Hogy hívják azt a vitastílust, amikor valaki szándékosan nem úgy értelmezi a mondataimat, hogy annak legyen értelme?
Valóban félreérthetően fogalmazok sokszor, de csak azért, mert feltételezek minimális intelligenciát a másiktól. Ezeket a félreérthető mondatokat nagyon könnyen félreérthetetlenné tehetné bárki magában, ha építően állna a vitához. De a másiknak általában sokkal fontosabb, hogy nekem ellentmondjon, és éppen ezért a mondataimat pontosan a legszigorúbb nyelvtani szabályok alapján fogja értelmezni.
Például be akarom bizonyítani, hogy egy adott pillanatban a Holdról nézve a Föld és a Nap szögtávolsága nagyobb vagy egyenlő, mint a Napról nézve a Hold és a Föld szögtávolsága. Bizonyításképp azt mondom, hogy a háromszögben a szögek aránya megegyezik a szemközti oldalak arányával.
Erre ő elmondja, hogy a középiskolás matekot se értem; csak a szögek szinuszának aránya egyezik meg a szemközti oldalak arányával, tehát az eredeti állításban sincs igazam, amit bizonyítani akarok.
Miközben teljesen nyilvánvaló, hogy a bizonyításom jó, és minimális intelligenciával is rá lehetne erre jönni.
Vannak emberek, akik élvezik a konfliktushelyzeteket. Olyan ez, mintha egy disznóval hemperegnél a sárban és ráébredsz, hogy a disznó ezt élvezi.
Erre a vitastílusra rengeteg kifejezés létezik:
"seggfej hozzáállás"
"neurotikus bajkeverés"
"kulturális vandalizmus"
"teológiai érvelés"
"g@cizés"
"baxakodás"
stb.
Szép gyűjteményt hordhatunk össze ezekből ebben a topikban!
#3
Náluk látom előszeretettel ezt, a normálisabb emberek egyszer sem folyamodnak ilyenhez, nemhogy minden második válaszukban.
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..
Mint pl. itt a 39-es válaszoló, aki arra jutott, hogy "nagyon nem vagyok képben", miközben csak ő nem volt képes minimális intelligenciával helyesen értelmezni a következő mondatomat:
"Karbonsemleges lesz az erdő, miután megnőttek a fák, vagyis akkor se fogja visszaereszteni a levegőbe az elnyelt szenet."
Helyesen:
"Karbonsemleges lesz az erdő, miután megnőttek a fák, vagyis akkor se lesz a kibocsátása több, mint az elnyelése."
És ebbe a félreérthető fogalmazásba ő képes belevizionálni, hogy mindenben igaza van, meg hogy szart se értek a témához. És a többi válaszoló se jobb, akik adják alá a lovat.
Mondjuk a konkrét példádban, amit leírtál, ez se nem nyelvtani hiba, se nem félreérthető fogalmazásy szimplán hibás fogalmazás.
Ha azt állítod, nem szereted az almát, utána nem sok értelme van a másikon számon kérni, hogy nem jött rá hogy te igazából a körtére gondoltál.
Lényegében ez még csak vitastílusnak sem nevezhető, hisz vitáról eleve szó sincs ha csak az általad hibásan megfogalmazott állítások kijavítgatásával megy az idő.
#7
Már ne is haragudj, de pont rá kellene jönnie, hogy a körtére gondoltam, ha a körte alma helyére való behelyettesítésével egy teljesen logikus és konzisztens gondolatmenetet kapunk.
#6
Az itteni példád is a te hibád, hisz amit leírtál, az úgy, ahogy leírtad, nem igaz. Az nem a vitapartnereid hibája, hogy nem jönnek rá, hogy te nem úgy értetted, ahogyan leírtad. Ők azt látják, amit ténylegesen begépelsz, és az említett szituációban az általad begépelt állítás hamis volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!