Az önfegyelem, kitartás, és szorgalom egy fejleszthető emberi tulajdonság, vagy olyan álarc, amit magunkra erőltetve aztán elfáradunk benne?
Én nagyon türelmetlen voltam gyereknek, és kitartásom sem volt sosem - kivéve azokon a területeken, amit szívből, szenvedélyből csináltam, azokhoz mindig is végtelen türelmem volt.
Felnőttként annyi változott, hogy TUDOM, hogy ahhoz, hogy elérjem a célom, muszáj vagyok magamra erőltetni a türelmet és a kitartást, különben nem fog összejönni semmi.
Szerintem a személyiség alapvetően nem változik már olyan 6-7 éves kor után. Azok az attitűdök, amikkel a személy közelít a külvilág, a dolgok felé, a személyiség problémamegoldási módszerei nem változnak. Legfeljebb tudatosabban áll hozzá az ember, ismeri már önmagát, és valamennyire tudja, hogyan kerülje el a buktatókat.
A lustaság leküzdésének legnehezebb része, hogy akaraterő kell hozzá, hogy rávedd megad valamire, amihez nincs kedved, nem akarod csinálni.
Egyrészt érdemes fejben átállni, hogy igenis akard megcsinálni, mert úgyis meg kell lennie előbb-utóbb, akkor jobb, ha akarod is. Legalább túllenni akarj rajta, hogy könnyebben megtörténjen.
Másrészt érdemes minimalizálni az akadályokat, amik közted és a feladat elvégzése között állnak. Érdemes a munkához szükséges eszközöket, szerszámokat minél elérhetőbb helyre kikészíteni, hogy minél kevesebb külön lépés válasszon el tőle, hogy megcsináld a munkát. Minél könnyebben el tudsz végezni egy feladatot, annál nagyobb az esélye, hogy meg is teszed halogatás helyett. Minél több lépés választ el a feladat elvégzésétől és minél több különálló döntést kell meghoznod hozzá, annál többször kell erőt venned magadon, hogy haladj vele, annál több lehetőséged van meggondolni magad és inkább halogatni. Minél inkább ki tudod ezeket az akadályokat iktatni a folyamatból, annál több esélye van, hogy haladni fogsz.
Minden feladatot fel kell bontani a legkisebb elemi lépésekre. Az hogy olvass ki egy 800 oldalas könyvet túl nagy feladat, egyben nem könnyű elvégezni, ezért inkább halogatod. Napi 3 oldalt elolvasni viszont, fogyasztható mennyiség, azt képes vagy megtenni, ezért ilyen egységekre kell felbontani a feladatot.
Pl. ha reggel el akarsz menni futni, érdemes a futó ruhát, cipőt kikészíteni már előző este rögtön az ágy mellé, hogy ébredéskor szinte rögtön a futó ruhába lépj bele, így az nem egy külön elvégzendő feladat, hogy megkeresd és felvedd. Ha már úgyis ott van előtted, nagyobb eséllyel fogod azt felvenni. Ha már felvetted, nagyobb eséllyel fogsz elmenni futni.
Érdemes a kisebb, könnyen elvégezhető feladatokkal kezdeni az elmaradások leküzdését, mert ezekkel látványos eredményeket lehet elvégezni. Ha van 10db 1 perces tennivalód, azt 10 perc alatt el tudod végezni és máris 10 dologgal haladtál, ami motiválóan hat, könnyebben kerül az ember flow állapotba tőle és a lendület könnyebben ragadja magával, hogy ha már ilyen jól megy, akkor még több dolgot is el lehet gyorsan intézni.
Ha nagyon nehezen megy a motiváció, akkor az is segíthet, hogy a legegyszerűbb dolgokat is felírod a tennivaló listára és amikor elvégzed, akkor kihúzod, mert ez vizuális megerősítést ad, hogy valamit elvégeztél, jól eső érzés kihúzni, kipipálni, hogy kész van. Ez a jutalmazás pedig segíthet további motivációt gyűjteni a következő feladathoz.
Érdemes rászokni, hogy a kicsi, kezed ügyébe eső dolgokat rögtön megcsinálod, így nem kell később újra hozzájuk nyúlni. Pl. megeszel egy csokit, rögtön dobd ki a papírját. Amikor kikelsz az ágyból, rögtön ágyazz be és később már nem lesz vele dolgod. Amikor végeztél az evéssel, rögtön tedd a tányért és az evőeszközöket a mosogató gépbe, vagy ha nincs, akkor mosogasd el rögtön. Így nem halmozódik fel egy rakás mosatlan, amiket később külön sokkal nagyobb erőfeszítés lesz egyszerre mind elmosogatni. Használat után mindent rögtön tegyél vissza a helyére ahelyett, hogy valahova máshova teszed le, ahonnan később el kell tenni a helyére. Így folyamatosan rendet tartasz magad körül és nem kell időről-időre több időt tölteni vele, hogy a korábban kihagyott 1-1 extra mozdulat helyett órákon át csinálj rendet egy hosszú idő alatt felhalmozódott rendetlenségben.
Ha sikerül szokássá alakítanod, hogy mindig rögtön elvégzed ezeket a kis extra lépéseket, akkor egy idő után már automatikus lesz és nem kell rajta külön törnöd a fejedet, hogy csináld vagy sem, jönni fog megszokásból.
Ha több ilyen szokást össze tudsz kapcsolni, akkor még inkább segítenek automatikusan átlendülni egyik lépésből a másikba. Minél inkább szokás, annál kevésbé kell döntés hozzá, hogy csinálj-e valamit és annál kisebb az esélye, hogy meggondolod magad, hiszen megszoktad, hogy így csinálod, azt érzed természetesnek.
A korábbi ágyazós és futós példánál maradva: felkelés után rögtön beágyazol, hogy ne később kelljen. Ha már úgyis kikészítetted az edző ruhát, elmész futni. Miközben lemész futni, a szemetet is leviszed, így azt se kell később. Ha már úgyis elmentél otthonról, akkor útba ejted a boltot és bevásárolsz, így amiatt sem kell külön kimozdulnod. Hazamész és futás után lefürdesz. Ha már leveszed a futó ruhát a fürdéshez, mindjárt be is teheted a mosógépbe, mellé a többi hasonló színű ruhát is, ezzel a mosás is előkészítve. Fürdés előtt/után megborotválkozol, megfésülködsz, stb.
Ha kellően sokat csinálod így a dolgokat, egy idő után már hiányozni kezdenek, ha kihagysz valamit. Állítólag 20-30 alkalommal kell folyamatosan csinálni valamit, hogy bevésődjön szokásként. Főleg az elején érdemes arra figyelni, hogy a megfelelő és szándékolt dolgokat mind beépítsd a folyamataidba, meg hogy egyik se maradjon ki. Eleinte nagyobb odafigyelést igényel, hogy tényleg csináld a dolgokat, ne hagyj ki semmit. Ha már szokássá válik, utána kevésbé kell rá figyelni, hogy csináld, de még akkor is érdemes lehet.
Akár ezeket a szokásokat is lehet tennivaló listákkal erősíteni, hogy mi milyen sorrendben következik és kipipálni, kihúzni, amit már megcsináltál. Utolsó elem a napi listán meg lehet az, hogy írd meg a következő napi listát...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!