Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Miért nem csinálnak az emberek...

Miért nem csinálnak az emberek veteményest ilyen árak mellett?

Figyelt kérdés

Légyszi, olyanok, akik még sosem veteményeztek, ne kommenteljenek már be olyan hülyeségeket, hogy sok pénzbe kerül...


Majdnem 5 éve van veteményesünk, pedig nincs nagy telkünk sem, 700 nm, de leválasztottunk kb. 100 mm-t anno. A telken volt egy fúrott kút, azt megcsináltattuk, mert nehezen jött a víz.


A lényeg, hogy azóta kb. minden zöldséget magunknak termelünk itthon tavasztól-őszig. Én nem érzem, hogy olyan nagy pénzekbe kerülne, mert trágyát nem veszünk, hanem van egy komposztálónk, abból hordjuk szét ősszel a begyűlt komposztot, évközben meg fűnyesedékkel takarjuk a földet, így van benne elég tápanyag.


A víz ugye ingyenes a fúrott kútról. Vetőmagokat szoktam venni, az kb. 6-8 ezer forint évente, ennyit költök a veteményesre. Permetezni nem szoktunk, nem halt még meg semmi, egy kis szódabikarbónát vetünk be peronoszpóra ellen, de amúgy nincs gond, ha a tetű meg is jelenik, megjelennek a katicabogarak is rá két hétre, aztán puszi a tetűkneknek.


Van pár gyümölcsfánk is, meg szőlő, áfonya. Ezek most már teremnek, nem sokat még, mert fiatalok, de teremnek.


Na most, mások miért nem veteményeznek semmit, miközben már nyáron is tök drága a zöldség? Oké, nem csinálnak ekkora veteményest, de mibe kerül kiültetni 4-4 palánta paradicsomot és paprikát, egy kis cukkinit, felfuttatni valamire uborkát, elszórni egy sor salátát?


Ennyi zöldségnek még hely sem kell sok, de jól teremnek és a többség fogyasztja. Még gondozni sem sok idő ennyit.


Mi pl. a téli hónapok kivételével csak húsra és tartós élelmiszerre költünk, amúgy azt a 6-8 ezret, amiből vetőmagot veszek, kb. 1 hét alatt elkölteném zöldségre.


Mi az oka annak, hogy ott fekszik parlagon a sok kertes hàz?



2022. febr. 2. 10:45
1 2 3 4 5 6
 1/58 anonim ***** válasza:
94%
Nincs idejük meg kedvük sem kapálgatni.
2022. febr. 2. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/58 anonim ***** válasza:
95%

Nagyon sok embernek semmi kedve hozzá, hogy extra munkát fektessen abba, amit könnyen megkap a boltból, vagy épp semmi ideje arra, hogy mág munka után ezzel foglalkozzon. Többre értékelik a szabadidőt és a pihenést, mint a pénzt amit ezekre költenek és ezzel nincs semmi baj.

Én egy pár dolgot termesztek, főleg fűszereket, de csak azért, mert jobb minőségű mint amit a boltban kapok és mert szeretek vele foglalkozni, de ha nem lenne rá időm vagy fárasztónak találnám akkor még ennyit se csinálnék. Az anyagi része egyáltalán nem szempont.

2022. febr. 2. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/58 anonim ***** válasza:
96%

Nálunk pl az az ok, hogy az én szüleimnek van egészen komoly kertje, ahonnan kapunk mindent.


Állatokat is tartanak, húst és tojást is kapunk.


Egy-két tő paradicsom szokott nekünk csak lenni, de azt is inkább a kutya legeli le, mikor azt hiszi nem figyelünk.

2022. febr. 2. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/58 A kérdező kommentje:
Jó, ha valakinek nem számít és kedve sincs hozzá, megértem, de akik ki vannak akadva az árakon, és akiknek nem mindegy, hogy elköltenek-e havonta 25-30 ezret zöldségre, azok miért nem veszik a fáradtságot?
2022. febr. 2. 11:09
 5/58 anonim ***** válasza:
91%

Na, kérdező. Nekünk van hobbitelkünk és azért az komoly munka azt rendbe tenni. Nagyszüleimtől örököltük meg, anyukám szülei. Amíg anya élt, apával kijártak, csináltak ezt azt. Volt idejük, mert anya sajnos le volt százalékolva, mert daganatos beteg volt, nem dolgozott, apa 24-esbe járt dolgozni. Viszont ez nekik egy kikapcsolódás volt. Ez a városon kívül volt, tehát minimum kell egy autó és jó pár szerszám is a kertészkedéshez.

Amióta anya meghalt, azóta apával nem nagyon voltunk kint, elszállt a varázsa, nincs kedve apának.


Tudod, akik panelban laknak és esetleg nincs erkélyük, vagy van, de oda tűz a nap, az hol kertészkedjen? Vagy, 8-16-ig, vagy 17-ig dolgozik valaki, annak mikor legyen ideje kertészkedni és rosszabbik esetben még egy hétvégi napon is dolgozik?

Egy budapesti pl. hol kertészkedjen?


Osztogatod itt az észt, de halvány fingod sincs, hogy az emberek milyen életet élnek, hol élnek..stb.

2022. febr. 2. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/58 Dr.med.habil. Genya ***** válasza:
93%

Nekünk olyan 700 nm-en volt veteményesünk. De az az igazi, krumplifölddel, kukoricával, egy 3 fős családra. És ebbe még nem számoltam bele a gyümölcsöst.


Ne hazudd, hogy 100 nm-en meg tudod termeszteni az összes zöldséget, mert nem igaz.

Termesztettünk hagymákat,tökféléket, kukoricát, répaféléket, uborkát, káposztát, krumplit, babot, borsót, paradicsomot és paprikát, ezekből lecsó is készült befőttbe, stb.

Alapból, a paradicsom és paprika télen nem áll el. Leszeded, hideg helyen is 3 hét múlva már fonnyadt. A hagyma eláll, a répafélék elállnak, és a krumpli is, ha van pincéd, és el tudod ásni a földbe télire. A káposzta max a fejes van el hidegben egy szezont, a kelkáposzta, a salátafélék már messze nem áll el egy telet. Ezt sem említetted, hogy el tudjátok tenni. Tök ügyesek vagytok, hogy tavasztól őszig van (szerintem nem mindenféle) zöldségetek, jár is a keksz, ügyes vagy. És ezzel meg is állt a dolog.


Szabolcsban éltem, gyümölcsösünk az volt, hagy ne kelljen bemutatni...alma alma hátán, meg szőlő, és mindenféle gyümölcsfa, befőttnek is, kompótnak is. Mangó nem tudom te hogy vagy vele, nem terem meg idehaza. Sem citrom, sem mandarin, sem narancs, meg elég sok minden még, pláne nem télen, és almán kívül is van élet. Nálunk az eper is kilőve volt, a kutya állandóan belehempergett. A dinnye megtermett, aminek volt szezonja 2 hónapig kb.



Szóval, nekem ne hazudd, hogy egy ilyen tökmagnyi telken MINDEN zöldséget megtermesztettek, és pincében is tudjátok, elásva tárolni egy szezont. És mondom úgy, hogy keveset evő, 3 fős család voltunk, tél végére már mi is venni kellett a boltban karalábét, répápt, stb.


Aranyos, hogy most megpróbáltál mások felett pálcát törni, de biztos vagyok benne, azért még nyáron is te is megállsz valamiért, zellerét akár, vagy salátának valóért a zöldésgesnél (:


Egyébként, én azért nem termesztek semmit, mert engem nem ráz meg az élelmiszer-ár.

2022. febr. 2. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/58 anonim ***** válasza:
89%

Egyrészt rengeteg ember lakásban él, ami kizárja ezt a lehetöséget.

Másrészt akiknél lenne hely, ök kora reggel elmennek munkába éste jönnek haza, idejük sincs rá, de kedvük, energiájhuk végképp nem.

Harmadszor ha normális eredményt akarsz, akkor nem olcsóbb, mint a bolti, az egyetlen elöny, hogy esetleg egészségesebb, de még ez sem biztos.

2022. febr. 2. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/58 anonim ***** válasza:
92%

#4, talán mert arra sincs pénzük, hogy vegyenek veteményest.

Sokáig dokgoztam olyan helyen, ahol panaszkodtak az emberek az árak miatt (takarítók, mosogatók, vagyonőrök) Ezek az emberek mind itt laknak, ahol én, Pesten, nem örököltek kertet, és még saját házra se telik nekik, nem hogy veteményesre.

2022. febr. 2. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/58 anonim ***** válasza:
96%

Nagyon röviden: idő=pénz.


Dolgozok x órát a kertben, annyi idő alatt többet keresek mint amennyit ér a termény.


Szüleim kb 15 éve abbahagyták, én meg sose kerteztem, be van ültetve gyümölcsfával, és akácossal.


Amúgy ugyanez megfigyelhető még falun az állatok tekintetében, megnézed 20 éve mennyi disznót tartottak, és most mennyit.


A kertes házaknál az ólak üresen állnak, ugyanazon indok miatt mint a zöldségtermesztésnél.

2022. febr. 2. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/58 anonim ***** válasza:
88%
Mert tényleg drágább megtermelni. Hiányzik a szakértelem is. Nem hiszem hogy ingyen lenne a kútvíz sem. Meg azt is számold bele, hogy mennyit költöttetek a kút javítására. Locsó eszközökre, szántásra, boronálásra. Kerti szerszámokra esetleg. Nálunk pl tönkremennek a zöldségek, ha nincsenek permetezve. Trágyára is szükség van. Inkább palántát vettem, mert az előbb terem, és az drágább is, mint a vetőmag. Számold ki hány órát dolgozol a kertben, kapálással, nyomlálással, vagy más munkával? A termés minősége, mennyisége is gyakran elveszi a kertészkedő ember kedvét. Nyáron a hőségbe pl elég ha 1-2 nap elég ahhoz, hogy kiszáradjon a növény, ha nem öntözöd.
2022. febr. 2. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!