Általánosságban véve miért nem szeretik a munkáltatók a pályamódosítókat?
Több helyen olvastam, illetve a saját bőrömön is tapasztalom, hogy egy akár érettségivel is betölthető kezdő/junior pozíciót szívesebben adnak ki frissen érettségizett/diplomázott huszonéveseknek, semmint 30+ éves pályamódosítóknak, akik előtte pl. kereskedelemben, termelésben vagy épp vendéglátásban dolgoztak 5+ éven át, és ilyen-olyan okból kifolyólag szeretnének váltani, teszem azt valamilyen gazdasági területre.
Miért jobb “befektetés” a cégnek egy frissen végzett, folyamatos, állandó munkavégzéshez nem okvetlenül szokott fiatal, egy munka világához és etikettjéhez szokott, tanulási vággyal rendelkező pályamódosítónál?
Tegyük fel hogy egyik sem akar (a közeljövőben) gyereket, a bérigényük is megegyezik, mindketten értelmesek, rendezett életűek és tanulékonyak, nyitottak az esetleges továbbképzésekre.
Nem kívánok feszültséget szítani, vagy épp a fiatalok ellen beszélni, szimplán csak szeretnék a munkáltatók fejével gondolkodni picit, hogy nagyjából képet kapjak a munka világának működéséről.
Erre én is kíváncsi lennék. Én is a picit idősebb korosztályhoz tartozok már, nem 20 éves vagyok, de azért még nem is vagyok öreg. Nagyon nem.
Dolgoztam 6 évet a jelenlegi területen, amit elvégeztem egyetemen is.
Nem szeretem csinálni, valójában sose szerettem. Elértem a végére, hogy továbbra is csináljam. Váltani akartam.
Jelentkeztem egy pályakezdő pozícióra, bár a diplomámat elfogadnák hozzá a leírás szerint, de tapasztalat nem szükséges. Jelentkeztem, de semmi.
Nem értem. Ez már elég rég volt, azóta újra meghirdették az állást, de engem nem hívtak el.
Nem értem, mert pár a konkrétan a meghirdetett munkában nincs tapasztalatom, de a papírom amit csak úgy kérnek, az megvan (közgáz papír, elég széleskörű), elfogadnám ami a pályakezdő dologgal jár, tényleg csak váltani szeretnék. Plusz amit vinnék, mint hasznos dolog, az a több év munkában eltöltött és szerzett "élettapasztalat", mégsem a suliból ülnék be a munkahelyre egyből. Emberieg is érettebb vagyok, mint egy még bulizni járó fiatalabb jelölt. De engem szóra se méltatnak.
2-es, ez most kinek szólt? Ki bízza el magát és ezt mégis miből szűrted le? Nyilván nem arról van szó, hogy mindent tud az illető, de legyünk őszinték: kezdő pozícióknál igenis nagyon sok készség tanulható, sokszor csak hozzáállás és hajlandóság kérdése az egész. Arról nem is beszélve, hogy a legtöbb egyetemi alapképzés nem kifejezetten gyakorlatorientált. Az elmélettel meg önmagában nem sokra megy az ember, illetve ez megint csak tanulható. A legtöbb igazán hasznos skillt úgyis élesben a munka során tanulja meg az ember.
Tényleg nem értem, hogy hol itt a gond.
Amúgy én is rendre azt hallom, illetve jómagam is meg tudom erősíteni, hogy a legtöbb pályakezdőben igenis ott van a kellő motiváció, tudásszomj, az adott szakma iránti alázat, bizonyos esetben akár több is, mint a frissen végzett egyetemistákban, érettségizettekben. Sokunk munka közben jött rá, hogy amit eddig csinált, az nem való neki, s immár tapasztaltabb fejjel, nagyobb önismerettel, célirányosan vetné bele magát egy újabb területbe. Már ha kapna esélyt. Mert számos interjú után én is azt látom, hogy szabályosan vájkálnak az ember magánéletében, karriertörténetében, már-már megszállottan keresik az ürügyet, hogy miért NE akarjanak alkalmazni. Pedig nem balhéztam én az előző munkahelyemen, békésen, közös megegyezéssel váltak el az útjaink. Szimplán mert rájöttem, hogy nem nekem való az adott munkakör, és szeretném új, a képességeimet, kompetenciáimat jobban lefedő, nagyobb szakmai és szellemi kihívást jelentő területen kipróbálni magam. Egyszóval olyan helyen dolgozni, ahol új ismeretekkel, skillekkel gazdagodhatok, fejlődhetek. De ez sajnos szemlátomást egyik pályakezdő állásra sem elegendő motiváció a munkáltatók, HR-esek zöme szerint. :’D
Olvastam olyan személyről, aki pályakezdőktől/pályamódosítóktól nem várna el sokat, csak normális hozzáállást, tisztességes munkamorált, tanulni, fejlődni és dolgozni akarást. Én ilyennel “élőben” csak elvétve találkoztam, pedig véleményem szerint ez lenne a helyes munkáltatói hozzáállás. Ha valamit, akkor a jövőre vonatkozó terveket kellene inkább firtatni, a múltban való turkálás helyett. Valamennyi ember követ el hibákat, melyekből jó esetben tanul. De a legtöbb munkáltató csak a makulátlan(nak látszó), egyenes karrierúttal rendelkező pályázóknak ad esélyt. Aztán az, hogy ebből a látszatból gyakorlatban mennyi az igaz, az már más kérdés.
Példának okáért, az előző munkahelyem kész átjáróház volt. Gyakorlatilag állandó jelenség volt, hogy már az első napra sem jöttek el, esetleg 1-2, nagyon max. pár hónapon belül felmondtak. Mégis, valamivel tuti meg tudták győzni/vezetni (?) az adott HR-est, hogy ők a tuti befutók. Amíg agyrohasztó kérdésekkel tesztelgetik a munkáltatókat a tényleges jövőkép és a motiváció valós és nyílt feltérképezése helyett, addig bizony a nagydumások meg a kamusok lesznek előnyben. Ezen előnyük persze az ő munkához való hozzáállásukat nem minden esetben tükrözi. Kíváncsi vagyok mikor jönnek erre a kedves munkáltatók. :D
Szerintem itt a tanulékonyság és a motiváció a kulcsszó. Ezek borzalmasan fontos soft skillek.
Próbálj meg kicsit HR-es fejjel gondolkozni. Miért akarhat pályát módosítani? Mert valószínűleg kiégett a munkájában. Mikor tanult valami újat utoljára? 5+ éve. Ez így valóban nem hangzik túl jól, hisz nem tűnsz se motiváltnak, se tanulékonynak. (Önmagában az, hogy váltani akarsz, nem számít se motivációnak, se tanulékonyságnak.) Szóval ezeket valahogyan másképp kellene alátámasztanod. Pl. a tanulékonyságra simán lehet az is "bizonyíték", ha nemrég elvégeztél akármilyen tanfolyamot, képzést, vagy akár csak szeretsz olvasni egy adott témában (ami lehetőleg még kapcsolódik is az álláshoz, de nem feltétlenül szükséges) és elmondhatod, hogy természetesen gyakorlatba ültetni is szoktad a tudásodat ilyen meg olyan módon.
Ugyanez a motivációval is. Nem elég csak kliséket puffogtatni, hogy "jó csapatjátékos vagyok" meg "szeretek újat tanulni", mert ugye ezek olyan dolgok, hogy "bárki mondhatja". Ne felejtsd el, hogy a HR-es nem ismer téged, egy teljesen ismeretlen ember áll oda elé.
A motiváció és hogy miért lelkesedsz, valamint olyan informàciók hogy pl. Tanulsz-e valamit jelenleg is, ezek mind kiderülnek egy kötetlen interjún, ahol elbeszélgetnek veled. Csak ugye úgy nehéz elmondani, ha egy interjúra se hívnek be. Amúgy én megkockáztatom hogy a 30 plusszos pályamódosító nagyobb motivációval és lelkesedéssel rendelkezik, a fiatalabbak mostanság már nem akarnak dolgozni, csak influeszerkedni meg tiktok videókat gyártani.
Tisztelet a kevés kivételnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!