Manapság rengeteg coach, motivációs guru, pszichológiai könyv/videó van. Akkor miért nem változott meg a világ pozitív irányba?
Bármennyire is hatékonyak tudnak ezek lenni, ezek még mindig csak luxuscikkek az első világban. Így nem sok embernél látható a hatás, társadalmi szinten meg elenyésző.
Ráadásul a hatékonyságot csökkenti az előző generáció nevelési elvei, a különböző külső hatások.
Pacsi, ezt még 1800-ban én is megkérdeztem már. A lényeg:
a zemberek nem akarnak változni, de azért jó, hogy kb. 90 percig ő van középponttban;
a coach-ok nagy része troll manusok, akiknek a manika az Istenük;
az általad megjelöltek nem a Blaha Lujza tér embereivel foglalkoznak, hanem pl.: a budai villanegyed "szegényeivel", akiknek sokszor olyan kardinális gondjaik vannak, hogy:
"Most a kék, vagy a zöld ruhát vegyem fel. Vagy esetleg mindkettőt?".
Sok az önjelőlt. Sok a kamu. Sok ami mögött más a szándék.
Ha hiteles is, sok, aki el se jut ilyenhez.
Plusz szerintem ehhez az az életrend is hozzájárul amit most élünk. Konkrétan megakadályozza, hogy befele fordulj, kicsit is magadba nézz.
Hát így tényleg nem fog menni még annak se aki akar, mert az önfenntartas mellett fog dönteni az ember, mert az a priorotás. Ez meg annyi időt elvesz, hogy nincs idő mellette megállni, ami szükséges része lenne az egésznek. Hiána szeretnének sokan.
- Az önismeret kemény munka, amihez a többségnek abszolút semmi kedve, és nincs az a coach vagy guru, aki ezt más helyett el tudná végezni.
- A legtöbb ilyen "guru" nem hiteles, csak azt mondja az embereknek, amit hallani akarnak, miközben kihúzza a pénzt a zsebükből. Valódi változás nincsen kemény munka nélkül, és ezzel visszautalnék az első pontra.
- Az emberiség döntő zöme a napi túlélésért küzd, és nem marad kapacitása a Maslow piramis felsőbb fokain álló értékekért (önmegvalósítás és hasonlók) dolgozni.
Ugyan azért, amiért az Interneten a cicás videók, pornó és trash tartalom van döntő többségben, miközben ugyanolyan könnyen elérhető rajta a világ szinte minden eddig valaha megszerzett tudása is.
A többséget nem érdekli annyira a tudás, mint a szórakozás és az emberek zömében nem a valódi megoldásokat keresik a problémáikra, hanem csak a lelküket akarják megnyugtatni mindenféle pótcselekvésekkel. Ilyen pótcselekvés az is, hogy nincs idejük, energiájuk, pénzük önismerettel foglalkozni, pszichológushoz járni, edzeni, táplálkozással foglalkozni, pénzügyi tudatosságot tanulni, vagy bármi másra, amivel épp problémájuk van.
Akik egy kicsit is érdeklődnek és figyelmet, energiát fordítanak rá, azok akár nyelvek egész sorát és komplett szakmákat képesek kitanulni a neten keresztül akár ingyen is, vagy elképesztően olcsón. A legtöbben mégsem élnek vele, hanem Facebookon kommentelnek, meg cicás videókat néznek naphosszat.
Nem állítom, hogy mindenki téved, aki azt állítja, hogy nincs pénze/ideje, de nagyon sokan vannak, akik csak nyugtatják ezzel magukat, mert ha alaposan megnéznék a valós idő felhasználásukat, hogy ténylegesen mivel mennyi időt/pénzt költenek, akkor lenne honnan lefaragni hasznosabb dolgokra.
Az emberek zömében egyszerűen ösztön lények, akiknek a figyelmét, érdeklődését irtó könnyen eltereli bármi, ami szembejön velük. Egy felugró reklám, egy vicces üzenet, egy illatos kaja, egy impulzus vásárlás. A marketingesek pedig évtizedek óta egyre nagyobb anyagi háttérrel és tudással ugranak ezekre az ösztönökre, hogy minél hatékonyabban tudják mozgatni általuk az embereket.
A Maslow piramis pontosan arról szól, hogyan épülnek az alapvetőbb és egyre magasabb szintű igények egymásra. De a Maslow ábra piramis alakja nem csak azt rajzolja le, hogy hierarchiában hogyan alakulnak ezek, hanem az arányokat is elég jól belövi, hogy a szélesebb tömegek csak a piramis alján levő dolgokkal törődnek, mert zömében el sem jutnak oda, hogy magasabb szinteken levő dolgokkal foglalkozzanak.
Ez pedig csak részben múlik a lehetőségeken. Jelentős részben szocializáción is múlik. Egy olyan családban, ahol nincsenek könyvek, sőt a szülők, nagyszülők talán olvasni sem, vagy csak alig tudnak, ott jó eséllyel nincs szokása és így megbecsültsége sem az olvasásnak, tanulásnak. Ha kulturálisan nem része a család gondolkodásának, hogy a tudás érték, a tanulás hozzásegít a jobb érvényesüléshez, ott kialakulni is kevésbé tud ez az igény. Hiába érhető el a telefonodon a világirodalom minden műve, ha téged jobban érdekel a pornó és a cicás videók. Ha pedig nem érdekel, akkor időt és energiát se fogsz vele tölteni, még akkor sem, ha felfogod, hogy ott van és akár lehetőségeket is teremthetne számodra. Ha fel sem fogod, hogy milyen lehetőségeket tudna teremteni számodra, akkor meg...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!