Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Tartózkodási hellyel rendelkez...

Tartózkodási hellyel rendelkező személyt aki nem saját tulajdonú lakásban él és nem fizet bérleti díjat (nem volt semmilyen szerződés, csak beköltözött) jogilag "ki lehet tenni"?

Figyelt kérdés

A szüleimnek van egy lakása, ami eddig ki volt adva bérlők részére, most azonban a nővérem él ott (tartózkodási hely). Pár hónapja megismert egy srácot, és a tulajdonosok (tehát a szüleink) engedélyével beköltözött (szóbeli engedély, nem történt semmilyen papírozás). Most szeretnék neki bejelenteni majd a címet mint tartózkodási helyet.

Amennyiben bármilyen okból befuccsolna a kapcsolat, jogilag azzal ő tud védekezni hogy ez a tartózkodási helye, ezzel megtagadva a kiköltözést?

A józan ész azt diktálná hogy nem, de nem vagyok otthon a jogban és inkább biztosra mennék.



aug. 18. 12:16
 1/2 anonim ***** válasza:

"Milyen típusú lakcímek vannak?


Lakóhely

A lakóhely az, amit a köznyelvben állandó lakcímnek hívunk. A törvény szerint a lakóhely az a lakás vagy helyiség, ahol az állampolgár él. Állandó lakcím lehet egy egyébként lakásnak nem minősülő épület vagy helyiség is (pl. pince, üzemi épület, raktár).


Tartózkodási hely

A tartózkodási hely az, amit a köznyelvben ideiglenes lakcímnek hívunk. A törvény szerint a tartózkodási hely annak a lakásnak a címe, ahol az állampolgár három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik úgy, hogy nem akarja végleg elhagyni az állandóra bejelentett címét.


Figyelem! Tartózkodási helyet csak akkor lehet bejelenteni, ha valakinek van bejelentett állandó lakcíme (azaz lakóhelye). Vagyis CSAK tartózkodási helyet NEM lehet bejelenteni. Ha valakinek nincs állandó lakcíme, akkor lakóhelyként kell bejelenteni azt a helyet, ahol ténylegesen él.


INFORMÁCIÓK SZÁLLÁSADÓKNAK


Tévhit: Ha valakit szívességből fogadok be a lakásomba, nem kötelességem hozzájárulnia a lakcímbejelentéshez.


Tény: Minden állampolgárnak azt a címet kell bejelentenie a hatóságnak, ahol valójában tartózkodik, a szállásadónak pedig kötelessége, hogy a lakó számára lehetővé tegye a lakcím bejelentését. Mindez független attól, hogy a lakó fizet-e lakhatásért vagy sem. Vagyis egy szívességi lakáshasználót ugyanúgy állandó lakcímre kell bejelenteni, mint egy bérlőt, ha ő ezt szeretné.


Tévhit: Ha szállásadóként engedem, hogy a lakó állandó lakcímre jelentkezzen be a lakásomba, sokkal nehezebb lesz kilakoltatnom.


Tény: A lakcím önmagában nem jelenti azt, hogy valakinek joga van használni egy lakást vagy ingatlant. A lakáshasználathoz ideálisan mindig írásos szerződés kell, azonban szívességi lakáshasználat esetében gyakran nem kötnek ilyet, csak szóban állapodnak meg. Ha valakinek lejár a szerződése, nincsen többet joga használni a lakást, és ezen az sem változtat, ha oda szól a lakcíme.


Tévhit: Ha valaki a lakásomba van bejelentve, és végrehajtási eljárást indítanak ellene, az én dolgaimat is lefoglalhatják.


Tény: Végrehajtásnál csak azokat az ingóságokat foglalhatják le, amelyekről biztosan lehet tudni, hogy az eljárás alá vont emberhez tartoznak. Vagyis végrehajtás esetén pontosan rámutathatsz azokra a tárgyakra, amelyek az érintett tulajdonát képezik, a Te tulajdonodhoz nem nyúlhatnak (ha nem egyértelmű, hogy egy tárgy kinek a tulajdona, lefoglalhatják, de ha később kiderül, hogy a tiéd, vissza fogod kapni).


Tévhit: Ha valakit bejelentek a lakásomba, felszólíthat az adóhatóság, hogy fizessek adót a lakáskiadásért.


Tény: Az okmányirodán nem azt kell bejelenteni, hogy az illető milyen jogcímen lakik nálad, hanem kizárólag azt, hogy ott él életvitelszerűen. Nagyon sok ember szívességből fogad be valakit a lakásába (pl. család, barátok), ahol nincsen szó bérleti díjról, így az önmagában nem ad okot az adóellenőrzésre, hogy több ember lakik egy lakásban, vagy hogy több embernek van ott a címe.


Tévhit: Ha valaki bejelentkezik hozzám, pénzbe kerül majd kijelenteni, ha már nem lakik ott.


Tény: Ha a lakó, akit korábban bejelentettél, nem fog már visszatérni az ingatlanodba vagy lejárt a lakásbérleti szerződés, jogod van fiktiváltatni a lakcímét. Ha a jegyző megállapítja, hogy a lakó nem fog visszatérni a lakásodba, a címet fikvitálja, vagyis a lakásod már nem fog az ő címeként megjelenni a nyilvántartásban. Ezért az eljárásért nem kell fizetni.


Tévhit: Ha egy nálam lakót bejelentek és ezzel a címmel mobiltelefon- vagy internet-előfizetést köt, nekem kell majd kifizetnem a számlákat, miután már nem lakik itt."

aug. 18. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Ahhoz, hogy bejelentse magát oda, kell a hozzájárulás a tulajdonostól is. Mármint az új lakcímkártyához. Szóval nem adják meg és kész.
aug. 18. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!