A nyugat-kínai emberek, hogy viselik az időeltolódást?
A kínai egy csicska nép. Mindent elviselnek. Pl azt, hogy ugye a nyugati országrészen soha nem éltek kínaiak, amíg el nem kezdődött a tömeges betelepítés. Ez folyamatos, Kína meg akarja erősíteni a közép-ázsiai pozícióit is, és rengeteg embert terel a keleti országrészbe.
A helyi ujgor és egyéb lakosság pedig szisztematikus elnyomásban él a kínai uralom alatt. A legkisebb bajuk az, hogy a párt hova állította be az időzónájukat...
(Az más kérdés, hogy kína nélkül valószínűleg még itt setartanának, ahol most, akis porbafingók)
Inkább egyes válaszolóknak egy kis infó a kérdés hátteréről.
Kína nyilván ugyen egy nagy ország, aminek a területe alig tér el az Egyesült Államok területétől, és míg az Egyesült Államokban van 4 időzóna, addig Kínában csak 1. Itt az időzóna térkép.
A kommunizmus előtt még Kínának is volt 5 időzónája, de csináltak belőle egyet, ami igazából a keleti partnak kedvez, mivel az ország keleti részén lévő fővároshoz, Pekinghez igazodik. Amikor Pekingben a karórán déli 12 óra van, akkor körülbelül valóban delel is a Nap Pekingben. (Érdemes megnézni az időzóna térképen Pekinget - en. Beijing) A fővárosnak, Pekingnek tényleg jó az az egy darab UTC+8 időzóna. Kínában persze ténylegesen kellene lenni 5-nek. Kína két legnyugatibb és legkeletibb csücske között a Nap delelésében 4 óra különbség van, míg általában a nyugati és keleti régiói között 2 óra.
Hszincsiang (Xinjiang) Kína legnyugatibb tartománya, ahol ezt a 2 órát a hivatalostól eltérően mégis mérik és használnak egy hivatalos időt és egy sajátot, "Xinjiang Time" és "Peking Time" neveken. :)
Egy találkozáskor akár azt is megbeszélik, hogy Peking vagy Xinjiang időkor? A helyieknek ez azt jelenti, hogy amikor nyáron 06:00 kor kel a Nap csillagászatilag, akkor Xinjiangban a pekingi óra szerint 10:00 van. Tehát Xinjiangban aki reggel 6-kor kelne amúgy, az kel 10 órakor és két óra múlva dél van, de ő akkor még csak befejezi a reggelijét. Nem vicc. :) A nyári legkésőbbi naplemente pedig nagyjából este 9-kor van egyébként, az Xinjiangban éjféli naplementét ad ki a karórájukon. Olyan mintha nálunk a nyári reggel hatkori kelésnél a karóránkon 10 óra lenne és a nyári késő naplementekor a karóránkon éfjélt mutatna az óra. :) Ezért használnak két időt mégis, mert a pekingi szerint teljesen borulna a bioritmusuk, az tarthatatlan lenne. A gyakorlatban nem a pekingi időt használják, hanem a 2 órával eltérő helyi időt, hivatalos dolgokhoz meg a pekingit.
És hát kérdező a kérdésre... :) nem repesnek tőle... :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!