeztek, ahol extrém munkaerőhiány van, tőle másfél órányi autóútra meg sok helyen semmi?



jan. 11. 23:13
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
100%

Mert mindent a köré építettek ki. Ahogy egyesült az egész az infrastruktúra úgy nőtt. Budapest az ország középpontja történelmi múltja is jelentős.

A lényeg az, hogy mert nem is gondolkoznak másban minden Budapest körül forog. A vasúthálózatot is úgy alakítottak ki. A kormány nem gondolkozik azon , hogy a kis faluk infrastruktúráját fejlessze gondolom vagy azért mert olyan szinten nem érné meg nekik vagy mert leszarják

jan. 11. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
15%
Inkább csak a zemberek állandóan nagy vágyai miatt.
jan. 12. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
92%

Részben.

Másrészt a külföldiek lakásvásárlását kellene jobban korlátozni a csökkenéshez.

Vannak országok, ahol pl X évig kell élned, hogy lakást vásárolhass.

Másrészt pedig a csok miatt van, mert a gazdagok állami támogatással és a saját tőkéjükkel felnyomták a piacot.

jan. 12. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
43%

Hát, nem kicsi szempont az sem, hogy budapesten 1 milliós az átlagfizetés, míg vidéken 400 körül vegetál.


A tömbösödésnek millió gazdasági és társdalmi oka van (fokozott verseny, infrastruktúra optimalizálás, kapcsolati hálók, források áramlása, piac közelsége, reptér, magasan kvalifikált alkalmazottak kulturális igényei, stb stb stb).


Én a home officeban látom a fordulásra a potenciált. Mi pesten élünk a párommal, de csak a móka kedvéért, mert amúgy mindketten itthonról dolgozunk. Én a cégem vezetem, ő tanul és tanít. Lakhatnánk bárhol, ahol jó az internet, és akkor a lakásunkban álló 70-80 milliós tőke is elkezdene dolgozni nekünk, mivel vidéken olcsóbb lenne a lakhatás. Szerintem ahogy egyre több ember dolgozik otthonról, és alapítanak családot, úgy merülhet fel hogy leköltözni kisvárosba vagy falura.

jan. 12. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
jan. 12. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
81%
Meg aztán egy nagy vidéki város is kihal este 8 után, Pesten meg éjjel is találsz nyitva kaját
jan. 12. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
66%

#4

Mondjuk jelenleg pont hogy elkezdték a cégek visszavenni a home officet, és inkább több irodai jelenlétet írnak elő. Persze nyílván van kivétel, de ahogy látom most nem ez az általános. Az én munkám nem végezhető otthonról, de a páromé igen. Először úgy volt, hogy csak 1 napot kell hetente bejárni, mostmár ott tartanak, hogy csak heti 1 home office engedélyezett.

jan. 12. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
100%

Nem centralizálása, hanem centralizáció, mint trend, folyamat.

Ezt nem valaki, vagy valakik szándékosan intézik így.

A rossz gazdaságpolitika és a vadkapitalizmus szabadjára engedése a hatalmi elit pillanatnyi nyereségmaximalizálása érdekében okozta és okozza ezeket a folyamatokat, trendeket.

Kisregényt lehetne írni belőle, az oldal keretei között annyi: A kvalifikált munkaerő tömörül mindig a nagyvárosok, oktatási, közlekedési, szociális stb stb csomópontok köré. Erre építenek a belépű külföldi cégek, és ez a kör folyamatosan bővül, szélesedik és gyűrűzik lefelé a társadalomban. Ha nincs külső beavatkozás akkor ilyen kis országban, mint a miénk ezt okozza, hogy durván fejnehéz lesz az ország. Persze, vannak előnyei is, csak azt meg nem akarjuk kihasználni az első mondat szerinti érdekek miatt.

jan. 12. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
100%
Budapest az első számú ipari központ. Ez még az Osztrák-Magyar Monarchia idejében kezdődött. Budapestet fejlesztették (metró, villamos utak, dunai hajózás Bécs - Budapest, nagyvállalatok alakultak, modernizálták. A vidékre úgy tekintettek mint mezőgazdasági terület, nekik továbbra is jó a feudális környezet. Kádár-rendszerben a vidéket is fejleszették, több ipari létesítményt hoztak létre. ~1990-től ~1998-ig a vidéket magára hagyták, eladták. Csökkent az életszínvonal. 1998 körül napjainkig áramlanak be a multik. Vannak olyan települések (Veszprém, ~10 multi telepedett le) drágább lett az ingatlanok nm2-re, mint Budapesten. Régen 97 környékén egy veszprémi panel 7M volt, 0 multi, most 40-60M.Közben jött a CSOK, adókedvezményt élvező családok, akiknek több marad a zsebében. Több pénzt el lehet kérni tőlük.
jan. 12. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 A kérdező kommentje:

Azt tudom, hogy nem csak Budapesten magasak az ingatlanárak, jó példa erre Veszprém vagy Győr, vagy most már Debrecen. Viszont számos régió van az országban, ahol 40-50 km-en belül jóformán nincs multi. Az országon belüli migráció így pedig eléggé egyirányú. Azt látom, hogy a kormány a gigaberuházásokat támogatja (CATL, BMW, BYD stb) amik az adott környékén rengeteg munkahelyet hoznak létre, de a történet ugyanaz: drágán lakásokat és társasházakat kell építeni az új munkaerőnek, ahelyett, hogy kisebb cégek kerülnének oda, ahol már fel vannak épülve viszonylag jó állapotú ingatlanok.

Amúgy én is azt látom, hogy a cégek törlik el a home-officét, ami ezt a problémát megoldaná. Nálunk pl a teljes home office nem lenne megoldható, de elég lenne csak heti egyszer bejárni és elvégezni a munkának azon kicsiny részét, ami fizikai jelenlétet igényel. Mégsem engednek home-officet. Kormányzati oldalról sem látom, hogy törekvés lenne arra, hogy ösztönözzék a cégeket erre.

jan. 12. 13:41
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!