Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mitől alakulhatott ki a...

Mitől alakulhatott ki a megfeleltetési kényszer, mint passzívagresszív manipulációs eszköz?

Figyelt kérdés

Úgy vettem észre, hogy az emberiség "úgy működik", hogy megfeleléssel próbálják egymást manipulálni.

Régi, sokak által helyeselt közmondás például: "Magyar ember evés közben nem beszél."

Eddig ez rendben is lenne, mint kijelentő mondat. Csakhogy ez nem kijelentő mondat, hanem egy passzívagresszív megnyilvánulás, egy megfeleléssel történő manipuláció. A gyerek az asztalnál elkezd dumálni, erre a szülő nem azt mondja, hogy evés közben ne beszéljen, hanem azt, hogy "magyar ember evés közben nem beszél". Ezzel mintegy folyamatot elindítva a gyerekben, aki tudja magáról, hogy magyar, de ettől megfosztva érzi magát, tehát felélesztik benne a megfelelési kényszert - passzívagresszióval - és akkor azért marad csöndbe, hogy "hoppá különben nem tartanak magyarnak?". Ez hülye példa, de remélem, hogy érzékeltetni tudtam azt, amire gondolok.

De sok ilyen van: "Aki az én barátom, az rágyújt" - mondják a suliban, akik ezzel akarják cigizésre bírni az osztálytársukat. (Vagy ugyanez megfordítva: "Nem vagy a barátom/nem tartozol közénk ha nem cigizel")

Vagy szintén passzívagresszív és megfelelést, feladatot generál akár a felnőtti létből vagy a férfiúi mivoltból sok közhely, hogy "Csak a bųzi visel rózsaszín inget" mintegy félelmet és megfelelést zsarolva ki, hogy az illető ne merje felvenni, mert akkor ő nem férfi, nem férfias, stb stb. Még a neves pszichiáter, Csernus Imre szájából nagyon sok ilyen passzívagresszív alapú megfeleltetés hangzott el, ami a félelmek húrjait pengeti és az emberekben megfelelést akar generálni.

De vajon miért ilyen módon akarnak az ember a másikra hatni?



máj. 24. 14:33
 1/7 anonim ***** válasza:
92%
Anya-gyerek kapcsolatban alakul ki.
máj. 24. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Jaja. Ott elég sűrűn, de nem csak ott.
máj. 24. 14:39
 3/7 anonim ***** válasza:
92%
A szülők alakítják ki azzal,h feltételhez kötik a szeretetüket.
máj. 24. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
88%
Mert a szívünk megmélyén mindannyian szeretetre vágyunk és ezt úgy akarjuk elérni, hogy megfelelünk másoknak. Mert akkor érezzük azt, hogy elfogadnak minket és szerethetőek vagyunk. Egyébként rám ez hatványozottan igaz. Sajnos...
máj. 24. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A társadalmi beilleszkedés vágya egy alapvető egzisztenciális igény, és hozzá elengedhetetlen készség, hogy az egyén megértse a közösség elvárásait. A gyerekeknél éppen ezért alap, hogy figyelik az összes felnőttet a környezetükben és szívják magukba.


Ezek a mondatok alapvetően a gyereknek támpontot jelentenek: kőegyszerű útjelző táblák, amik megmondják, hogyan viselkedjen. Nyilván vissza lehet vele élni, és a hátulütői is ismertek, de megbélyegezni sem kell.


Szerintem az, hogy passzív-agresszív, vagy támogató viselkedési forma, azt a kontextus, a cél és a kivitelezés határozza meg. Hoznék példákat.


Egy gyereknek azt mondani, hogy "magyar ember evés közben nem beszél" szerintem teljesen oké. Egy megjegyezhető, dallamos mondat, amiből a gyerek tanul.


Azt mondani, hogy a "jó kislányok nem ilyen rendetlenek" már sokkal rosszabb, mert személyeskedő minősítést, megszégyenítést és bűntudatot is behoz a képbe. Na ettől én már undorodom, pedig a kontextus és a cél a helyén van, de valóban manipuláció.


Az "Aki az én barátom, az rágyújt" az pedig egy állatorvosi ló arra, hogyan kell kiforgatni. Itt a cél, a kontextus és az eszköz is mind fos. Ez valóban rohadtul passzív-agreeszív viselkedés.

máj. 24. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ide is nyugodtan hozhatjuk a Maslow piramis egyes elmeit (Társas szükségletek, Elismerés szükséglete, Kognitív szükségletek). Az emberek szeretnének teljesen, a lehető legjobban beilleszkedni, szeretve és elfogadva lenni, aminek érdekében igyekeznek mindent megtenni. Akik nagyon görcsösen szeretnék ezeket elérni, bennük kialakul a megfelelési kényszer. Ezt pedig a kérdésben is kifejtett passzív-agresszív módszerekkel tudják fenntartani. Így kicsit, mintha, feltételekhez kötnének dolgokat, (akkor fogadunk el/fogadunk be magunk közé, ha így meg úgy viselkedsz) el lehet érni, hogy az illető úgy viselkedjen, ahogy a másik azt akarja.
máj. 26. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Igen a Maslow piramis megemlítése is jogos.
máj. 27. 07:36

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!