Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Miért nem csinálnak az emberek...

Miért nem csinálnak az emberek veteményest ilyen árak mellett?

Figyelt kérdés

Légyszi, olyanok, akik még sosem veteményeztek, ne kommenteljenek már be olyan hülyeségeket, hogy sok pénzbe kerül...


Majdnem 5 éve van veteményesünk, pedig nincs nagy telkünk sem, 700 nm, de leválasztottunk kb. 100 mm-t anno. A telken volt egy fúrott kút, azt megcsináltattuk, mert nehezen jött a víz.


A lényeg, hogy azóta kb. minden zöldséget magunknak termelünk itthon tavasztól-őszig. Én nem érzem, hogy olyan nagy pénzekbe kerülne, mert trágyát nem veszünk, hanem van egy komposztálónk, abból hordjuk szét ősszel a begyűlt komposztot, évközben meg fűnyesedékkel takarjuk a földet, így van benne elég tápanyag.


A víz ugye ingyenes a fúrott kútról. Vetőmagokat szoktam venni, az kb. 6-8 ezer forint évente, ennyit költök a veteményesre. Permetezni nem szoktunk, nem halt még meg semmi, egy kis szódabikarbónát vetünk be peronoszpóra ellen, de amúgy nincs gond, ha a tetű meg is jelenik, megjelennek a katicabogarak is rá két hétre, aztán puszi a tetűkneknek.


Van pár gyümölcsfánk is, meg szőlő, áfonya. Ezek most már teremnek, nem sokat még, mert fiatalok, de teremnek.


Na most, mások miért nem veteményeznek semmit, miközben már nyáron is tök drága a zöldség? Oké, nem csinálnak ekkora veteményest, de mibe kerül kiültetni 4-4 palánta paradicsomot és paprikát, egy kis cukkinit, felfuttatni valamire uborkát, elszórni egy sor salátát?


Ennyi zöldségnek még hely sem kell sok, de jól teremnek és a többség fogyasztja. Még gondozni sem sok idő ennyit.


Mi pl. a téli hónapok kivételével csak húsra és tartós élelmiszerre költünk, amúgy azt a 6-8 ezret, amiből vetőmagot veszek, kb. 1 hét alatt elkölteném zöldségre.


Mi az oka annak, hogy ott fekszik parlagon a sok kertes hàz?



2022. febr. 2. 10:45
1 2 3 4 5 6
 11/58 anonim ***** válasza:
92%

Mert ha csak egy hétre elutazol (mondjuk a nyári hőségben), ki locsolja meg a veteményt??? Az első covidos nyáron nem mentünk sehova. Akkor ültettünk pár tő paradicsomot meg paprikát. Nem mondom, jó volt a sajátunkat enni (mondjuk elég későn érett), de azért a télire eltett lecsóhoz így is meg kellett venni a zöldségeket, mert annyi mennyiség nem volt, pedig csak ketten vagyunk. Mifelénk nincs olyan jó közösség, hogy meg lehessen kérni valakit, hogy ugorjon át, nem is adnánk kulcsot szívesen senkinek. Jó, lehet automata öntözőt csinálni, az is pénz meg munka.

Én is gondolkozom rajta, de ha nyáron elutazom, tönkremegy minden. Ha majd elég öreg leszek, hogy már ne menjek sehová, biztos belevágok, már ha lesz hozzá elég erőm.

2022. febr. 2. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/58 Dr.med.habil. Genya ***** válasza:
90%

9-es nagyon okosat mondott.

Búzát már vállakozóként is alig éri meg termeszteni, mindneki kukoricást vet be.

Ahol én felnőttem, mindenkinek tehén, tyúk, kacsa, liba, disznó, néhány embernek még kecske is.

Keresztapámnak, aki a legnagyobb gazda volt a faluban, mára csak pár malackája van, az is inkább hobbiból.


De többet keresnek az emberek még vidéken gyárban is, mint hogy most még munka mellett veteményezzenek.

Meg nem úgy van már, hogy na, anyuka otthon, van 3-4 gyerek, azok segítenek.


De mondom, továbbra sem hiszem el, hogy azon a 100nm-en, ami egy lópikula, te "minden" zöldséget megtermesztesz. Még egy nyárra se elég, akkor se, ha egyedül élsz, mint a kisujjam.


És ha megnézed, hányan költöznek a pici falvakból a közeli városokba, lakásokba, látod az arányt, hány embernek még kertje sincs.


Meg az sem mindegy, mire vered magad. Hol van az 700 nm telek? Solymáron? Ahol egy ház nélküli 700 nm-es telek is 25 milliónál kezdődik, vagy valahol Borsodban, Ózd mellett? Ahol egy ilyen telek 2 millió?


Sok embernek nincs pénze jobb környékeken kertkapcsolatos lakásra sem.


Nekem 1100 nm-es telken vana házam, hát inkább nézem a kerti tavat, meg a díszpázsitot, mint a krumpliföldet.

Talán majd egyszer, veszek olyan házat, hogy úgy éljek, most nem. Túrtam én a földet gyerekként eleget, most élvezném a pihenést.

2022. febr. 2. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/58 anonim ***** válasza:
95%
nincs ido, energia, tudas, hely, kedv
2022. febr. 2. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/58 anonim ***** válasza:
96%

Kimondom, amit szeretnél, panaszkodni tudnak, de dolgozni a rendes munkájuk mellett 0 rekreációs idővel, persze nem. Lusta disznók, nem elég élelmesek.

Valamit kihagytam?

2022. febr. 2. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/58 anonim ***** válasza:
91%

Az idő pénz és ez változó kinek mennyit ér.


Még régen olvastam egy érdekes cikket, ahol azt taglalták, hogy Bill Gatesnek mekkora összegű pénzköteg láttán éri meg megállni és felvenni.


Valami orbitálisan nagy összegjött ki, hogy kb 20 ezer dollár nagyaságrendű pénz miatt érné meg neki azzal bajlódni, hogy megáll és felveszi a földről.


A konkrét összegre nem emlékszem, de a lényeget jól szemlélteti, hogy mindeninek az idejének van egy értéke. Ha olyanra fordítod az idődet, ami ennél kevesebb hozamot hoz, akkor pénzt vesztesz.


Így nehéz eladni a kertészkedést, csupán azzal hogy pénzt lehet spórolni, hiszen nagyon sokan inkább veszítenének rajta, mint hogy nyernének még ha teljesen ingyenes lenne is a zöldség termelés és csak a saját időd és energiád menne rá mint "költség".


Nem tudunk éjjel nappal dolgozni, így tudatosan döntéseket hozunk, hogy mire szánunk időt pinehés és kikapcsolódás tekintetében.


Így például lazán lehet, hogy Bill Gatesnek is (példánál maradva) megéri a kertészkedés, szimplán mert szereti, ez neki kikapcsolódás, így szívesen áldozza rá az idejét, de pénzügyileg soha sem fogja neki megérni, hogy a két kezével a kertben akármit csináljon.


Például én is szívesen kertészkednék just for fun, de nekem sem éri meg, hogy erre szánkjak időt csupán pénzügyi szempontokból, mert akkor tudok sprótolni picit.

2022. febr. 2. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/58 A kérdező kommentje:

Aki szerint nem lehet 100 nm-en rengeteg zöldséget megtermelni, nézzen utána a permakultúrának a neten, lépjen be ilyen csoportba, keressen egy-két videót a YouTube-on.


Meg fogtok lepődni, hogy zsebkendőnyi területen mennyi mindent még lehet termelni ezzel a módszerrel.


Egyébként azt hittem, egyértelmű, hogy nem arra vagyok kíváncsi, miért nem termelnek a panellakók, akiknek kertjük sincs

2022. febr. 2. 12:11
 17/58 Dr.med.habil. Genya ***** válasza:
100%

A mindenből máris leredukálódtunk rengetegre.

A következő, a leggyakoribb, aztán a legalapvetőbb lesz? :D

2022. febr. 2. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/58 anonim ***** válasza:
92%
mondjuk a permakultura pont nem intenziv, es pont nem a magyar eghajlatra lett kitalalva. azon a 10 mn-en sokkal tobbet lehet termelni ha van egy folia felette
2022. febr. 2. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/58 anonim ***** válasza:
88%

Kisebb városban élünk, de mégis szinte a panelrengeteg kellős közepén, nincs se erkély, se saját kertrész. Ismerem a várost, és tudom, hogy hol vannak veteményesnek való kertek/területek, és ezek közül a legközelebbi is 3-4 km-re van tőlünk, az is közúthoz közel. Ergo, kellően őrizni sem tudnánk mindig.

Anya 8-16 közt dolgozik minden munkanapon, apa rugalmasabb munkaidővel van, ezzel szemben én reggel 6-kor elmegyek itthonról, és 4 előtt alig vagyok itthon, hetente 4x. És a szüleim sem a legfiatalabbak sajnos.

Normálisan, rendszeresen időnk sem lenne a rendes gondozásukra, nemhogy kedvünk ennyi munka/tanulás után, és akkor még ingázni is kéne a veteményes és az otthonunk közt.

És akkor még arról szó sem esett, hogy nincs meg hozzá a kellő szaktudás, és pénz sem. Az előbb említett területekből sokat kellene megvennünk, ha tényleg magunk akarunk minden zöldséget termeszteni..

Szóval gyakorlatban nem olyan könnyű ez.


Apa húga próbálkozott ilyennel egy időben, a családi házuk kertjében. Sok pénzt beleöltek, de valami mégsem stimmelt, mert nem termett túl jó minőségű zöldség, gyümölcs, és kevés is volt.


A legtöbb embernek a munka, ingázás öleli fel a napjának igen nagy részét, közben boldogtalanok is, és egy veteményeskertre előbb tekint plusz nyűgnek, plusz felelősségnek, mint hasznos dolognak.

2022. febr. 2. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/58 anonim ***** válasza:
94%

25-30 ezer havonta zöldség-gyümölcsre?? Én imádom ezeket, de soha életemben nem költöttem ennyit. Igazából ebben az esetben nem a veteményes hiánya miatt költekeznek, hanem a meggondolatlanság miatt. Meg az sem mindegy, hogy szezonálisan vásárolunk, vagy télen is akarjuk a paradicsomot.


Ezeknek a kérdéseknek különben mi értelme van, kedves kérdező? Mert elég nagyfokú szűklátókörűségre utal, nem mindenkinek van affinitása a kertészkedésre. Nem is mindenki főz otthon.

Mondom ezt úgy, hogy én 6 éve csinálok 1000 m2-t, és ökológiai szemlélettel, permakultúrában. Már 2. évben rájöttem, hogy olyat termeszteni óriási balgaság, amit fillérekért lehet venni a piacon szezonjában: krumpli (a lófing akar a krumplibogárral küszködni, próbáltam, legyőzött), paradicsom, paprikafélék, gyökérzöldségek.

Csak olyanra vagyok hajlandó energiát, időt áldozni, ami marha drága (vagy nincs is) még szezonjában is. Ezért tele a kert málnával (3200 ft-ért adtam kilóját tavaly), szederrel, áfonyával, fokhagymával, vöröshagymával (bár ebből keveset termesztenek, a tárolásra nem találtam még megoldást), 12 féle fűszernövényem van, csicsóka, 3-4 féle sütőtök, fehér mák, dió.


Különféle csoportokban cserélek, eladok, a paradicsomot, paprikát meg megveszem ládában a nagybani zöldségpiacon szezonjában. A krumpli is 2000 ft volt egy 30 kg-os zsák, tudod mikor fogok ennyi pénzért küszködni vele.

2022. febr. 2. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!