Az élet nem más, mint egy modernkori rabszolgaság?
Gyűlöljük egymást, pedig egy csónakban evezünk,
Bűnösek vagyunk, mert egymáson nevetünk.
Segítő kar sehol, csak fulladunk, s merülünk,
Lelkünk romlott: a széptől sírunk, a nyomoron derülünk.
Szúrós szagú a narkós cigarettám, füstje maró,
Egy taknyos fiatal vagyok, csak egy újabb drogos tahó.
De lelkem nagy és nyitott - hallom vele a lágy zongoraszót,
Hajnal jár a bárban is, a szigorú csapos most odaszól:
Záróra. A Chopin-noktürn puha dallama is végét járja,
A szolga ágyba dől, s a holnap helyett csak az édes véget várja.
A cigit leszámítva miért is lenne ez modern kori tünet?
Persze jó kérdés hol húzzuk meg a modernet.
Hallottam már egész jól felépített érvelést hogy tulajdonképpen a francia forradalomtól számítva modern társadalom van Európában.
Amúgy az élet a történelem során az emberek 99%-ának rabszolgaság kategóriájú létezés volt, vagy explicit rabszolgaság volt.
Persze más más volt koronként és rétegenként a kényszerűen eltűrt terhek mértéke.
Felfedezhető egy mérleg is a történetben, ugyanis a régi korok rabszolgái mélységes anyagi szegénységben, és fizikai nyomorban éltek, de voltak élő, szerves emberi kapcsolataik.
Ma pedig egy rosszul kereső melós is relatív kényelemben élhet (van melegvíz, télen nem pusztul meg skorbutban senki se, könnyen hozzá lehet jutni gyógyszerekhez), ellenben semmi ideje nem marad emberi kapcsolatokra, és az idegi egészségével fizeti meg az életét.
Ilyenkor jó kérdés, hogy vajon a skorbutos, legyengült szervezetű, hideg vízzel mosakodó, tetves ókori földművesnek volt-e rosszabb, akinek voltak emberi kapcsolatai, vagy a mai munkásnak, aki az év 365 napján tud meleg vízzel fürödni, van mindig elég c vitamin forrása, és könnyen kezelhet egy fertőzést, ellenben idegi betegségei vannak, kialvatlan, depressziós, esetleg szerfüggő.
Kényelemben élünk valóban, de modern technológia korában is ott tartunk, hogy az emberek 90%-a tartja el a felső tizet. Szolgák vagyunk mind, apró, manipulálható porszemek egy nagy, gonosz gépezetben.
A fenti szarság pedig nem egy nekem tetsző szöveg, hanem én írtam.
Valamiért mégis minden valaha létezett társadalomban kialakult egy hierarchia. Az emberi társadalmak mindig kerülték a totális egyenrangúságot. Ehhez még csak birodalomnak se kellett lennie, már egy pár tucat fős törzsben is kialakul a feladatok, jgkörök, hatalmi szintek rétegződése, elkülönülése.
Alapvetően nem lenne rossz a hierarchia, csak nem szabad hogy az alsó szintek sérüljenek. Értelemszerűen az nem fenntartható társadalom, amiben az alsó réteg egyre nagyobb nyomorban él, esetleg fogyatkozik.
A természet gondoskodik arról hogy az ilyen folyamatok egyszer megszakadjanak, mert nem fenntarthatóak.
Amúgy pont holnap van egy kultúrantropológiás vizsgám, szóval tökjó ez a kérdés, mert használhatom a tanultakat. :D
A felső tízezert... ember, a veled egyenrangúakat, SŐT alattad állókat is te látod el xD
Mit gondolsz, mikor egy nő szül, neki csak úgy nyomtatja a pénzt az állam? Vagy mikor valaki nyugdíjba megy, esetleg a közalkalmazottak? Jézusom, nézz utána, mielőtt nagy írónak és mindenttudónak kiáltod ki magad
Az élet olyan, amilyennek te szeretnèd. Ha rabszolga akarsz lenni, lehetsz.
Igazából tiéd a döntés: akarod vagy sem.
Ebben az esetben azt gondolom,magára a munkára érted a rabszolgaságot. Nos igen,bérünk nagyrésze az állam tulajdona,és ahogy már más is mondta,ezzel nem csak a felső tízezret tartjuk el,hanem mindenki mást is. Nem csak a felsőket.
Viszont nem kötelező. Nem kötelező dolgozni,keresni, es ebből adózni. Lehet dolgozni feketén,vagy egyéb illegális módon. Illetve ki is lehet lépni a rendszerből s elkezdeni önmagunknak élni. Mindezt te válaszhatod.
Senki nem kényszerít semmire, mitől lenne ez rabszolgaság?
Valójában soha a történelem során ilyen általános jólétben nem élt még az átlagember, mint ma itt Európa közepén.
Azért elég nagy pofátlanság rabszolgának képzelned magad, amikor régen, a valódi rabszolgák semmiről se dönthettek, csak dolgoztak halálig.
Ha nem látod be, mennyi lehetőséged van, akkor megérdemled ezt a világnézetet, de lehetőleg ne terjeszd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!