Komoly stresszhelyzetben miért szivatja az embert még a saját teste is?
A mai világban az ilyen érzelmi stressz helyzetekben tested efféle jelzései nem segítenek. Régen valóban amikor meg kellett küzdened valamilyen vadálattal segítettek felkeszítettek a küzdelemre vagy a futásra.
Megértem hogy szörnnyen élted meg ezt, de igazán nem kell szégyenkezned miatta egy hős voltál aki mindent megtett a férjéért. Jobbulást neki remélem hamar rendbe jön és akkor majd kipihenitek ezt mindketten
Szerintem kétféle ember van ,van aki úgy reagál mint te (én is hasonló vagyok ilyen téren meg sokan mások) meg vannak olyanok akiknek a stressz extra löketet ad.
Nézd meg az úszókat vagy futókat az olimpiàn .
A legjobb eredményeket a versenyzők a versenyen produkâljàk.
Hasonlót akartam írni, mint a 2, csak olyan megközelítésből, hogy nem biztos, hogy ez normális stresszreakció.
Hallani néha olyat, hogy valaki teljesen kijózanodik pl ha ittas volt valamilyen stresszhelyzetben, de a sportolós példa is jó.
Másrészt nehéz mindig megmondani, hogy mi értelme egy bizonyos testi reakciónak. Pl miért fáj a vajúdás - erre azt mondta egyszer nekem valaki, ha nem így lenne, a nők a villamoson szülnének, mert nem vennék észre hogy épp szülnek.
Az elalvás is eléggé félresikerült az evolúciónak, a felébredéseket még értem, hogy veszélyt érez és felébreszt akkor is ha csak kis esély van rá, de hogy elaludni miért nem lehet úgy hogy akkor mostantól alszok szevasz.
Legalább a gyerekek mikor már fáradtak, miért nem lehet az hogy elhatározza hogy alszik, és akkor alszik, miért kell fáradtan nyűglődniük mikor nekik is sokkal jobb lenne ezt kihagyni és elaludni. Bár lehet pont miattuk van mert így ők sosem határoznák el hogy alszanak, nem lehetne megmagyarázni nekik hogy ez az ő érdekük.
Azért, mert a szervezet túlterhelődik és a szabályozási rendszerek is megborulnak egy ilyen erős stressz következtében (hormonális és idegrendszeri reakciók). Ezek egyensúlyhiányt teremtenek, ami azonnali helyzetmegoldás helyett további problémákat generál.
Például a te esetedben a hasmenés: a szervezeted veszélyt érzett -> a veszélyre kell koncentrálni -> energiát takarékra kell tenni -> ami nem annyira fontos -> emésztőrendszer szabályozása nem az! Te ettöl jobban stresszelsz -> még több stressz a szervezetnek -> továbbra is jelen van a stressz -> továbbra is megy a hasad és így tovább.
Ez nyilván nem jó, de nem igazán lehet befolyásolni.
Alapvetően két reakciómód van: harc, vagy menekülés. Az, hogy neked melyiket "dobja a gép", egy több tényezős dolog:
- Biológiai tényezők: Genetikai hajlam, idegrendszeri érzékenység, hormonális válasz.
- Pszichológiai tényezők: Megküzdési képességek,önbizalom, korábbi tapasztalatok.
- Szociális tényezők: Környezeti támogatás, kulturális normák.
Tehát ne okold magadat,
ez egy helyzetnek megfelelő reakció volt. A legfontosabb, hogy most a férjed jobban legyen és te is próbálj pihenni amennyire csak lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!