Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Egyesek miért gondolják azt,...

Egyesek miért gondolják azt, hogy bunkóság a táskát az ülésre tenni minden szituációban a vonaton? Vagy miért bunkóság azt mondani, hogy bocsi, foglalt a hely? (Feltéve ha nem kamuból mondja valaki)

Figyelt kérdés

Egy kommentszekcióban szembesültem azzal, hogy meglepően sokan háborognak azon, ha valaki lerakja maga mellé a másik ülésre a táskát és úgy utazik. És a háborgókon belül elég széles réteg van, aki azt a gondolatmenetet képviseli, hogy akkor is bunkóság, ha amúgy rengeteg szabad hely van.


Mármint én eddig azt tapasztaltam, hogy vonaton csak akkor ül le mellém/vagy a négyes üléshez velem szembe/ bárki is szó nélkül, ha van helyjegyes a járat, vagy ha ilyen lepukkant csöves kilométerekről érződő piaszaggal. Én is mindig megkérdezem(ha helxjegyes, akkor meg csak szólok, hogy oda szól a helyjegyem), hogy szabad-e a hely, ha valaki máshoz ülök le, függetlenül, hogy odarakta-e a táskáját, vagy sem. Mármint tudomásom szerint ez így illik. És ha amúgy is illik megkérdezni, hogy odaülhetek-e, akkor nem mindegy, hogy ott van-e az a nyomorult táska?

Meg nem értem, hogy miért kéne feltétlenül az ölembe/lábamhoz/felettem lévő polcra rakni a táskám, amikor az a számomra legpraktikusabb/legkényelmesebb, ha mellettem van? Ha valaki le akar ülni, úgyis illemből hozzám fog szólni, ha mellettem van a cucc, ha nem, akkor miért nem mindegy, hogy odébb veszem a cuccom, és leül a másik, vagy csak simán bólogatok és úgy ül oda? A végeredmény ugyanaz.

Meg például egy csomószor van az, hogy sokan vannak a vonaton, de mellém akkor se próbál leülni senki, ha a táskám az ölemben van, tehát nyilvánvalóan csak formalitás lenne megkérdezni, hogy szabad-e a hely. Akkor miért nem mindegy, hogy üres az a szék, vagy rajta van a táskám, ha már nem ül mellettem senki, és senki nem jött oda azzal, hogy ő oda akar ülni Én se szoktam mások mellé leülni, hanem inkább állok, random emberekről miért kéne tudnom, hogy miért állnak...?


Meg nem értem miért felháborító azt mondani, hogy foglalt a hely. Velem volt olyan, hogy a 9 éveshúgommal meg anyuval vonatoztam, ültünk hárman a négyes ülésben. Húgomnak pisilnie kellett, egyedül nem mert elmenni, szóval anyu elkísérte, én ottmaradtam egyedül, anyám vitte magával a táskáját, húgomnak meg nem is volt táskája. Odajött hozzám két középkorú nő, hogy szabad-e a hely. Mondtam, hogy bocsánat, de foglalt. Erre nekemáltak, hogy dehát olyan nincs, nem ül ott senki, nem foglalt az, mekkora bunkó vagyok. Nem értem ilyenkor miért nem lehet továbblépni, miért kellett volna megmagyarázni, hogy velem van anyám meg tesóm, csak a mosdóban vannak és őket várom, mert ugye, ha csak annyit mondok, hogy anyámékat várom, az annyit sugall, hogy még nem szálltak fel, ami szintén nem elfogadható a "nincs olyan, hogy foglalt" hozzáállású delikvenseknek, tehát akkor meg megint hozzá kéne tenni, hogy amúgy a vonaton vannak, csak a budin. A "bocs, foglalt" jellegű válaszoknál minden sokkal hosszabb, nekik megy az idő, addig megkérdezhetnék másokat és találhatnának helyet.


Az mondjuk szerintem is bunkóság, ha valaki előadja, hogy foglalt, miközben nem, meg nem veszi el a táskáját nyomós ok nélkül, ha valaki megkérdezi, hogy szabad-e a hely. De azoktól meg egyenesen hányni tudnék, aki nem tud normálisan hozzászólni a másik emberhez, hanem önsajnáltatóan posztol tiktokra egy videót, hogy ülnek az emberek a vonaton, és mellettük a táska, meg azoktól is rosszul vagyok, aki odahányja, hogy hát ő ezekhez az ülő emberekhez odamegy, felveszi a táskájukat és hozzájuk vágja szó nélkül és úgy ül oda, és úgy tesz, mintha ez rendben lenne. Holott szinte biztos, hogy semmi probléma lenne, ha odamenne a másikhoz és kulturáltan megkérdezné, hogy szabad-e. A 90% ilyenkor elveszi onnan a táskát (tapasztalataim alapján).


jan. 23. 22:41
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
27%
Ha ezt nem érted, akkor sajnálom.
jan. 23. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

#1 Mit kéne értenem?

Szimplán fszság a felrakott táskán pörögni, ha ígyis-úgyis illik megkérdezni, hogy szabad-e a hely, és a normálisabbja (ami a többség) úgyis leveszi a táskát, csak hozzájuk kell szólni, lehetőleg normálisan.

Ha meg helyjegyed van a táska helyére, akkor meg csak közlöd normális hangnemben. Ha a másik embernek a folyosó felé van a helyjegye, és ott is ül, akkor is hozzá kell szólni, hogy álljon fel, akkor miért olyan nagy dolog egy táska miatt szólni?

Én nem dőlök a kardomba, ha 3 másodperccel később teszem le a sggem, akár helyjegyes eset van, akár nem...

jan. 23. 22:51
 3/12 anonim ***** válasza:
89%
Foglalt. Anyám és testvérem wc-n van, minnyá jönnek vissza azt kész.
jan. 24. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
97%
Tömött vonaton, buszon prosztó dolog ülésre rakni a táskád.
jan. 24. 03:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
67%

Szerintem az a bunkóság, amikor tömve van a busz, alig férnek fel az emberek, de azt látom, hogy több ember mellett is csak táska van és nem engedik leülni a másikat. Ha van hely, akkor nyilván meg lehet kérdezni a másikat, hogy szabad-e az a hely.


A másik, ami nekem nem tetszik, bunkóságnak tartok, amikor tömve van a busz, de vannak szabad helyek és nem ülnének le, és a másik oda sem tud menni tőlük, és mindenki inkább nyomorog.

jan. 24. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Hát nem tudom, de én meg beld is fingok az ülésbe. És tudom, hogy előttem is mér több ezer fingot kapott. Nem érdekel egy táska az ülésen
jan. 24. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
30%

Nyilván mindenki látott már sok mindent...

Múltkor vonaton utaztam, kb félig telt meg, persze mindenkinek a hátizsákja a mellette lévő ülésen.

A vonat elején/végén lévő 1-1 oldalon 4 üléses helyet kettő ember foglalta le: az egyik 4 üléses részen a laptopjaik, kisebb szir-szarok, a másik 4 üléses részen ült a 2 ember+a hátizsákjaik. Ez a 2 ember 8 ülőhelyet foglalt el.

Aztán ugye vannak akik felb@sszák a lábaikat a szemben lévő ülésre...


Kérdező, aki a melletted lévő ülésre ülne le, az nem "hozzád" akar leülni és emiatt mindenképp megszólítani téged, hogy "szabad-e a hely".

Ha kérdés nélkül huppan le melléd, az is teljesen normális.


Elég szomorúnak tartom, hogy nem egyértelmű, hogy a viteldíjért 1 hely jár. És még így is örülhetsz, mert mit szóljon az az utas, akinek nem jut hely?

jan. 24. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
74%

#7 Én meg a kérdezővel értek egyet.

Helyi járaton, meg helyjegyes járaton kívül szerintem is illik megkérdezni, hogy szabad-e. Az más kérdés, hogy erre amúgy illik azt mondani, hogy igen, szóval ez csak egy udvariassági apróság.

Én is megkérdezem a másik embert, nem vágódom le mellé szó nélkül. Hihetetlen, hogy ma annyira el vannak idegenedve egymástól az emberek, hogy nehezükre essen egy három másodperces emberi interakció egy idegennel, hogy inkább háborognak, csak ne kelljen egy három másodperces smalltalkot le tolni. Nem mintha az megerőltető lenne.

Egyszerűen nem látom a racionális okot arra, hogy miért TILOS magam mellé odatenni a táskát. Én is abból indulok ki, hogy illik megkérdezni, hogy szabad-e, ha ott van a táska, ha nem, és kb minden esetben bunkóság azt mondani, hogy nem.

Miért baj, ha ott a táska, ha úgyis elveszem, amint odajön valaki? Miért kéne az ölemben szorongatnom, ha senki nem ül le mellém? Mert ugye a földre nem akarom letenni, mert retkes lesz, a polcra meg nem fér fel a reteknagy utazótáskámtól(koliba ingázás👀), ráadásul ha kell belőle valami, nem olyan könnyen elérhető. Mert tényleg tök gyakori, hogy viszonylag sokan állnak, és az ölembe van a táska, akkor se ül mellém senki. Szó nélkül se. Nekem meg ha az ölemben van a teli pakolt hátizsákom, akkor semmit nem tudtam csinálni út közben mobilozáson kívül. Az meg úgy nekem felesleges időpazarlás volt, hogy szorongattam a táskám az ölembe, hogy aztán ne is üljön mellém senki.

jan. 24. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Szellős vonaton, buszon, akármin simán felrakom én is magam mellé a csomagot, szatyrot, ha úgy kényelmesebb, ha viszont az utazás során változik a helyzet, kezdünk jócskán többen lenni, akkor leveszem. A felrakott táskának olyan üzenete van, hogy az a hely stoppolva van, nem akarja a másik átengedni, és sokan meg se fogják kérdezni, állnak tovább, miközben mondjuk majd lerohad a lábuk. Aki meg megkérdezi, abban is van egy olyan, hogy vajon sikeres lesz-e, adódik-e valami konfliktus stb. Szóval, fordítva gondolkodsz, szerintem igenis ne annak kelljen már kuncsorogni, akinek 1 ülőhelye sincs, miközben más meg kettőt is befoglal.

A konkrét példát illetően meg, én valószínűleg azt mondtam volna, hogy mindjárt jön vissza az anyukám meg a húgom. Rövid, de konkrétabb, mint egy „bocs, foglalt”, és kevésbé fogják azt gondolni, hogy kamuzol.

jan. 24. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Én inkább az ölembe fogom a táskám (emellett persze átkozom azt, aki nem tervezett használható csomagtartót a vonatra…) de én pl szeretem ha más maga mellé rakja a táskát négyesben, mert akkor oda ülök és nagyobb eséllyel nem fog szembe beülni senki, és lesz lábterem. :D


Ha meg zsúfolt a vonat, akkor simán csak szólok valakinek hogy vegye el a cuccait, és leülök. Én se értem miért akkora gond ez sokaknak.

jan. 24. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!