Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Általánosságban véve miért...

Általánosságban véve miért nem szeretik a munkáltatók a pályamódosítókat?

Figyelt kérdés

Több helyen olvastam, illetve a saját bőrömön is tapasztalom, hogy egy akár érettségivel is betölthető kezdő/junior pozíciót szívesebben adnak ki frissen érettségizett/diplomázott huszonéveseknek, semmint 30+ éves pályamódosítóknak, akik előtte pl. kereskedelemben, termelésben vagy épp vendéglátásban dolgoztak 5+ éven át, és ilyen-olyan okból kifolyólag szeretnének váltani, teszem azt valamilyen gazdasági területre.


Miért jobb “befektetés” a cégnek egy frissen végzett, folyamatos, állandó munkavégzéshez nem okvetlenül szokott fiatal, egy munka világához és etikettjéhez szokott, tanulási vággyal rendelkező pályamódosítónál?

Tegyük fel hogy egyik sem akar (a közeljövőben) gyereket, a bérigényük is megegyezik, mindketten értelmesek, rendezett életűek és tanulékonyak, nyitottak az esetleges továbbképzésekre.


Nem kívánok feszültséget szítani, vagy épp a fiatalok ellen beszélni, szimplán csak szeretnék a munkáltatók fejével gondolkodni picit, hogy nagyjából képet kapjak a munka világának működéséről.



aug. 30. 23:02
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
72%

#10 Ha nem hívnak be, akkor az önéletrajzoddal és egyéb pályázati anyagaiddal van a gond. Először azokat kell helyre rakni. Továbbá visszavenni az előítéletekből és mások hibáztatásából, ezek sem olyan dolgok, amik jó fényt vetnek rád, és nem is fognak előrébb vinni.

Azzal sem értek egyet, hogy "A motiváció és hogy miért lelkesedsz, valamint olyan informàciók hogy pl. Tanulsz-e valamit jelenleg is, ezek mind kiderülnek egy kötetlen interjún, ahol elbeszélgetnek veled". Nagyon sokszor egy interjú pont ott csúszik el, hogy az interjúztatónak nem sikerül megismerni a pályázót. Ez ugye alapvető célja az állásinterjúnak.

aug. 31. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
85%

Én eleve azt nem értem, hogy miért kell szét tudományoskodni egy munkaerő kiválasztást!

Nincs sok variáció!


Tud-e dolgozni valaki ?

Akar-e dolgozni valaki ?

A kínált munkára rátermett-e a leendő munkavállaló ?

Megbízható-e a munkavégzés területén ?


Nem sok és nem bonyolult kérdés, amelyek megválaszolásával meg is lehet hozni a megfelelő döntést, - miért kell "interjúkkal" csesztetni, orruknál fogva tömegesen vezetni embereket ? Miért kell nyomozati szinteken alázni, hülyének nézni embereket ? Miért kell könyékig matatni a magánéletükben, ha a rájuk bízott munkát - belátható időn belül, tisztességgel - elvégzik ? Mit szolgál a végtelenig (!) "fejlődésre való igény" egy munkáltatónál - pl. egy napi 50000 alátétet legyártó gépsor mellett napi 12 órát ácsorgó ember esetében ? NEM vicces!

aug. 31. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 A kérdező kommentje:

Egyetértek. Szerintem erre maguk a cégvezetők, meg az alájuk dolgozó “háeresek” sem tudják a választ. :D


Ez is valami áltudományos pszichomaszlag lehet, amit a “fejlett Nyugatról” vettek át némi fáziskéséssel. Csakhogy időközben odaát már rájöttek, hogy ez a módszer bizony nem túl hatékony, mert sok tisztességes munkavállalótól elesnek, míg az, aki jól kamuzik és mesterien nyal, ám az üres duma mögött sokszor nincs valós tudás vagy tanulni, fejlődni akarás, gond nélkül átcsúszik a rostán.


Tudom, a panaszkodás nem menő és nem fog álláshoz juttatni, de ez már nagyon kikívánkozott belőlem. Röhejesnek találom, hogy kénytelen leszek fizetett szakemberrel átnézetni az önéletrajzomat és személyre szabott interjús tanácsadást kérni, hogy tisztességes álláshoz jussak. Mert hiába a számos segédlet, a felkészülés, utánajárás, még ha az interjúig alkalomadtán el is jutok, csak nem akar összejönni az a fránya munka.

Tuti, hogy rendre mondok valami olyasmit, ami nekik nem tetszik és red flagnek tekintik, de az istenért nem jövök rá, hogy mit, mert nyilvánvaló szarvashibákat nem szokásom véteni.

Nem agysebésznek jelentkezek pedig, “csak” irodai asszisztensnek, ügyintézőnek, pályakezdő bérért. Csupa olyan állásra, ahová elég a mezei érettségi vagy a bölcsészdiploma. És nem jön össze.

aug. 31. 16:04
 14/25 anonim ***** válasza:
71%
De ezzel sem leszel beljebb, mert meg kell még tanulnod olyan szinten hazudoznod is, amely a politikusokat is alázza - és ez, lássuk be, embert próbáló kihívás! -Egy politikusnál jobban hazudni! :DDD
aug. 31. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
80%

Az a baj az ilyen munkákkal, mint az irodai asszisztens és hasonlók, hogy pont ezek azok a munkakörök, ahova rengetegen jelentkeznek, mert jóformán nem kell hozzá semmilyen extra tudás, csak számítógépet kell tudni használni. Gondolj abba bele, hogy ha az lenne a feladatod, hogy mondjuk a 150-200 jelentkező közül válassz ki 1 (!) darab embert a cégedhez, aki neked fog dolgozni, akkor te mi alapján választanál? Hogy tud-e/akar-e dolgozni? Mindegyik akar, azért jelentkezik. Képes-e elvégezni a munkakört? Képes, nem kell hozzá semmi extra, max 20 ember esik ki azzal, hogy nem tud számítógépet használni, úgyhogy még mindig marad 130-180. Hogyan szűkítenéd tovább 1 emberre a kört? Honnan tudod azt, hogy megbízható-e? Nem ismered őket. Milyen szempontok alapján méred azt, hogy megbízható-e? Hogy mennyire szimpi ránézésre? Remélem, egy kicsit azért érzed, hogy ezek még közel sem elegendő infók ahhoz, hogy jól dönts, és nagyon könnyű így kiválasztani egy olyan embert, aki 1-2 hét után lelép, mert csak kétségbeesetten akart egy munkát, de rájött, hogy nem is ezt akarja. Kezdheted elölről a kiválasztást. Másrészről meg én személy szerint igazságtalannak érzem azt, ha random kiválasztanak 1 embert, miközben más tényleg jobb döntés lenne és jobban akarja.

Én is pontosan tudom, hogy sok hibája van a szakmának (megsúgom, a szakmabeliek is jellemzően tudják és egyet is értenének veled sok dologban, de alkalmazottként valamilyen szinten az ő kezük is kötött) és ahány HR-es annyiféle módszer és stílus, de nagyjából értem a működését és a célját. Persze nem így születtem én sem és HR-es sem vagyok, csak hajlandó voltam energiát és időt fektetni abba, hogy értsem. Voltam én is HR tanácsadáson és rengeteg szakmai cikket és videót átnyálaztam, mire eljutottam idáig, hogy egy munkahelyváltásnál az legyen a legnagyobb problémám, hogy egy megfelelő időpontot tudjak találni az állásinterjúra, mert annyi más helyre is behívnak. Tudok válogatni a munkák között aszerint, hogy nekem melyik szimpi, ahogyan ők is a jelöltek között, aki nekik szimpi. Mindkét oldalról meg van ok, hogy miért, persze rosszul dönteni mindkét fél tud. Pedig egyébként én egyáltalán nem vagyok egy előnyös munkaerő fogyatékossággal élőként és egészségügyi problémákkal, és kamuzni meg nyalizni sem szoktam, nem az én stílusom. De tudom, hogy baromi idegesítő, amikor valaki emiatt lesz sikeres. Viszont mégis szoktak látni bennem valamit. Remélem, nem gondolod azt, hogy bántani akarlak vagy rossz szándékból írom ezeket. Egyszerűen csak tudom, hogy sajnos senki nem fogja megkérdezni, hogy mit gondolok/gondolsz a HR szakmáról vagy a kiválasztási folyamatról, és mi ketten változtatni sem tudunk rajta, úgyhogy szerintem ezen kár túl sokat agyalni. A saját esélyeidet tudod csak növelni, ha legalább érted, hogy mit miért kérdeznek és csinálnak egy interjún, meg hogyan kell megírni egy jó CV-t.

aug. 31. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 A kérdező kommentje:

Ezt értsem úgy, hogy pályamódosítóként, kapcsolatok és releváns tapasztalat híján tényleg csak az ügyes és hitelesnek hangzó hazugsággal van esélyem bekerülni kezdő irodai állásokra?

Ez felettébb szomorú. :(


Egyébként azért gondoltam szakemberhez fordulni, mert hátha tud az én speciális, többszörösen “hátrányos” hátteremre valami olyan tálalási módot javasolni, amivel meg tudom győzni a legtöbb HR-est/vezetőt arról, hogy mellettem döntsenek. Nem érzem teljesen reménytelennek a helyzetemet, de vétettem sajnos olyan életrajzi hibákat, kudarcokat, amelyeket nehéz jól tálalni. Talán tud jó indoklást javasolni, hogy hogyan tudnám díszpapírban tálalni a hibámat. Mert az, hogy kellő önismeret híján hoztam pár rossz tanulmányi döntést, nem jelenti azt, hogy rossz és megbízhatatlan munkaerő volnék. Persze az is lehet, hogy ténylegesen olyan állásokat pályázok meg, amelyek jellememnél fogva nem lennének testhezállóak számomra (pl. recepciós). Lehet, hogy képességeimet tekintve meg tudnám tanulni, s nagyjából el is tudnám látni, de nem lennék benne igazán jó, mivel nem vagyok közvetlen, laza és mosolygós egyéniség. Reményeim szerint ebben is tudna segíteni egy jó pszichológus vagy karriertanácsadó. Csak tudnám, merre találok olyasvalakit, aki nem kókler, hanem ténylegesen képben van az aktuális munkaerőpiaci trendekkel, jó emberismerő és ért a HR-esek nyelvén.

aug. 31. 17:07
 17/25 anonim ***** válasza:
0%

Mindenesetre én már a csúcson vagyok, - mert aki nálam jobban reszel,... :D

Nincs hova tovább fejlődnöm! A reszelőm sem lesz nagyobb!...

NIVO Bt.

aug. 31. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 A kérdező kommentje:

A fenti okfejtést a 14-es kommentre reagálva írtam.

15-ös: Köszönöm, ez egy elgondolkodtató és hasznos válasz. HR-es vállal amúgy ilyen tanácsadást, vagy inkább pszichológust keressek. Szeretnék rájönni, hogy miért nem sikerülnek az interjúim, miért keltek visszás, unszimpatikus benyomást. :( Sajnos alapjáraton nem megy túl jól az emberekkel való bánásmód, rendkívül nehezen építek ki és ápolok új vagy már meglévő kapcsolatokat. Egyszerűen nehezen jutok másokhoz kapcsolódni, gyakran félreértenek. Sokszor túlságosan is “nyitott könyv” vagyok, gyakran tör rám őszinteségi roham. Szerintem látják rajtam, hogy stresszes, szorongó típus vagyok, talán még a depressziót is megneszelik. Mint mondtam, nem vagyok túl mosolygós, de azért igyekszem. Érdemes megfigyelni továbbá, hogy ahol van írásos próbafeladat, ott majdnem mindig továbbjutok. Míg a kizárólag szóbeli interjúkon rendre csúfosan elvérzek. A szóbeli vizsgáimat anno többnyire sikerre vittem, tehát ennyire nem gáz a helyzet, de interjúkon egyszerűen nem tudok jól teljesíteni egyenes, nyílt kommunikációt preferáló egyénként. Pedig fel szoktam készülni, állásinterjús tanácsok tömkelegének jártam utána, de sajnos gyakorlatban ez sem segít.

aug. 31. 17:27
 19/25 anonim ***** válasza:
100%

"Ezt értsem úgy, hogy pályamódosítóként, kapcsolatok és releváns tapasztalat híján tényleg csak az ügyes és hitelesnek hangzó hazugsággal van esélyem bekerülni kezdő irodai állásokra?"

Attól tartok, félreértetted a mondanivalómat. Az én véleményem szerint az lenne a legfontosabb, hogy tanulj valamit vagy bármi mással, de tűnj ki a másik 150 jelentkező mellett. Ne hazugsággal, mert azzal nem csak őket szivatod meg.

A szakemberhez fordulás szerintem nagyon jót fog tenni, elsősorban én is a speciális hátrányaim miatt szántam el rá magamat. De abban is segíthet, hogy rájöjj, milyen paramétereid vagy tudásod van, ami előnyös, de eddig nem is gondoltál rá így.

Én sem gondolom úgy, hogy reménytelen eset lennél, nem az jön le ennyiből. (Veled legalább lehet értelmesen kommunikálni, sok más kommentelővel ellentétben.) Csak el vagy most keseredve, de az érthető, nehéz élethelyzetben vagy.

Sokszor jelentkeztem amúgy én is olyan munkára, ami nem volt testhezálló, és utólag már örülök, hogy nem vettek fel/nem hívtak be. Csak egy újabb kudarctól mentett meg.

A tanulmányokat illető rossz döntésekből meg simán lehet előnyt kovácsolni. Ha pl. befejezted, de utána mást tanultál, akkor elmondhatod, hogy mégis mennyit adott hozzád az ott szerzett tapasztalat/tudás akár emberileg is (nem kell nagy dolgokra gondolni, én pl szereztem egy szociológiai diplomát, de nem használtam sosem, viszont sokat segített abban, hogy kritikusan tudjak gondolkodni és műveltebb legyek különböző társadalmi és közéleti kérdésekben. Meg rájöttem azidő alatt arra is, hogy mik a nekem való szakmák, mik az erősségeim). Ha viszont nem fejezted be, biztos, hogy arra is ki lehet találni valamit, csak ennyire nem ismerem a helyzetedet. Az önéletrajz önmarketing, ami nem azt jelenti, hogy hazudni kell, hanem azt, hogy jól kell tálalni, azaz mindennek a jó oldalát megmutatni.

Sok sikert, és ne add fel. Szurkolok.

aug. 31. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
100%
(Közben észrevettem, hogy azt nem nekem írtad, sorry.)
aug. 31. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!