Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szerintetek amit mi érzékelünk...

Szerintetek amit mi érzékelünk a Világból az a teljes valóság, vagy csak a valóságnak egy nagyon kis szelete. Lehet, hogy csak egy illúzió az egész ? Lehet, csak egy vetítés ? Ez lenne a teljes valóság ?

Figyelt kérdés
Nekem az is olyan fura, hogy itt a nagy Univerzum, és mi emberek csak itt a Földön élünk, de a többi bolygóról meg nem nagyon tudjuk, hogy lenne-e élet.

2020. dec. 5. 21:12
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
40%
Nem tudjuk el hagyni az univerzumot, ha el tudnánk hagyni és kívülről szemlélni sokkal okosabbak lennénk. Ezt tudósok mondták. Szerintem igazuk van, kizárt hogy csak mi emberek létezünk például.
2020. dec. 5. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 A kérdező kommentje:
És ha teljes egészében látnánk az egész Világot olyannak, amilyen, nem csak a mi általunk megismert szeletét, és az információk és ingerek pedig szelektálatlanul és kontrollálatlanul ömlenének felénk, abba beleőrülnénk ?
2020. dec. 5. 22:34
 13/27 A kérdező kommentje:
Illetve az álom, amit álmodunk alvás közben az is egyfajta valóság ? Szerintem ezek eléggé érdekes kérdések.
2020. dec. 5. 22:36
 14/27 anonim ***** válasza:
48%
Az emberi agy csak ennyit képes látni az egészből, lehet bele őrülne amúgy. Jól ki van ez találva nem véletlen ez az egész. Szerintem tanulunk.
2020. dec. 5. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 A kérdező kommentje:
Pl egy virág, ami sárga, az nem azért sárga, mert valóban sárga, lehet csak a mi információink szerint az. Magyarul csak a tudatunk láttatja sárgának azt.
2020. dec. 5. 22:45
 16/27 A kérdező kommentje:
A tudatunkkal nem tudunk minden információt felfogni és megismerni. Csak a mi saját szemszögünkből. Mintha a teljes egészre nem lenne rálátásunk, legalábbis én ezt gondolom. Már hogy tudnánk, ha eleve kis hangyák vagyunk ebben a hatalmas Univerzumban.
2020. dec. 5. 22:59
 17/27 A kérdező kommentje:
Lehet persze felhozni a Tudományt, de az is csak a mi szemszögünk szájíze szerint lett megalkotva.
2020. dec. 5. 23:01
 18/27 anonim ***** válasza:
48%
Oké, százmilliárd szor száz milliárd csillag van az univerzumban, mindegyiknek 1-10 bolygója. A legtöbb ember kb csak a Földről, Napról, meg a Marsról tud. Nem mondhatnám, hogy túl sok dologról tudunk. És nem beszéltünk még a sötét anyagról, mindenféle láthatatlan sugárzásról, kvantum jelenségekről. Szóval bőven több dolog van, mint amiről tudunk.
2020. dec. 6. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:
100%

Tulajdonképpen amit érzékelünk, az nem a valóság, hanem absztrakció.


"Pl egy virág, ami sárga, az nem azért sárga, mert valóban sárga, lehet csak a mi információink szerint az. Magyarul csak a tudatunk láttatja sárgának azt."

Ez egy kiváló példa.

Az emberi szemben háromféle fotoreceptor (más néven csap) van, ami a látható fény vörös, zöld és kék tartományát érzékeli, a többit az agy ezek keveréséből állítja elő. Ezt hívják trikromát látásnak (egyes állatoknál ez más tartomány lehet). Sok emlősfaj szemében csak kétféle csap van (van, ahol csak egy), így ők másképpen látják a színeket. Például a kutya a zöld és kék tartományt érzékeli. Ez emberi szemmel nézve elég hideg színvilágot ad, de hogy kutya valójában hogyan éli meg, azt már nemigen lehet megmondani (nyilván neki az a természetes). Annyit viszont tudhatunk, mennyire van korlátozva a látása, ahogy a színtévesztő emberek is kiszűrhetők látástesztekkel.

A madarak, halak, hüllők, pókok között nem ritka, hogy négyféle receptorral rendelkeznek, így nagyobb tartományt láthatnak be, mint az ember, vagy egyes tartományokat gazdagabban. 2012 óta bizonyos, hogy emberi mutációban is előfordul a tetrakromácia, ilyenkor egy receptor külön érzékeli a sárga színt. Emiatt nem csak a szem, hanem a közvetítő idegrendszer is eltér az átlagostól.

Vannak ötféle csappal rendelkező állatok (főleg lepkék, madarak között), a nagy sáskaráknak (vagy harlekin sáskarák) pedig tizenhatféle receptora van. Érzékeli az ultraibolya fényt, a polarizált fényt, egy szemével is van térlátása. Hogy ez milyen absztrakciót eredményez az állatnak, azt elképzelni sem tudjuk, de mivel a szemének anatómiája ennyivel összetettebb az emberénél, joggal mondhatjuk, hogy hozzá képest a mi látásunk meglehetősen szegényes.


És akkor még csak a fényről/látásról beszéltünk az elektromágneses spektrum igencsak szűk tartományán belül:

[link]

2020. dec. 6. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
Asszem kvantumfizikàban van ilyesmiröl szo, hogy minden olyan csak amilyennek a megfigyelö tudja erzékelni azaz a megfogyelt dolog a megfigyelötöl függ, azaz szubjektiv. Ott àttértek a valoszinüsegszamitasra is ez miatt, tehat pl egy golyo helyzete amig nem làtod lehet bele megy a lyukba de lehet nem, es akkor fixàlodik csak amikor kinyitod a szemed es meglàtod. Es ez tudatpsul benned. De addig viszont képlékeny azaz lehet egy ufo meg azt érzékelné hogy nincs a lyukban. Akkor meg nem lenne a lyukban neki.
2020. dec. 6. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!