Az emberek miért ilyen beletörődőek?
A szitu a következő: 30-as értelmiségi, nem kamu diplomás pár Vettek egy közművek nélküli házat egy szőlőhegyen, amit csak földúton lehet megközelíteni.
Nem mondom, kicsit meglepődtem, de mondtam, hogy remélem hosszú távon jól fogják érezni magukat. Erre annyi volt a válasz, hogy "nincs más választásunk, erre futotta".
Rövid időn belül ismerősi körben ők a harmadik fiatal pár, akik olyan helyre/házba költöztek, amiről úgy nyilatkoztak, hogy "nem a legjobb, de ez van".
Én egyszerűen ezt nem értem. Egy értelmes fiatal miért nyugszik bele olyan hosszútávú döntésekbe, amiről már az elején látja, hogy "nem az igazi?"
Miért nem tervez és harcol azért, hogy jobb lehessen: költözik más városba vagy külföldre, keres jobban fizető állást, képzi tovább magát, hogy jobb melót találjon?
Ha ilyen helyen élnek egy darabig, akkor közben tudnak spórolni, és ha akarnak, késöbb tudnak mást szerezni.
Ha más városba/külföldre költöznek, az sokba kerül, ahol több a fizetés, ott a lakások ára is jóval magasabb.
Emellett nem mindenhol van megfelelö munkahely, illetve nem feltétlen az a célja valakinek, hogy szomszédpukkasztó lakásban/házban éljen.
Szerintem ez sok mindentol fugg.
Ahogy az első ember is irta, ha pl lakásból jöttek ugy hogy lakbert kellett nekik fizetni ez sokkal jobban megeri nekik. Az írásod alapjan nem kerülhetett annyira sokba a haz. Szóval egy 4-5 evig siman laknak ott es felre tesznek jobban jarnak mintha 5 evet lehuznak meg olyan helyen amit nem szerettek (hiszen elkoltoztek).
De ez sok mindentol függ
Azért, mert Magyarországon átlag emberként nem sok lehetőséged van mozogni és rengeteget számít milyen hátszéllel jössz. Tervezhetsz, harcolhatsz, mégsem lépsz nagyságrendekkel előrébb ha nulláról kell indulj.
Na meg az emberek nem gépek, vannak érzéseik, kötődéseik. Nem "logika" alapján működnek, hogy "költözz más városba" vagy "költözz külföldre".
Kezdjük ott, hogy egy külföldi élethez kell kezdőtőke, nem árt ha vannak kapcsolatok, használható szakmai nyelvtudás. "Értelmiségi" emberként még talán nehezebb is. Mert egy kétkezi munkához nem feltétlenül kell nyelvtudás sem, ellenben egy jogász vagy mérnök használható nyelvtudás nélkül nem fog boldogulni.
Na meg az árak...
Budapesten (tudom, nem csak főváros létezik) egy szaros panel 25-30 milliótól indul. Egy apró garzon 18-20. Egy már valamire való, nagyobb család által lakhaló lakás 40-50 millió. És már vidéken sem kapni 3-4 milliókért házat.
Nem is mondták ők, hogy egy életre beletörődtek. Csak abba törődtek bele, hogy most ez van. Nem kötelező mindennek örülni.
Amiket te felsoroltál az is rengeteg idő, nem mellesleg nem is garancia semmire.
Hiába nem kamu diplomások, arra nincs garancia, hogy más városban is találnak jó munkát, hogy jobban is fizet. Lakhatás miatt más városba költözni sem biztos, hogy érdemes. Ahol jó házakat adnak olcsón, ott munka nincs, és fordítva. Ha nem kamu diplomások, akkor hova képezzék magukat? Mivé képezze át magát? A külföldi élet sem való mindenkinek.
Van aki szereti a csendet, a természetet, az ilyen romantikát. Kifejezetten keresi és ha még olcsó is, az csak hab a tortán. Villany biztos van, kutat lehet fúratni, fűteni lehet villannyal, vagy kandallóval, az ilyen helyen a fa nem gond. Nyáron zuhanyoznak a kerti zuhanyzóban, nap melegítette vízzel. Gyakorlatilag a villanyt leszámítva nincs rezsi, nem fizetnek lakbért, gyűjthetnek ahogy engedi a lehetőségük és majd továbblépnek, eladják, amikor igényük lesz másra.
Elmondanám neked, hogy nekünk Bp-en a belvárosban van lakásunk, de mivel a munka nem köt minket oda (vállalkozásaink vannak) tavasztól, ahogy jön a jó idő, késő őszig mi is kint vagyunk a Balaton- felvidéki présházunkban, amit nyaralónak használunk és mára már teljesen fel van szerelve mindennel, amire igényünk volt.
Nem lesz népszerű a véleményem itt de én inkább a kérdező oldalán állok ebben a kérdésben. Szerintem az általuk említett okok mellett lehet benne valami "nekem ez jutott, nem érdemlek jobbat" féle önbizalomhiány, már amennyiben valóban hosszútávú döntésről beszélünk. Mint előttem írták, lenne módja a jobb megszerzésének csak macerás szóval szerintem nem kell őket sajnálni.
Egyébként nemcsak a magyarok ilyenek és számos másik hasonló példát tudnék még hozni erre. Sok emberből hiányzik az akaraterő és az önbecsülés, nincs tartásuk. De ez legyen az ő problémájuk.
Kb felsoroltátok az összes érvet, amit rendszeresen hallok de nem értek:
-ha van diplomája hova képezze magát: minden szakmában van olyan speciális tudás és kapcsolódó továbbképzések, amelyek elvégzése hosszú távon előrelendíti az ember karrierjét és fizetését
-nem garancia, évek kérdése, érzések stb.: Pont erről van szó, ha valaki ennyiben hagyja a dolgot tutti nem jut előre. Ha viszont erőt vesz magán és belevág a dolgokba, akkor megadja magának az esélyt arra, hogy előrejusson.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!