Miért gyűlöli a városi embert a tősgyökeres falusi gazda?
A "tősgyökeres falusi" nálam az elszigetelten élő, hetente egyszer a piacra járó, akkor is ünneplőbe öltöző, többnyire hetven feletti falusit értem, aki még mindig nagyságos úrnak/naccságának hívja a városit. Szerintük a szellemi munkát végző ember csak urizál.
Amit én gyerekkoromban megtapasztaltam faluból, az simán beleillene egy Móricz-novellába: nőket semmibe néző, városi embert lenéző, gyereket csicskának tekintő, megkeseredett, irigy emberek.
Amikor anyám leérettségizett (nagyszüleimnél ez nagy szó volt és flancolás is), egy középiskolában kapott munkát, ahol megismerkedett a tanárként dolgozó apámmal. Nagyanyámék onnantól kezdve "naccságának" meg "úrasszonynak" csúfolták, akinek bűzlött a falusi élet meg a kemény munka, ezért inkább "mgdugatta" magát.
Kérdező, nem csak a falusi gazda, hanem úgy ampakk minden falusi.
30 évnyi Budapesti élet után költöztem vidékre, már Budapesten is kifejezetten rosszul tanultam, eléggé az alsó réteget képeztem.
Szimpatizáltam is a vidéki élettel, minden téren.
Ehhez képest, amikor kiderült, honnan jöttem, ki vagyok, mi vagyok, elkezdtem paranoiás megnyilvánulásokat felfedezni.
Szomszéd nénike sutyorog a hátam mögött, lassan már a fél utca, mindezt úgy, hogy csak eljárok dolgozni, köszönök mosolyogva mindenkinek, és próbálok kialakítani kapcsolatokat a környezetemmel.
Hát nem megy.
Azt vettem észre, eleve kisebbrendűségi komplexussal indítanak felém az itt élők, mintha valami tükör lennék.
Én azt mondom már, az ember sose szakadjon ki abból a környezetből, ahol született.
mert a vidéki faluk lakóinak nagy része (főleg az öregek) középkori világban nőttek fel és képtelenek adaptálódni a modern korhoz és felfogáshoz. ők még mindig jobbágyok, a gazdagok pedig a földesurak, és a földesurakat utálni kell. aki gazdag, az csak csalással juthatott hozzá, a szellemi munka nem munka, csak az amiben megizzadsz, mert ők maguk képtelenek az agymunkára.
ezért vagyunk olyan k.urva messze a nyugattól
Nagyon meg tudom érteni a kérdezőt. Én se járok már le a falusi rokonokhoz, mert akkor csak azt hallgatom hogy "Tanulsz te a fenének, csak lopod a napot!" már mikor középiskolába mentem kioktatták anyámat hogy miért nem dolgozni küld el. Mikor meg közlöm hogy már uram bocsá, én iskola mellett normál állásban dolgozom is, akkor jön a "Kapáltál már? Én ennyi idősen már reggeltől estig kint voltam földet művelni! Az a munka, nem amit ti ott játszogattok meg teszitek az eszeteket!" utána jön a duma hogy élősködünk a földműves embereken, meg hogy régen milyen jó gondolat is volt mikor begyűjtötték a pénzt és újraosztották. "Akkor nem volt olyan hogy egyik játszotta a nagy embert, drága autóval járt, míg másiknak enni nem volt."
Persze utána meg jönnek hogy segítsem már ki őket, mert nekem úgyis annyi van hogy az a kicsi már nem számít. Aha, meg a nagy fenét. Kapáljon többet.
Ritka ellenszenves alak vagy, kérdező. Általánosítasz a saját szűklátókörű véleményed alapján.
Visszakérdezek: a városi, magát műveltnek tartó ember miért nézi le a falusiakat?
20 éve apum vett vidéken egy házat budapestiként (két, akkor még középkorú házaspár lett a közvetlen szomszédunk). Mikor megtudták, hogy pestiek vagyunk, kaptunk hideget-meleget, "a pestiek semmit nem csinálnak"-tól elkezdve "a mi úriemberek vagyunk"-ig mindent. Az egyik szomszéd házaspár különösen ilyen mentalitású volt, csak az volt az érdekes, hogy pont ők voltak azok, akik nem dolgoztak (legalábbis munkahelyen nem, bár a kerti munkát se vitték túlzásba), míg az én szüleim még igen, apum ráadásul fizikai munkát végzett 3 műszakban, én pedig akkor még suliba jártam, ja és emmellett a kertet is rendben tartottuk. A házaspár nőtagja kb. annyit csinált egész nap, hogy kiült a teraszra cigizni vagy elment a boltba piáért (soha életében munkahelyen nem dolgozott egyébként és a kertben sem nagyon) és leszólt minket meg írigykedett ránk, hogy nekünk mennyi pénzünk van, főleg mikor a házunkat bővítettük meg újítgattuk. A másik szomszéd házaspár nőtagja szintén nem dolgozott semmit soha (még a kertben sem), az is csak a teraszon meg az udvaron lébecolt egész nap (igaz, ő legalább békén hagyott minket), míg a férje nyugdíj mellett is dolgozott meg rendezte a kertet. Ő volt (mármint a férj) a négy ember közül a legnormálisabb, ő sose szólt le minket, mert városiak vagyunk. Amúgy meg azt vettem észre, hogy falun még egymást is leszólják az emberek, ha valaki nem fizikai munkát végez (mert ugye csak az a munka). Nekem az egyik ottani rokonom könyvelő, na ő is kap ám az utcabeliektől (legalábbis a korlátoltabbik fajtájától) hideget-meleget!
Mindegy, én egy darabig felvettem ezeket a beszólásokat, de mostmár nem foglalkozom velük. Akinek ez a legnagyobb öröme az életben, váljék egészségére :) Amúgy nem azt mondom, hogy a városiak között nincsenek ilyen korlátoltak, de mivel a kérdés a falusiakra vonatkozott, gondoltam megosztom a személyes tapasztalataimat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!