Miért van az, hogy az emberek mindig rögtön észreveszik mások akár nagyon kicsi hibáit, míg a pozitív dolgaikat teljesen elhanyagolják?
Albert Einsteinnek volt erre egy egyszerű kísérlete: egy teremben el kezdte mondani az 1-es szorzótáblát, minden műveletet jól mondott benne, kivéve egyetlen egyet (talán az utolsó előttit, vagy az utolsót, már nem emlékszem), amit direkt rontott el. Nem is kellett sokat várnia, a teremben lévő társaság rögtön egyszerre zúdult a tudósra. Volt aki csupán konstatálta, hogy hibát vétett, volt aki javította, volt aki csak zúgolódott, és sokan kinevették a hibájáért. Erre Einstein megszólalt, és elmondta, hogy a hibáját direkt vétette. Egy "teszt" volt. 9 műveletet jól mondott, és csak egyetlen egyet hibázott, mégis mindenki azon az egyetlen nyomorult hibán volt fennakadva, mindenki ezen gúnyolódott, míg a kilencszer annyi jó megoldásával senki nem törődött.
Ez szerintem abszolút jól mutatja az élet szinte bármely más területét is. Ha néha egy kicsit leenged az ember, ha elkövetett egy hibát a múltban, azon mindenki sokáig pörög, mindenki azt emlegeti, sőt azt gúnyolják, azt pletykálják az ember, míg a számtalan jó tettét, pozitív tulajdonságát, akár sokkal több, sokkal nagyobb eredményét (legyen akármilyen téren) mindenki magától értetődőnek veszi. Nyilván nem lehet a kísérlet lebonyolítása, valamint a valóélet között tökéletes párhuzamot állítani, azonban rendkívül jól bemutatja a társadalmunk és a közösségeink működését. Ha valamit nem tudsz, rosszul csinálsz, legyen az akármilyen kisebb dolog, sokkal tovább kattognak rajta, mint az akár sokkal nagyobb tudásodon, a sokkal nagyobb jó cselekedeteden, a sokkal nagyobb ismereteden, a sokkal jobb tulajdonságaidon stb.
Ezenkívül még nem beszéltünk a "más szemében a szálkát meglátja, de a sajátjában a gerendát feledi" effektusról. Amikor a többi sokkal nagyobb hibákkal, hatalmas bűnökkel, hatalmas "butasággal" (elnézést a trágárabb kifejezésért) járkál, akkor is megpróbálja kioktatni azt, akinek egyetlen egy kisebb hibája volt (legyen az bármilyen téren).
Miért van ez így? Miért működik így a világunk?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!