Bukott minimalizmus próbálkozások?
Szeretsz szortírozni? Raktárban örömmel várnak téged.
Viccet félretéve, a minimalizmus célravezető szerintem ésszerű keretek között. Ha kiegyensúlyozottan műveled, akkor meglesz mindened, illetve nem halmozol feleslegesen, tehát nem fogyasztasz kötelező jelleggel, ahogy azt a fogyasztói társadalom elvárná. A környezetet is kíméled ha minimalista vagy.
Ahogy #3 is írja, a valódi minimalizmus nem az, hogy kevesebb dolgod van, mint amire szükséged van. A valódi minimalizmus arról szól, hogy nincs több dolgod, mint amire szükséged van. Mondjuk ennek felmérése azért elég sok embernek nem megy túl jól. Ezért is vannak pl. olyan "ökölszabályok", hogy amit már legalább 1-3 éve nem használtál, attól szabadulj meg, mert nincs rá valós szükséged.
Persze lehet valaminek puszta dekorációs, vagy birtoklási értéke is, de azért általában ezek meglehetősen limitáltak szoktak lenni, a legtöbb tárgyunkat valamilyen funkció miatt szerezzük be - a dekoráció is egyfajta funkció. Viszont, ha dísztárgyak állnak egy szekrényben, amit sosem veszel elő, sosem nézel rájuk, az nem dekoráció, csak tárgyak, amiket feleslegesen tárolsz, de nem használod őket arra, amire való.
Egyik rokonom 20-30 éve őrizget egy nászajándékba kapott étkészletet, amit soha nem használt és soha nem is fogja, mert van másik étkészlete, ami tökéletesen megfelel. De akkor mi értelme a sosem használt drága étkészletet tárolni?
Kérdező: A minimalizmus megoldást kínál arra, ha probléma valakinek a túl sok holmi gondot jelent és az addiginál egyszerűbb, letisztultabb, felesleges dolgoktól mentesebb életet akar élni.
Ha nincs problémád, akkor nem kell megoldani sem. Ha te sok mindent akarsz rendezgetni, akkor ne próbálkozz a minimalizmussal, mert nem neked való.
Egyébként a (racionális/életszerű) minimalizmus nem azt mondja, hogy a szükségesnél kevesebb dolgod legyen, hanem hogy keresd meg az ésszerűség határait és azokon belülre célozz.
Annyi dolgod legyen, amennyi szükséges, ennél többet, felesleges dolgokat ne halmozz fel.
#7 csak akkor befektetés valami, ha később hajlandó vagy pénzzé tenni. Ha érzelmi okokból a végtelenségig őrizgeted és sosem fogsz tőle megszabadulni, akkor az értékét sem fogod soha hasznosítani, tehát nem befektetés, legfeljebb csak ráfogod, hogy ezzel racionalizáld a ragaszkodásodat.
Persze mindenkinek a maga ügye. Felőlem gyűjtő szenvedélye is lehet valakinek. Csak egészségesebb a fogalmakat helyükön kezelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!