Mi a jó döntés ilyen helyzetben? (A kérdés összetett)
Adott egy személy, akinek van egy (vagy több) problémája, amit senki sem tud, még ő maga sem tudatosítja, csak azt érzékeli, hogy valami nincs rendben.
Éli az életét, és néha tesz olyan megjegyzéseket, csinál olyan dolgokat, amik úgy első ránézésre indokolatlannak tűnnek, vagy egyszerűen nem illeszkednek abba a viselkedési formába, amit tőle eddig tapasztalt a környezete.
Tegyük fel, hogy valaki ezeket kiszúrja, és rájön, hogy mi a delikvens legfőbb gondja, amit ő természetesen 100%-osan tagad, és tovább él úgy, mintha mi sem történt volna.
A legfőbb kérdés:
Ilyenkor az a jobb, ha az ember (persze, egy olyan személy, aki pontosan tudja, mit csinál), beavatkozik, és megpróbál segíteni rajta, hogy jobb élete legyen, de ezzel semmibe véve a személy szabad akaratát; vagy pont azt tiszteletben tartva, hagyja, hogy úgy éljen, ahogy ő szeretne – együtt azzal, hogy valószínűleg az egész életét hazugságban és boldogtalanul fogja leélni.
Bonyolítsuk még meg azzal, hogy megfigyelőnk érzelmileg erősen kötődik a delikvenshez, tehát szeretné, hogy neki is jó legyen.
Illetve van még ugye a „nyílt kártyás” választás, amikor nyíltan ismertetjük a problémát a személlyel, a megfigyeléseinkkel, logikus érvekkel együtt. (de ez már kilőve... nem jött be)
MIT CSINÁLJAK?
(Egyáltalán van jó döntés? Pl. az emberek általában azt mondják, cselekedj, ne nézz tétlenül; mások meg azt, hogy ne üsd bele az orrod mások magánéletébe – mindkettővel egyet is tudok érteni meg nem is)
" rájön, hogy mi a delikvens legfőbb gondja, amit ő természetesen 100%-osan tagad, és tovább él úgy, mintha mi sem történt volna."
Olyan nem tudsz segíteni, aki azt hiszi nem szorul segítségre, és nem akarja a segítséged.
Ha kötődsz hozzá és segíteni akarsz, a nyílt kártyás választás csak rontani fog a helyzeten, és ha olyanon segítesz aki nem kéri a segítséged, magadat fogod szivatni.
A legjobb döntés ebben a helyzetben, hogy őt rávezeted arra, hogy neki nagy problémája van, rávezeted dolgokra, hogy kíváncsibb legyen saját problémájával kapcsolatban, olyan kérdéseket teszel fel neki ami felhívja a figyelmét erre és gondolkodik rajta. Ez a legjobb megoldás/Jó döntés.
Ha viszont az illetőt lehetetlen rávezetni erre, és nem kéri a segítséged egyáltalán, hagyd, várd meg míg kéri a segítséged.
Ez annyira általános leírása a helyzetnek, hogy valójában nem lehet hozzáfűzni szinte semmit.
Nem írod, hogy az élethelyzete rossz-e az illetőnek, vagy a gondolkodásában vannak hibák, paranoiás, esetleg ön vagy/és közveszélyes, vagy csak simán önsorsrontó.
Ha cselekvőképes, beszámítható emberről van szó, akkor nyíltan el kell neki mondani, hogy te hogy látod, szerinted hová vezet az, ahogy él/gondolkozik, ebből egy párbeszéd alakul ki, ami mindkét felet további gondolkodásra ösztönzi, és abból valami jó kisülhet.
Ha notóriusan ellöki a segítő kezet, akkor nincs mit tenni, választhatod azt, hogy elmondod, mit gondolsz, és kilépsz ebből a helyzetből; hátralépsz egy lépést (de tudatosítod benne, hogy ha segítséget kér, akkor te ott vagy); esetleg asszisztálsz neki.
Ha szerelmes vagy belé, akkor szintén nehéz a döntés, mert mindenképpen megterhelő neked (mivel hazugságnak tartom, hogy a szerelem minden problémát legyőz és hasonló közhelyek, ezért ebben az esetben észszerűnek -- hahaha szerelem és észszerűség -- az tűnik, ha kilépsz).
Mindenkinek köszi a választ!
1.:
Ez a rávezeted a dolgokra, igazából ez az, amit én első alternatívának adtam meg. Nagyon csúnya szóval úgy mondanám, manipuláció, bár mégis sokkal jobban hangzik a „rávezetni a megoldásra” :D
2.:
Nem, nem Tourette-szindróma, ennyire szerencsére nem durva a helyzet.
3.:
Igen, valójában azért írtam ennyire általánosra, mert több konkrét esetről is van szó, és a legfőbb kérdés mindig ugyanaz. Beavatkozni vagy hagyni.
Ebből a kettő, ami a legjobban foglalkoztat:
1. Látens meleg srác, akibe igen, szerelmes vagyok, és ő is jobban vonzódik hozzám a haveri szintnél. Csak egy hatalmas adag konzervatív, vallásos neveltetés, anyai szigor és elvárások dolgoznak ellenem. Talán ki tudnám zökkenteni, de azzal akár búcsút is mondhatna a családjának meg az életnek, amit elképzelt; ha meg így marad, egy nővel éli majd le az életét frusztráltan és boldogtalanul.
2. Egy barátom egy olyan lánnyal van együtt, akivel nem szeretik egymást, de az ellenkezőjét állítják. Ez egy iszonyatosan hosszú sztori, szóval most legyen elég annyi, hogy 1 év után elmondhatom, hogy nem, ezek ketten nem szeretik egymást, ez csak egy szexhaverság, amire ráerőltetnek egy romantikus cukormázat úgy, hogy egyik sem akarja a másikat igazán. „Őket nem érti meg senki, mert olyan különleges a kapcsolatuk.” A baj csak az, hogy annyira komoly, hogy összeköltözésen gondolkodnak, meg a közös gyerekeik nevein...
Így a legnehezebb az, hogy az orrunk előtt követik el ezeket az orbitális nagy hibákat, és milyen barátok lennénk, ha nem akarnánk rajtuk segíteni?
De mindkét esetben elutasítják a mi álláspontunkat, meg sem hallgatják az érveinket, „jaj, mit tudtok ti erről?!”, stb. és hajtják tovább a saját mantráikat.
"De mindkét esetben elutasítják a mi álláspontunkat, meg sem hallgatják az érveinket, „jaj, mit tudtok ti erről?!”, stb. és hajtják tovább a saját mantráikat."
Akkor annyit tehetsz, hogy elmondod, te mit gondolsz (gondolom mások is ezt teszik), és ennyi. Az életükért ők a felelősek, te elmondtad, hogy szerinted (SZERINTED) zsákutcában járnak, nem értesz egyet velük. És pont. Rossz látni? Igen. De ha erőlteted, valószínűleg csak berágnak rád.
Az első esetben nem tudom, mi a teendő, de, mint írtam, az ő élete. Igazából azt nehéz megállni, hogy a szerelmes fél ne akarjon túl sokat/még annál is többet tenni a másik félért. Nem hiába mondják, hogy a szerelem öl, butít és nyomorba dönt.
A második esetben viszont szerintem egyértelműen az a helyes, ha elmondod, hogy mit gondolsz, megvitatjátok, aztán döntsenek a legjobb belátásuk szerint. Rengeteg (és még annál is több) hasonló kapcsolat van. Ha nem ölik egymást a kapcsolatban, és ha nekik ez így jó, akkor igazából nincs mit tenned. Mondjuk ilyen kapcsolatra gyereket nem vállalnék, mert azt a gyereket fel kell nevelni, és ha később rájönnek, hogy elrontották az életüket, sajnos már magukon kívül még egy ember életét feldúlják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!