A diploma "csak egy papír, ami belépőt jelent a munkahelyre"?
Tavaly végeztem el az egyetemet és kezdtem el dolgozni. Néhány nappal ezelőtt megnéztem, hogy az évfolyamtársaim hol tudtak elhelyezkedni. A látottakon kicsit meglepődtem.
Arra figyeltem fel, hogy nagyon sok "rossz tanuló" nagyon menő, multi cégeknél kezdett el dolgozni. Olyan munkahelyeken, ami a szakma krémjének számít. "Rossz tanulónak" azokat a személyeket tekintem, akik 6-7 év alatt végezték el a tanulmányokat, gyenge jegyekkel, elégséges és közepes osztályzatokkal. Nem csak a jegyekkel volt probléma, hanem tényleges felfogóképességgel is. Konkrétan olyan esetre is emlékszem, amikor órán vagy vizsgán egy épkézláb mondatot alig tudtak kinyögni, a tanárnak úgy kellett belőlük kihúzni a jó választ. Diákköri tevékenységben nem vettek részt, OTDK-n nem indultak. Akit személyesen is ismerek, a szakdolgozatát sem olyan témakörből írta, ami kapcsolódna a jelenlegi munkahelyéhez.
A legtöbb esetben "jó tanulók" vagy "éltanulók" (értsd: nagyon jó jegyekkel végezték el az egyetemet, nem csak magoltak, hanem ténylegesen is értették, amit tanutak, emellett OTDK-, tudományos diákkörökben, más versenyeken vettek részt), is bekerültek jó helyekre, vagy közepesen jó állásokba.
Igazából azt találom furcsának, hogy a fent említett "rossz tanulók" ilyen komoly munkahelyekre is bejutottak. A munkahelyemen én vagyok az egyedüli pályakezdő, így nem látok rá, hogy milyen feladatokat végeznek más cégeknél vagy van-e különbség a "jó tanulók" és "rossz tanulók" teljesítményében.
Arra gondoltam, hogy a munkáltatók a diplomát "csak egy papírnak" tekintik, ami belépőt jelent a munkahelyre. Ezeknél a nagy multiknál, ahogy tudom van belső képzés, az első egy-két hónap "betanításról" szó. Így lehet, hogy minden pályakezdő tiszta lappal indul náluk? Nekem ez a mentalitás meglepő. Mintha az egyetemi tanulmányok így semmit sem érnének. A legkiemelkedőbb tanulók, akik versenyeket nyertek, egy szinten vannak azokkal, akiket nem is érdekelt éveken keresztül, hogy mit tanultak, csak túl akartak lenni rajta.
Nekem az a tapasztalatom, hogy egy szűk rétegnél és bizonyos szakmáknál számít ténylegesen a papír és hogy mi áll benne, a többinél annyira nem számottevő.
Én programozó szakra jártam, az én tapasztalatom az, hogy aki tényleg penge volt, nagyon tudta mit csinál, azt másod-harmadévben elszipkázta az összes jólfizető ki cég a városban. Ez nem az ötös tanulókat jelentette, ők általában a fő tárgyakból voltak jók, a maradékból átbukdácsoltak. Nagyrészük be sem fejezte a sulit, vagy ha igen, akkor évekkel később, mert nem nagyon van rá szükségük. Volt egy maroknyi szaktársam akik mintatanterv szeirnt haladtak, ötös tanulók, szakmai versenyek stb, ők nagyrészt valamilyen tudományos karriert futottak be, nagyon nagy hozzáértés kell akkor a fajta munkához amit végeznek (egyik virológiai laborban dolgozik, másdik biomechanikai szakterületen, harmadik matematikus lett).
A maradék általában otthagyta a sulit, vagy évek alatt fejezte be, de jól el tudtak helyezkedni. Multi környezetben tényleg nagyon számítanak a soft skillek, talán jobban is mint maga a tárgyi tudás, azt úgyis megtanulod útközben. Jó példa vagyok én, sokat nem konyítottam soha a szakomhoz, tíz év alatt nyögvenyelősen fejeztem be kettessel, de még egyetem alatt elhelyezkedtem egy multinál,betanultam, felküzdöttem magam, most már én is hasonlóan keresek mint a kis cégeknél elhelyezkedett programozó szaktársaim.
Szóva önmagában a diploma és a jegyek sok mindent nem jelentenek, nem automatikus belépő egy jó munkahelyre egy ötös diploma, ha nem tudod saját magad menedzselni.
Segítek, mert jófej vagyok. :)
"Volt egy maroknyi szaktársam akik mintatanterv szeirnt haladtak, ötös tanulók, szakmai versenyek stb, ők nagyrészt valamilyen tudományos karriert futottak be, nagyon nagy hozzáértés kell akkor a fajta munkához amit végeznek (egyik virológiai laborban dolgozik, másdik biomechanikai szakterületen, harmadik matematikus lett)."
A "nagyon nagy hozzáértés kell" a kulcsmondat.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!