Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Miért nem csinálnak az emberek...

Miért nem csinálnak az emberek veteményest ilyen árak mellett?

Figyelt kérdés

Légyszi, olyanok, akik még sosem veteményeztek, ne kommenteljenek már be olyan hülyeségeket, hogy sok pénzbe kerül...


Majdnem 5 éve van veteményesünk, pedig nincs nagy telkünk sem, 700 nm, de leválasztottunk kb. 100 mm-t anno. A telken volt egy fúrott kút, azt megcsináltattuk, mert nehezen jött a víz.


A lényeg, hogy azóta kb. minden zöldséget magunknak termelünk itthon tavasztól-őszig. Én nem érzem, hogy olyan nagy pénzekbe kerülne, mert trágyát nem veszünk, hanem van egy komposztálónk, abból hordjuk szét ősszel a begyűlt komposztot, évközben meg fűnyesedékkel takarjuk a földet, így van benne elég tápanyag.


A víz ugye ingyenes a fúrott kútról. Vetőmagokat szoktam venni, az kb. 6-8 ezer forint évente, ennyit költök a veteményesre. Permetezni nem szoktunk, nem halt még meg semmi, egy kis szódabikarbónát vetünk be peronoszpóra ellen, de amúgy nincs gond, ha a tetű meg is jelenik, megjelennek a katicabogarak is rá két hétre, aztán puszi a tetűkneknek.


Van pár gyümölcsfánk is, meg szőlő, áfonya. Ezek most már teremnek, nem sokat még, mert fiatalok, de teremnek.


Na most, mások miért nem veteményeznek semmit, miközben már nyáron is tök drága a zöldség? Oké, nem csinálnak ekkora veteményest, de mibe kerül kiültetni 4-4 palánta paradicsomot és paprikát, egy kis cukkinit, felfuttatni valamire uborkát, elszórni egy sor salátát?


Ennyi zöldségnek még hely sem kell sok, de jól teremnek és a többség fogyasztja. Még gondozni sem sok idő ennyit.


Mi pl. a téli hónapok kivételével csak húsra és tartós élelmiszerre költünk, amúgy azt a 6-8 ezret, amiből vetőmagot veszek, kb. 1 hét alatt elkölteném zöldségre.


Mi az oka annak, hogy ott fekszik parlagon a sok kertes hàz?



2022. febr. 2. 10:45
1 2 3 4 5 6
 21/58 anonim ***** válasza:
76%
Ja, és a nagyon igényes zöldségekkel, gyümölcsökkel sem foglalkozom, fagyérzékenység, betegségre fogékonyság nálam kizáró. Ezért nincs pl sárgabarack, meg igazából semmilyen gyümölcsfa, a fene akarja gondozni, aztán majd leviszi a májusi fagy. A kert nagyrésze évelőkkel van tele, munka mellett csak így lehet.
2022. febr. 2. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/58 anonim ***** válasza:
93%
Nekem nincs kertem azért. De most tavasszal veszek magaságyást és kipróbálom a paradicsom és paprika termesztést magamnak, ilyen hobbi szinten. Ha bejön és költözök akkor folytatom nagyban. :)
2022. febr. 2. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/58 anonim ***** válasza:
78%

Mert egyszerűen nem éri meg. Én vidékről származom, gyerekkoromban is még sokat jártam le, sok volt a kerti munka is...


Egy (bocs) tápos pesti fejében nagyon más a kép arról, hogy hogyan működik a növénytermesztés, melegágyazás, permetezés, szüretelés. A városban nevelkedett ismerőseim rendszeresen próbálkoznak ilyen dolgokkal, észre sem veszik, hogy hogy szivatják magukat vele, hogy időben, pénzben, energiában mennyire nem éri meg az egészet akkora volumenben művelni főállás mellett, ami egy család eltartására alkalmas. Pátyolgattok 5 sor paradicsomot, amit esznek a tetvek, sehova nem tudtok elmenni, mert gondozni kell, aztán elfogy egy hét alatt. Akkor inkább keressen valaki egy normális állást, tanulja ki tisztességesen, hogy jól keressen és menjen le szezonban termelőtől venni gyümölcsöket, zöldségeket. De választhatsz, hogy egy marék gyümölcsért vársz hónapokat vagy annyit ültetsz egyfajtából, hogy utána kompótot eszel lekvárral életed végéig (és hol a többi fajta?) Ha ezt még megspékeljük egy kis állattartással, akkor meg főleg igaz, hogy nekem etetni fél-1 évig a tyúkokat minden nap, hogy aztán megöljem, kibelezzem, megkopasszam és feldolgozzam őket, egyáltalán nem éri meg jobban, mint annak a 20 tyúknak a húsához szükséges pénzt (legyen mondjuk 50 000 ft) megkeressem 3-4 nap alatt a saját szakmámban, ami mellett kivehetek szabit és elmehetek kicsit pihenni.

2022. febr. 2. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/58 anonim ***** válasza:
94%
És akkor még arról nem beszéltünk, hogy a kimerült földet gondozni sem kis munka
2022. febr. 2. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/58 anonim ***** válasza:
84%
Teljesen függetlenül attól, hogy megéri-e vagy sem, azért nem termelnek, mert az ember nem allat, hogy a munkaidején túl még otthon is dolgozzon.
2022. febr. 2. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/58 anonim ***** válasza:
93%
A legfontosabb indoknak én is az idő hiányát írnám, a másodiknak meg azt hogy a mai árak mellett már csak nagy területen éri meg igazán. Mert ugye mégsem mondhatja mindenki hogy lófütty az egészbe, mától nem termelek semmit, ugyanis onnantól mindenki éhen halna.
2022. febr. 2. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/58 anonim ***** válasza:
95%

#23, Tápos pesti, ez jóó.

Vidéken éltem, nekünk is volt veteményes - nem túltolva a bringát -, és amikor időnként megjelent a tápos pesti, és odaböfögte, hogy milyen jó nekem, mert ott nő a kertemben a petrezselyem, ő meg a piacról szerzi be, hát csaknem felrúgtam. Nem magától hullott oda a magja..

2022. febr. 2. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/58 anonim ***** válasza:
95%

Azért jól leírtad az elején, hogy

"Légyszi, olyanok, akik még sosem veteményeztek, ne kommenteljenek már be olyan hülyeségeket, hogy sok pénzbe kerül..."


Erre pont, hogy régi/jelenlegi kerttulajdonos veteményezők írtak választ többségében a hátrányokról.


Különben az is lehet ok, hogy nem termékeny a föld. A mi városunkban az új lakóparkokban rengeteg sittes, mindenféle hordott földdel töltötték fel a talajt, na, abba vethetnél bármit is, max dísznövényt jó sok műtrágyával.

2022. febr. 2. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/58 anonim ***** válasza:
34%
27. Szerintem inkább úgy gondolta, hogy ha tehetné akkor ő is fektetne energiát egy saját petrezselyemültetvénybe.
2022. febr. 2. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/58 anonim ***** válasza:
92%
#29, a répát is pucolva hámozta, mert "ő azzal nem szórakozik"
2022. febr. 2. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!