Miért vagyunk bully társadalom?
Pedig ők is felelősek ezért, ha valakiből emiatt lett bántalmazó vagy bűnöző.
A 2-eshez még annyit hozzáfűznék, hogy pont az ilyen hozzáállás miatt alakult ki az áldozathibáztatás azon fajtája, hogy "nem az a hibás aki csinálja, hanem aki hagyja/elhiszi", és sajnos elég legitim is lett ez az eszme. A magukat pozitívnak mondó "emberek", de még a (de)motivációs trénerek is gyakran ontják magukból, hogy "Akit tudnak bántani, az megérdemli a sorsát." "Az a hibás, aki hagyja." stb....
#11: ez így van sajnos. Csaképp a nagyokosok pont azt felejtik ki a képletből, hogy mégis hogyan lehetne elvárni valakitől, hogy tegyen ellene, ha sem az eszköze, sem a tudása, sem a státusa nincs meg ahhoz, hogy ezt megtehesse.
Odamennek a 30 kilós, alacsony növésű, vékonyka, introvertált sráchoz a suliban "a nagyok", és cseszegetik. És itt tökmindegy, hogy úgy, hogy a fejét a klotyóba nyomják, vagy verbálisan kezdik ki. Bullying mindkettő.
Mégis hogyan lehet a srácnak azt mondani, hogy ő a hibás ebben??? Mit kellene tennie? Hogy várható el tőle bármi? Ráadásul senki nem áll ki érte, s rosszabbik esetben még a szülő sem segít, csak ront a helyzeten.
Felelős itt a bully, felelős a bully szülője, felelős a kedves pedagógus, valamint a pedagógust képző intézmény (hogy nem készíti fel a pedát arra, hogyan kezelje a helyzetet), de még az igazgató is, aki inkább eltussolja az ügyet, nehogy valami csúnyaság meg rossz statisztika kerekedjen az ügyből.
Aki biztosan nem felelős, az a kissrác.
A kissárc semmiképp, de itt már lassan ott tart a dolog sokakban, hogy "azzal hibás, hogy a tehetetlenségével bullyra ösztönzi a bulliereket", ahogy a munka világában is a "szolgalelkű mindent megcsináló munkavállaló mobbingra ösztönzi a főnököt és a kollégáit".
A felelősség kérdésben is egyet értek. Egy két olyan helyzet van ugyan, amikor a tanár nem mer beleavatkozni, mert fél a bullierek családjától, de általában szrnak rá valóban.
Volt itt gyakorin egy válaszoló, aki minden ilyen kérdést azzal magyarázott (toll irónikusan persze), hogy ez azért van, mert bátor szkíta kipcsak harcos nép leszármazottai vagyunk. Hát nagyon bátrak, hogy nem azokat bántjuk akik ártottak nekünk, hanem akik hagyják, nem tudnak ellenünk tenni, és nincs felelősségre vonás.
Azért ez nem úgy van, hogy mindig mindenről a politika tehet.
Primitív emberi hozzáállás: Ráfogunk mindent a politikára (aki meg cáfolva azt le fideszesezzük), ezzel azt üzenve átvitt értelemben, hogy "nincs mit tenni, törődj bele."
Nyilván a politika is valamilyen formában megjelenik itt, mert - igazából bármelyik pártot nézzük - háborúznak egymással. Implicit módon legitim eszközzé teszik a másik ócsárolását. Teszem hozzá, Viktor egész politikája arra épít, hogy állandóan harcol. Nem tudom észrevettétek-e, de mindig valaki ellen küzd. Hol a Gyurcsi ellen, hol a Soros a ludas, hol Brüsszel, de lényeg, hogy legyen ellenségkép, aki ellen ki lehet állni.
De nem is ez itt a lényeg, mert ha csak ezen múlna, a bullying máshol nem létezne, csak nálunk. Márpedig komoly szinten megvan más országokban is.
A közösségi média, és annak algoritmusai is borzasztó nagy szerepet játszanak ebben. Ugyanis neki a kattintás, és csakis a kattintás a célja. Hogy tudja ezt tökélyre fejleszteni? Úgy, hogy az online tevékenységedet monitorozza, profilt alkot rólad, és ez alapján fogja feldobálni neked, célzottan, a tartalmakat.
Addig ez ártalmatlan, ameddig arról van szó, hogy rákeresel a téli gumira a guglin, majd a fészbukon orrba-szájba jönnek a téli gumi hirdetések.
De amikor már olyan szinten vagyunk, hogy direkt a Te politikai/vallási/ideológiai világnézeteddel vagy merőben megegyező, vagy merőben ellentétes tartalmat dob fel, akkor baj van. Miért jó ez? Mert érzelmet vált ki belőled, és rögtön kattintasz, hogy meggyőzd az ellentétesen gondolkodó kommentelőt.
Ergo polarizálja a társadalmat.
Sokkal hamarabb fogsz ilyen posztoknál valamilyen online magatartást tanúsítani, mintha a lepkék tavaszi életciklusáról jönne a random poszt (elnézést a lepkészektől).
A fészbuk meg röhög a markába, mert kattintottál, és ez volt a célja. Az eredménye viszont egy gyűlölettől fűtött, állandóan feszült, és akarva akaratlanul bullyinghoz (meg csomó egyéb máshoz) vezető társadalom.
Korábban nem volt ilyen, mert az ember a saját értékeinek és kultúrális normáinak megfelelő ismerősökkel vette körbe magát, az ellenpólus nem látszódott, ergo nem volt feszko.
Közre játszik, de nem mindenről a politika tehet.
Na meg a coachok és a "motivációs trénerek" is tudnak gyűlöletkeltőek lenni és indirekt bullyingra ösztönözni, valljuk be.
De nálunk csúcsra van járatva. Nagyon bátran egymást bulloljuk.
Kb. olyan, mintha támadná a várat az ellenség, mi meg egymást nyírjuk a várfalon belül, és aki megmarad, az becsicskul a kintről várat bevevő ellenségnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!